Tmux Nasıl Kullanılır?

rucoder

Eski üye
Tepki
0

Tmux Iyi mi Kullanılır?​

Tmux Nasıl Kullanılır?

tmux’un yazarları bunu bir terminal çoklayıcı olarak tanımlar . Bu süslü terimin arkasında kolay bir kavram gizlidir: Bir terminal penceresinde birden fazla pencere ve bölünmüş görünüm ( tmux lingo’da “bölmeler” olarak adlandırılır) açabilirsiniz . Her bölme kendi bağımsız çalışan terminal örneğini içerecektir. Bu, birden fazlaca terminal emülatörü penceresi açmanıza gerek kalmadan görsel olarak yan yana çalışan birden fazlaca terminal komutuna ve uygulamasına haiz olmanızı sağlar. Bunun üstüne tmux, bu pencereleri ve bölmeleri bir oturumda meblağ. Herhangi bir noktada bir oturumdan çıkabilirsiniz. Buna “ayrılma” denir . tmux, siz tmux sunucusunu öldürene kadar (mesela, tekrardan başlattığınızda) bu oturumu canlı tutacaktır 2 . Bu inanılmaz derecede faydalıdır, bundan dolayı daha sonraki herhangi bir noktada, o oturuma basitçe “bağlayarak” o oturumu tam olarak bıraktığınız yerden alabilirsiniz.
how-to-install-tmux-on-linux-1024x663.png

İlk Seansınıza Adım atmak

İlk oturumunuz için tmux’u yeni bir oturumla başlatmanız yeterlidir: Durum çubuğu, tmux’un mühim bir parçasıdır. Şu anda açık olan pencerelerin (solda) yanı sıra tarih ve saat şeklinde bazı sistem bilgilerini de gösterir (sağda). Durum çubuğu da özelleştirilebilir ve etrafta hakikaten mükemmel şeyler gördüm (yaklaşan takvim etkinlikleri, pil durumu, birkaç isim) fakat bu sonrasında bırakacağımız bir şey.

BölmeBölmeleri

Artık ilk oturumumuzu oluşturduğumuza gore, bölmeler hakkında bir düşünce edinebiliriz. Yeni bir oturum oluşturduğunuzda, tmux varsayılan olarak bir pencere ve içinde tek bir açık oturum ile adım atar. Güzel bir bölünmüş ekran istiyoruz, bu yüzden bu fena evladı bölelim. tmux’daki tüm komutlar, bir önek anahtarı ve peşinden bir komut anahtarı (emacs’a oldukça benzer) tarafınca tetiklenir . Varsayılan olarak, tmux C-bönek anahtarı olarak kullanır . Eğer alışkın değilseniz, bu yayınlanma birazcık acayip gelebilir. Bu emacs gösteriminde C-” Ctrltuşu basılı tutun” anlamına gelir 3 . Bu, C-bbasitçe Ctrlve btuşlarına aynı anda basmak anlamına gelir . Bölmeleri sol ve sağ bölmeye ayırmanın kısayolu C-b %. Yalnız bir tmux en dizisinin bahsetmiştim kadarıyla anımsamak öneki ve komut tuşu bir sol ve tuşuna sağ bölmeye tek bir açık oturum bölünmüş Bu vasıta Ctrlve baynı anda, hem özgür, sonrasında da yazın %tuşuna.

Gezinme Bölmeleri

Şu anda yeni oluşturulan bölmede sıkışıp kaldık. Fakat hakikaten sola dönmek istiyoruz. Kolay peasy: Değişik bir bölmeye geçmek, C-b kısayolu kullanır; burada , geçmek istediğiniz bölmeyi gösteren ok tuşudur. Bizim durumumuzda soldaki panele geçmek istiyoruz, bu C-b leftbizim için. Bunu tam olarak anlamamız için bir kez daha: Bu , soldaki bölmeye ulaşmak için Ctrlve b(ön ekiniz) ve peşinden left ok tuşuna basmanız anlamına gelir . Artık devam edebilir ve yeni panellerinizin her birini daha da bölebilirsiniz. Bunu sezmek için bölmelerinizi bir manyak şeklinde denemekten ve bölmekten çekinmeyin.
turkiye-deki-yazilim-sektorunu-buyutmek-icin-devletten-onemli-adim-1483725143.jpg

Windows Oluşturma

tmux’daki Windows, yeni sanal masaüstleri meydana getirmeye benzetilebilir; Eğer daha ilkin büyük Linux masaüstü ortamlarından (KDE, Gnome) biriyle çalıştıysanız, ümit ederim bu benzetmeyi yararlı bulursunuz. Yeni pencereler oluşturmak yazmak kadar kolaydır C-b c(son bir kez: bu Ctrlve bir bkerede, sonrasında c). Yeni pencere sonrasında tmux’un durum çubuğunda size sunulacaktır.

Üst Alt