Siyatik Nedir?

WebmasterForum

Moderator
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
539
Tepki
68
Puan
200
Konum
16 | Bursa
Web
wf.com.tr
Meslek
webmaster
Siyatik Nedir?

Siyatik vücutta bulunan bir sinirdir. Siyatik vücudun en büyük siniri olup diz bölgesine kadar uzanmaktadır. Siyatik hastalığı ise siyatik sinirinde oluşan bir takım reaksiyonlara bağlı olarak oluşan sızı veren bir hastalıktır. Siyatik aynı zamanda vücudun his almasını sağlayan sinirdir.

Siyatik Belirtileri

Siyatik ağrısı belden ayak kısmına kadar olan ağrılardır. Bu ağrı sızı şeklinde ve şiddetli bir şekilde olur. Siyatik hastalığının belirtileri;

 • En önemli belirtisi hissetme duyusunun azalması
 • Hareket ederken kaslarda aniden oluşan ağrılar
 • Bel ve ayak arasında özellikle parmak uçlarında his kaybı ve batmalar
 • Siyatik sinirinin etki ettiği alanlarda yoğun sızı ve ağrı
 • Otururken oluşan ani kasılmalar
gibi durumlardır. Bu belirtiler her bireyde farklılık göstermektedir. Belirtiler hafi şekilde de geçebilir. Bu sorunun büyüklüğüne ve ilerleme durumuna bağlıdır.

Siyatik Hastalığının Nedenleri

Siyatik hastalığının genel nedenleri;

 • Siyatik sinirinin geçtiği kaslara hasar vermesi
 • Vücutta oluşan ödemler ve ağrılar
 • Omurilikte baskı olması ve bu baskının daralma ve sıkışmalara neden olması
 • Aşırı kilo sorunu olması
 • Normal doğum sırasında kasların fazla zorlanması
 • Sürekli oturarak sabit durmak yani hareketsizlik
 • Kişide bulunan farklı hastalıklar, diyabet gibi sinir sistemini etkileyen sorunlardır.
Bunlar dışında farklı belirtiler de görülmektedir Siyatik hastalığının tanısı mutlaka uzman hekim tarafından konulmaktadır. Siyatik belirtileri görülmesi durumunda mutlaka bir tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Siyatik hastalığı bireyin yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Özellikle günlük hayatta çalışma şartları ağır olan kişiler için çok büyük sorun yaratmaktadır. Masa başı çalışanlar sürekli oturduğundan bu sorun daha da sıkıntı yaratmaktadır.

Siyatik Ağrısı İçin Tedavi ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyatik ağrıları için doktor tarafından konulan teşhise göre uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bu tedavi sürecinde doktor uygun görürse ilaç tedavisi uygulamaktadır. Ancak bazı durumlarda sadece fizik tedavi desteği yeterli olabilmektedir. Fizik tedavi sinir sistemi ağrılarında en iyi yöntemdir. Kasların hareketlendirilmesi ile dolaşım rahatlamaktadır. Ayrıca siyatik için evde ağrıyan bölgelere doğal tedavi de uygulanmaktadır. Siyatik ağrılarında özellikle nane yağı çok etkilidir. Nane yağı ile ağrılı bölgelere masaj yapılması kasların rahatlamasına ve ağrının azalmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak nane yağı ile masaj yapılması vücudun iltihaplı bölgelerinin de rahatlamasını sağlamaktadır. Siyatik ağrıları için evde egzersiz de yapılabilmektedir. Ancak mutlaka doktor tavsiyesi ile doğru egzersiz hareketlerinin yapılması gerekmektedir. Siyatik ağrısı çok olduğunda ılık duş alınarak da ağrı azaltılabilmektedir.
 

emredysk

Bağımlı
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
41
Tepki
2
Puan
60
Yaş
31
Konum
bolu
Meslek
işletmeci
siyatik bir sinir adıdır bu sinirin geçtiği bölgelerde hissedilen ağrıya ise siyatik ağrısı denir. Sıklıkla omurga üzerinde fıtıklaşmış bir diskin veya kemiğin sinirleri sıkıştırması sonucu oluşan bir ağrıdır.
 
Üst Alt