Sitelerimizin Daha Hızlı İndexlenmesi

Furkan Murt

Deneme Moderatör
Katılım
26 May 2021
Mesajlar
160
Tepki
83
Puan
27
Yaş
17
Konum
Taksim İstanbul
Meslek
Tasarımcı
1630586278563.png

Yeni açılan web sayfalarının belkide en büyük sorunlarından biriside indexlenmek.Çoğu web site sahipleri uzun süre indexlenmesi için beklemekte ve indexletmeye uğraşmakta.Peki indexlenmek için neler yapıyorsunuz ? yada doğrumu yapıyorsunuz ?
Web sayfalarının indexlenmesinde tasarım , kodlama ve içerik oldukça önemlidir.Kendi tasarlayıp kodladığımız ve özgün içerik girdiğimiz sitelerimiz daha popüler ve ön saflarda olacaktır.Google farklı olan şeyleri sever.
Öncelikle Google dizinine siteleri nasıl indexler onu inceleyecek olursak :
  • İndexlenmek demek ; arama motorlarının sitenizi kendi veritabanına yani veri kaynağına kaydetmesi demektir.Google arama motorunun 3 adet bilinen “bot” u vardır. Bot arama motoru yazılımlarının bir parçasıdır. Sitenizin her sayfasına girer, kategorilendirir ve son olarak da veritabanına kaydeder.Google’ın iyi bilinen 3 botu: Adsense Botu, FreshBot ve DeepCrawl. Sitenizin arama motorlarına indexlenmesi demek daha çok ziyaretçi ve kitleye ulaşmak demektir.Ziyaretçi olmadıktan sonra web sayfasının herhangi bir anlamı kalmaz.Ziyaretçi çekmek için arama motorları önemli derecede rol oynar.İnternet kullanıcılarının hemen hemen tamamı arama motorlarını kullanır.
Sitelerimizi daha hızlı nasıl indexletiriz konusuna gelecek olursak :
  1. Site haritası (Sitemap) : Öncelikle sitemize bir site haritası oluşturmalıyız.Bu sayede arama motorlarının bağlatılarımıza ve içeriklerimize daha kolay ulaşmasını sağlamış yani yol göstermiş olacağız.Site haritası oluşturmak için Sitemap Generator sitemap oluşturma aracını kullanabilirsiniz.Bu servis kısıtlıdır.Sitemap içerisinde kısıtlı sayıda link oluşturur.Başlangıç olarak ideal bir sistem.Şayet az içerikli site kullanıyorsanız işinizi görebilir.Ama WordPress tarzı sürekli içerik girilen blog sistemi kullanıyorsanız daha iyi bir araç olan ve wordpress eklentisi olan Google Sitemap Generator eklentisini kullanabilirsiniz.
  2. Robots.txt: Site haritamızı hazırladık.Şimdi ise robots.txt dosyasını kullanarak arama motoru botlarına yol verelim.Öncelikle tüm dizinlerinizin indexlenmesini istiyorsanız benimde kullandığım ve ŞU adreste bulunan dosyayı indirip kullanabilirsiniz.Şayet indexlenmesini istemediğiniz dizinler var ise Disallow:/dizin/ satırını ekleyerek engelleyebilirsiniz.İşlemlerinizi tamamladıktan sonra robots.txt dosyanızı sitenizin ana dizinine gönderin.Botlar geldiğinde kolayca ulaşıp tarayabilsin.
  3. Meta tagları: Seo konusunun temel taşlarından olan meta taglarından bağzılarını kullanarakda sitemizin daha hızlı indexlenmesini sağlayabiliriz.Bunun için ise <head></head> taglarımızın arasına <meta name=”robots” content=”index, follow”> kodunu ekleyerek tüm içeriği indexlemesini belirtebiliriz.
  4. Google webmaster araçları : Tüm gereksinimlerimizi tamamladık.Şimdi sıra sitemizi google’a bildirmekte.Öncelikle Google Webmaster Araçları‘na girelim.Daha sonra ise gmail hesabımız ile giriş yapalım ve site ekleyin butonuna basarak sitemizi ekleyelim.Daha sonra verilen yönergelere göre sitemizi doğrulayarak asıl sahibi olduğumuzu belirtelim.Daha sonra ise Kontrol Paneli–>Site Yapılandırması –>Site Haritaları bağlantısını izleyerek sitemap ekleme kısmına gelelim.Bir site haritası gönderin butonuna basarak ilk adımda oluşturduğumuz site haritamızı ekleyelim.Webmaster araçlarından site haritası ekleme işlemi bu kadar.Bu sayede Google arama motoruna sitemizi eklemiş ve site haritamızı göndermiş olduk.Tabi bu işlemi diğer arama motorlarında yapmamızın artı faydaları olacaktır.Ben en çok Google arama motoru kullanıldığı için buna örnek verdim.İsterseniz diğer arama motorlarında da aynı işlemi uygulayabilirsiniz.Bir sonraki adıma geçelim.
  5. ADD URL (site ekleme): Site ekleme çıkarma işlemlerimizin sonuncusu olarak ŞU adrese girip sayfamızı google’a paylaşalım

Sitemizi düzgün ve hızlı yoldan indexletmek için yapmamız gereken işlemleri sıraladık.Son olarak sosyal imleme sitelerine ping göndereceğiz ve işlemlerimizi tamamlayacağız.Ping göndermek için aşağıdaki otomatik pingleme adreslerini kullanabilirsiniz.Şahsen bende kullanmaktayım.Ama otopingleme sitelerinde yer almayan sistemlere ping atmak istiyorsanızda tek tek pingleyebilirsiniz.Öğreneğin technorati ping : Webmaster Blog – Gelengeliyo.Com şeklinde sistemlere tek tek ping atabilirsiniz.Ama ben şiddetle otomatik pingleme sistemlerini tavsiye ederim.Kendi kullandığım ve önerdiğim adresler şunlar :
şayet bildiğiniz ve kullandığınız farklı sistem varsa konu altında belirtebilirsiniz.
Sitemizi indexletmek için gereken tüm aşamaları gerçekleştirdik.Bu işlemlerden sonra özgün içerik girerek indexlenmemizi dahada kolaylaştırabiliriz.Tüm adımları uygulayın ve bekleyin kesinlikle indexlenecektir Kolay gelsin…
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt