Metaverse dünyayı değiştiremez !

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Selam WF kullanıcıları, biliyorsunuz ki "Metaverse" ve "blockchain" bugünlerde Türkiye'de oldukça popüler durumda ve adından söz ettiriyor, bununla ilgili makaleler, haberler, videolar ve hatta yatırım tavsiyesi olmadığı iddia edilen tavsiyeler ortalıkta bolca var.

İşte metaverse coinleri vs. oldukça yükseldi ve takibe alındı, insanlar "şimdi yatırım yapayım, bu metaverse tutarsa belki milyarder olurum." diyerek bu altcoinleri almaya başladılar ve herkes herşeyi çok iyi biliyor. Öyle ki, bu konu artık hassas bir hâl almış onlar için ve dediklerinin aksini iddia ederseniz size saldırabiliyorlar fakat ben yine de dürüt olacağım, "Metaverse dünyayı değiştirecek ve sen de aldığın o altcoin ile denize sıfır malikânende kahve içerek güne başlayacaksın." demeyeceğim kimseye.

Ben, Metaverse'ü "dünyayı değiştirecek" nitelikli bir icat olarak görmüyorum ve geleceğin teknolojisi de değil. Yıllardır "geleceğin arabası" diyerek araba reklamların yapan şirketler, bir sonraki yıl farklı bir model için aynı şeyi diyor, umarım anlamışsınızdır.

Facebook'un şu anda geliştirdiğini söylediği metaverse teknolojisinin yada Microsoft'un metaverse uygulamasının aslında Sims, Habbo gibi oyunlardan pek farkı bulunmuyor. Her şirketin kendi metaverse'ünü geliştiriyor olması bunu kanıtlıyor. Her şirketin farklı sanal evrenleri olacaksa Meta'nın (Eski adıyla Facebook) geliştirdiği evrende aldığınız Ferrari'yi, Microsoft'un meta evreninde kullanmayacaksınız.

Metaverse'ün, buna "geleceğin teknolojisi" diyen kişilerin dediği noktaya gelmesi için ortada baştan bir protokol olmalıydı, tıpkı İnternet protokolü gibi, şu anki durumda şirketlerin biraz daha para kazanmak ve veri toplamak için geliştirdiği ürünlerden pek bir farkı kalmıyor Metaverse'ün.

Yıllardır "Geleceğin teknolojisi", "yeni para birimi" tarzı ifadelere anlatılan Bitcoin'in, blockchain teknolojisinin günümüzde kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin kumar masasına dönmüş olduğunu hesaba katacak olursak, Metaverse de gelecekte dünyayı değiştirmek aksine Bitcoin ile benzer bir durumda olacak demektir.

İyi forumlar.

Üst Alt