Joomla Nedir?

Admin

Yönetici
Yazılım Uzmanı
Web Tasarımcı
Tepki
891
1544467953313.png

• Joomla Nedir?

İçerik Yönetim Sistemi olarak bilinen, web dünyasının en çok tercih ettiği açık kaynak kodlu sistemlerinden biridir. Bu alanda gerçekten esnek yapısı, eklenti ve modül seçeneklerindeki bol alternatifleri ve aklınıza gelebilecek her türlü portal, firma sitesi, e-ticaret sitesi türlerine olan uyumuyla gerçek bir açık kaynak kod efsanesidir.

Ülkemizde dâhil, şuan bilinen birçok web sitesinin teknoloji alt yapısı ona emanet. Bir web sitesinde oldukça kullanışlı bir portal, diğerinde bir hastanenin ihtiyacı olan her özelliği barındırdığını görebilirsiniz. Bu da, Joomla’nın sanırız neden aranılan bir sistem olduğunun en basit açıklaması olur.

En çok tercih edilen sebepleri

Peki web dünyası neden Joomla’yı tercih ediyor dersiniz?

• Basit bir kurulum şeması vardır. İnstall ( Yükleme ) fonksiyonu sayesinde, birçok dil desteğinde kurulumdan yayınlama anına kadar kolayca düzenlenerek yayına alınabilir.
  • Sade bir başlangıç sayfası vardır. Ekstra sayfalama özellikleri ile içerisinde birçok menüye bağlı ekstra sayfalar oluşturulabilir.
  • Açıklamaları oldukça detaylıdır. Yönetim sayfası bir o kadar esnek ve kullanışlıdır.
  • Oldukça fazla ve büyük çoğunluğu ücretsiz eklenti ve modülleri vardır. Geliştirmeciler tarafından başka destek siteleri olmak üzer, her yerde ufak aramalarla ihtiyacınız olan modülleri bulabilirsiniz.
  • O kadar çeşitli içerik ve kategoride web sitesi onu kullanmakta ki; en basit tanımıyla kendi aileniz için bir soyağacı sitesi yapabileceğiniz gibi, üzerinde birçok çevrimiçi işlemin yapılabildiği kurum ve devlet siteleri dahi onu kullanır.
  • Tasarımı kolayca değişebilir. Template denilen ara yüz seçenekleri ile versiyonlarına uyumlu birçok göz alıcı hazır tasarımı panelinizden anında uygulayabilirsiniz.
  • PHP, MySQL ve Framework teknolojisi sayesinde, birçok web sitesi ile gerekli düzenleme ve entegrasyonlar ile beraber de çalışabilir. Yani, kurumun bir bölümü başka bir alt yapı kullanıyorken, sadece belirli bir bölümünde Joomla ile oluşturulabilir.

• Peki, tercih için bu kadar çok sebebi olan sistemin dezavantajları yok mu dersiniz?

• Elbette var. Kısaca onlardan bahsetmek gerekirse, en çok tercih edilen sistemlerden biri olması sebebiyle, diğer sistemlerin maruz kaldığı gibi en çok hacklenme girişimi de bu sistem için geçerli bir dezavantajdır. Oldukça fazla web sitesinin alt yapısı olması sebebiyle, art niyetli internet korsanları tarafından açıkları ve zayıf noktaları en çok araştırılan sistemlerin en üst sıralarında yer alıyor. Fakat endişe edecek bir durum değil. Çünkü başta resmi sayfası olmak üzere birçok destek sitesinde de, en güncel yamaları, sürümleri anında kendi sitenize uygulayabilirsiniz.

emredysk

Bağımlı
Tepki
1
Joomla!, PHP ve MySQL ile MVC olarak geliştrilimiş açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Kaliteli arayüzü ve gelişmiş içerik yönetim mantığı ile dünyada çokça tercih edilir .

Üst Alt