İnternete ne lazım ?

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Merhaba, bu internet 90'lı yıllarda renkli renkli sayfalar, MSN'ler, samimi ortamı olan eğlenceli forumlar ve daha neler neler gördü ...

İnternet öyle ki son 10 yıldır yerinde sayıyor gibi ve hiç yeni bir devir olmuyor (TikTok haricinde ?).

Sizce internete ne lazım ? Bu devri kapatıp eski yıllar gibi popüler ortamlar olması için 'şu da olmalı' dediğiniz neler var ?

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375

Vezirihracat

Eski üye
Tepki
37
Merhaba, bu internet 90'lı yıllarda renkli renkli sayfalar, MSN'ler, samimi ortamı olan eğlenceli forumlar ve daha neler neler gördü ...

İnternet öyle ki son 10 yıldır yerinde sayıyor gibi ve hiç yeni bir devir olmuyor (TikTok haricinde ?).

Sizce internete ne lazım ? Bu devri kapatıp eski yıllar gibi popüler ortamlar olması için 'şu da olmalı' dediğiniz neler var ?
İnternete bir sonraki süreç olarak bence arayüzlerin daha da etkileşimli olması gerekiyor bunun platform ismi ne olur bilmiyorum fakat, insanlar internette yaşamaya başladılar diyebiliriz. Artık bir şeye ulaşmada hız eskiye göre daha önemli oldu ve insanlar uğraşmadan istediğini görmek istiyor. Öğrenebilir zekanın dahada yoğunlaşması ve kişinin tepkilerine göre şekillenen arayüz tasarımları olması gerekecek. Yani netflix'in film önerme argoritmasından hayal etmeye başlayabilirsiniz, fakat bunun arayüzden başlayarak bir çok şeye etkisi olduğunu düşünebilirsiniz. Kişinin tepkilerine göre arayüz şekillenme süreci oluşacak. Örnek veriyorum ben webmasterforum.com.tr adresine girdiğimde çerezlerimdeki verilerden alınan bilgilere göre beni farklı bir arayüz ile karşılaşırken, sizi tamamen farklı bir arayüz karşılayacak. En basiti adminin geçen sorduğu soru light tema'mı yoksa dark tema mı sorusunu baz alırsak. İlerleyen süreçte bu sorunun cevabını benim tarayıcım genel hareketlerime göre iletecek ve ben bu siteye ilk defa da ulaşsam javascript tetiklemesini benim genel mantığıma göre gündüz girdiğimde light temaya göre yapacak diyebiliriz. Şuan ki basit ses tarama ya da DNS ve tarayıcı çerez mantıklarından bahsetmiyorum biraz daha öğrenebilir geliştirebilir süreçten bahsediyorum. Bunu yapan platformlar gerek E-Ticaret, gerek sosyal medya platformları dolduracaklar. Fakat bunun için tarayıcıların daha çok veri tutması gerekecek vb. :D

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
İnternete kocaman bir ağaç lazım
Nasıl ysni ?

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Ya git dersine gir olm, ağaç-mağaç sabah sabah düşündürüyorsun, açıklasana işte, ne ağacı, nasıl olacak, şemadan mı bahsediyorsun ?

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Sen ağaçlara takmışsın kafayı ?

bahçedeki çimleri de yiyorsundur kesin

Üst Alt