Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.

autprog

Meraklı
Tepki
14
Yeni girişimlere atılan genç arkadaşlar, mutlaka bu konuyu okuyup ders çıkartsın. Sizlere hayatımın nasıl değiştiğinden, dönüm noktasında yaşadığım zorluklardan bahsetmek istiyorum.

Yaşımı belirtmeyeceğim fakat şunu söyleyebilirim, reşit değilim.
Bundan 3 sene önce her zaman içimde olan merak ile birlikte web ortamına atıldım. O zamanlar webmaster forumlarına değil de, ücretsiz site açmamı sağlayan sistemlerin destek forumlarında geziniyordum. Web sitemin olması bana imkansız gibi geliyordu. İlk başta Blogger, Wix, Wordpress, 10TR, Bedava-Sitem derken bir anda kendimi İninal kart alırken buldum. Hiç unutmam, o zamanlar anneannemlerde kalıyordum. Ailemin gönderdiği tüm parayı harcamıştım. Yalnızca 25 liram kalmıştı. O zamanlar çocuk olarak nitelendirilecek yaştaydım. Hoş, şimdide çocuk olarak nitelendiriliyorum fakat kafamdaki olgunluk terimini aştığımı düşünüyorum.

Anneannemlerin evi ile PTT arası da bayağı uzak. Yürüyerek yarım saat sürüyor gitmesi neredeyse. Gittim, bir baktım ki paramı evde unutmuşum. :D Hayatımda kendimi hiç bu kadar ezik ve aptal hissetmemiştim. Eve gidip tekrar geldim. 5 lira ile PTT'den İninal kart aldım. Ama görseniz nasıl heyecanlıyım. Bir o kadar da tedirginlik var içimde. Ben bu günün önceki gecesinde Godaddy'den ucuz domain almayı araştırmıştım. Videolar izlemiştim. Kitaplara aşırı düşkünlüğüm var. Bu nedenle kitaplarla ilgili bir domain seçtim.

Öncesinde ise .tk domainler benden az çekmedi. Abartısız söylüyorum onlarca .tk domain alıp denemeler yapıyordum. Her neyse, ininal kart ile Godaddy'den ilk domainimi aldım. O kadar güzel bir heyecandı ki benim için. Keşke her projemde aynı heyecanı yaşayabilsem. Artık kıyafet değiştirir gibi proje değiştiriyoruz.

İlk projem kısa sürdü. Discord sunucularından biri hack mı desem bilemiyorum shelldi galiba, ondan attı. Hevesim kaçtı.

Ardından ilk başta **araci.com webmaster forumuna kayıt oldum. Acemiliğimi orada attım. Güzel kazançlar elde ettim. Ardından r**.net forumuna kayıt oldum. İşlerim çok çok iyi gidiyordu. Ofis ortamında çalışmaya başlamıştım. Bir ara ailevi sorunlardan dolayı tıkandım, ara vermek istedim. Hata yaptım sanırım. Kimse anlayışla karşılamadı. Forumdan banlandım. Aylardır yönetime ulaşmaya çalıştım, cevap gelmedi. Kendimce hallettim birçok şeyi.

Girişimci arkadaşların muhakkak dikkat etmesi gereken nokta, herkes kendisi gibi hassas ve anlayışlı olamıyor. Ben bu hata ile tecrübe ettim, ama okuluma ve hayatıma mâl oldu. :)
Herkese projelerinde başarılar dilerim.

cebrayil499

Eski üye
Tepki
3
iyi forumlar

Üst Alt