Facebook Yeni Skandal!

FACEBOOK YENİ GÜVENLİK AÇIĞI KEŞFETTİ!


Şirket, cuma günü 6.8 milyon kullanıcıya ait ; paylaşılmayan fotoğrafları üçüncü taraflara açıklayan bir hata bulduğunu açıkladı.

Ne zaman gerçekleşti?

Güvenlik açığı, 13 Eylül ve 25 Eylül arasında meydana geldiğini Facebook bir blog yazısında belirtti. Sorun çözüldü!

Peki bu açık ne?
"Birisi Facebook'ta fotoğraflarına erişmek için bir uygulamaya izin verdiğinde, genellikle kullanıcıların sadece kendi zaman çizelgesinde paylaştıkları fotoğraflara erişim izni veriyoruz." denildi. Bu durumda hata, potansiyel olarak geliştiricilere; Marketplace veya Facebook Hikâyelerinde paylaşılanlar gibi diğer fotoğraflara erişim hakkı verdi.
Hata ayrıca kullanıcıların Facebook'a yükledikleri ancak yayınlamadıkları fotoğrafları da etkiledi. Örneğin bir kullanıcı Facebook’a bir fotoğraf yüklerse ancak düzenlemeyi bitirmezse, belki de acil bir toplantıya girmeleri gerekirse bu fotoğrafın bir kopyasını saklıyor, böylece kullanıcılar uygulamaya geri döndüklerinde paylaşımları tamamlama imkânı buluyorlar.

Etki boyutu ne?
876 Geliştirici tarafından inşa edilen 1.500 uygulamaya, paylaşılmayan resimler için erişim izni verildi.

Çözüm için ne planlanıyor?

Facebook, gelecek hafta uygulama geliştiricilerine araçlar sunacaklarını ve böylece hangi kullanıcıların etkilendiğini belirleyebileceklerini ve geliştiricilerin fotoğrafları silmek için çalışacaklarını açıkladı. Facebook ayrıca etkilenen kullanıcıların oturum açtıklarında bir bildirim ile uyarılmasını planlıyor.
Sosyal medya sitesi için gizlilik konusundaki en son gelişme: kullanıcıları manipüle etmekle suçlanmasıydı. Cambridge Analytica skandalının üzerine ilerleyen günlerde, şirketin hisselerini nasıl etkileyecek merak konusu...


Cambridge Analytica skandalı nedir?

Facebook geçtiğimiz günlerde 87 milyon kullanıcısının verisini bir uygulama vasıtasıyla , siyasal araştırma kuruluşu olan bu şirketle paylaşmış ve ardından fark edilmesiyle beraber bir özürde bulunmuştu. Cambridge Analytica, ise firmayı müşteri kaybı yaşamak sebebiyle kapatacaklarını, bu koşullarda şirketin varlık göstermeyeceğini beyan etti.Şirket yöneticilerinden birinin çıkan gizli kamera görüntülerinde Donald Trump lehinde bir çalışma yapıldığını açıklaması sebebiyle görevinden alınmıştı.Akıllarda ki tek soru?
Sosyal medya platformlarında gerçekleşen bu açıklar, ne zamana kadar sürecek? Güvenli internet kullanımında, kullanıcıların en çok merak ettiği süreçlerden biriside bu olmaktadır. Gelişen teknoloji ve yapay zeka uygulamaları sayesinde beklentiler bu yönde ilerlemeye devam edecektir.


facebook-guvenlik.jpg
 
Son düzenleme:

elbistanlı

Meraklı
Katılım
28 Kas 2018
Mesajlar
27
Tepki
6
facebookta şu an bır cok açık halen mevcut hatta bir açıkları hakkında benden detaylı bilgi istediler bende 100bin usd talep ettim :) yada kendiniz bulun dedim benim buldugum acıkta facebook reklamları alakalı bir açıklıktı acıklıgı veren basit bir tamper monkey programıydı:)
 

hackeray

İçerik Editörü
Katılım
15 Ara 2018
Mesajlar
25
Çözümler
1
Tepki
7
Çalışmalarınızın devamını diliyorum ülkemizde bu denli önemli çalışmaları duymak da onurlandırdı.:bravoO::bravoO::bravoO:
 

elbistanlı

Meraklı
Katılım
28 Kas 2018
Mesajlar
27
Tepki
6
tşkler hatta bu açıklıktan faydalanıp facebook reklamlarını vermeye bile üşeniyorum fark etmesinler diye Saygılar.
 
Üst Alt