Ceyş-i Muhammed Örgütü neden kuruldu?

Admin

Admin
Onaylı Üye
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
1,395
Çözümler
2
Tepki
874
Puan
1,250
Yaş
31
Konum
WebmasterForum
Web
webmasterforum.com.tr
Feedback score
1
Meslek
Web
Ceyş-i Muhammed Örgütü neden kuruldu?
Ceyş-i Muhammed 2000 yılında Pakistan'da Mesut Azhar tarafından kurulmuş silahlı bir örgüttür.
Ceyşi Muhammed  Pakistan ile Keşmir'i birleştirmeyi amaçlayan politik olarak “Fazlur Rahman İslam Alimleri Cemiyeti” isimli siyasi parti ile ilişki içinde olan silahlı bir örgüttür. 
814660.jpg

2003 yılı itibariyle örgüt, Kuddam ül İslam ve Cemmat ül Furkan adlı iki gruba bölündü. Pakistan, 2003 yılında Kuddam ül İslam'ı illegal kabul etmiştir. Örgütün lideri Mesut Azhar, Aralık 1999'da Hindistan hapishanesinden, Hindistan hava yollarına ait kaçırılan bir uçakta bulunan 155 Hindistanlı rehinenin salıverilmesi karşılığında serbest bırakıldı. 

CEVŞ-İ MUHAMMED'İN EYLEMLERİ

Ceyş-i Muhammed, 1 Ekim 2001 tarihinde Sriganar'daki Jammu ve Keşmir parlamento binalarına yapılan ve 31 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırısını üstlenmiş ancak bir müddet sonra reddetmiştir Hindistan Hükümeti, 13 Aralık 2001 tarihinde Hindistan Parlamentosuna yapılan ve dokuz kişinin ölümüne, 18 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıdan dolayı Laşkar-ı Tayyiba örgütünün yanı sıra Ceyş-i Muhammed'i de sorumlu tutmuştur Pakistanlı yetkililer, 2002'de İslamabad'daki Hıristiyan karşıtı terör saldırılarının da bu örgüt tarafından gerçekleştirildiğinden şüphelenmektedir.

CEVŞ-İ MUHAMMED'İN BAĞLANTILI OLDUĞU DİĞER ÖRGÜTLER

Eylemlerinde hafif ve ağır makinalı silahlar, suikast tüfekleri, havan topları, patlayıcılar ve roket atarlar kullanmakta olan örgüt kadrosunun büyük kısmını İslami Cihat Hareketi (Harakat ul-Cihad-i-Islami)'ye mensup militanlar oluşturmakta ve bu örgütten maddi destek sağlanmaktadır Örgüt ayrıca Afgan Araplarla ve Taliban'la yakın ilişki içindedir

Örgüte Usame Bin Laden tarafından finansal destek sağlandığı tahmin edilmektedir Örgüt ayrıca bağış kampanyaları, magazin ve kitap satışlarından da gelir elde etmektedir Pakistan Hükümetinin mal varlığına el koyması ihtimaline karşı banka hesaplarındaki paralarını çekerek ticaret, emlak ve mal ve hizmet üretimiyle ilgili legal işletmelere yatırmıştır.

27 Aralık 2017 tarihinde Ceyşi Muhammed'in liderlerinden Nur Muhammed Tantray öldürüldü.
 
Üst Alt