GüvenlikTeknolojiYazılım

Yanan HardDisk İçinden Bilgiler Nasıl Kurtarılır?

Harddisk hakkında bilinmesi gereken binlerce konu olabilir. Bilinmesi gerekenlerin başında yanma durumunda neler yapılması gerektiğinin bilinmesidir. Düzenli olarak kullanılmakta olan bir parça hakkında daha ciddi olunması gerekmektedir.

Harddisk hakkında bilinmesi gerekenler asla göz ardı edilmez konulardır. Sürekli olarak kullanılmakta olan bilgisayarların başlıca çalışma prensiplerini desteklerken aynı zamanda temel hafıza defosudur. Bu kadar fazla niteliğe sahip olması ve ana parçalardan olması daha fazla dikkatleri üzerinde toplamaya yetecek olan kavramların başında gelmektedir. Yapılacak olan her hamle ve değiştirilecek her parça bu bölmeye uygun olarak tasarlanmak zorundadır. Teknoloji adına gelişmeler bile harddisk adı verilen hazinelerde depolanır. Durum böyle olunca zarar görmesi anında yapılması gerekenlerin bilinmesinde son derece önemli olmalı.

Harddisk Nedir Ne İşe Yarar?

Bilgisayardaki verilerimizin hepsinin depolandığı parçadır. Bu alan tam olarak döner bir mil üzerinde metal veya plastikten yapılan aparatlar tarafından desteklenir. Takılı olmaması veya yetersiz olması tamamen kullanılmak istenilen alanların iptali ve yetersizliği anlamına gelmektedir. Yapılacak olan düzenlemeler neticesinde kullanılmak istenen ve performans beklenen parçalarda uyumlu olmak zorundadır.

Sabit disk te birden fazla üst üste binmiş sıralama bulunacaktır. Aynı zamanda kullanılması planlanan her detay sürekliliğini devam ettirmek mecburiyetindedir. Mıknatıslar iki kutup u birbirine tutturma görevi görürler. Bu kadar hızla dönmeye devam ederken aynı zamanda kullanıcıları için bilgileri korumaktan geri kalmaz.

Harddisk Yandığında Neler Yapılması Gerekmektedir?

Genel olarak kullanıcı hataları ve bir anda gelişen olaylardan nedeniyle diskler yanabiliyor. Yukarı da altını çizdiğimiz kadar önemli olan bu parçanın kurtarılması bazı durumlar hayatta kalım mücadelesine dönebilmektedir. Diskler için en korkunç olay yanmak veya aşırı tahrip olmak olarak bilinmektedir. Tam olarak bilinmesi gereken harddisk kurtarma metotları şu şekilde yapılmak zorundadır.
İlk adım olarak diskin durmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu aşamayı sorunsuzca atlatmak için tüm elektrik bağlantılarını kesin. Çünkü çalışıp çalışmadığı kontrol ederken daha büyü kayıpların yaşanacağından emin olun. İkinci ve temel kısım olan parçanın oynatılmasını engelleyin. Harddiske verilmesi gereken özenin başında sallayıp, parçayı savurmamaktır. Harddisk hakkında bilinmesi gerekenler daha derin incelenerek artık yapılması planlanan adımlar daha uygun atılabilir.