GüvenlikİnternetTeknoloji

Web Sitelerine Giriş Yaparken Korunma Yöntemleri

İnternet; yeryüzünde bilgisayarlar ve onlara bağlı telefon hatları, radyo dalgaları ve telgraf gibi iletişim araçları vasıtasıyla birbirleriyle iletişim kuran milyarlarca bilgisayarın oluşturduğu bir sistemdir. Çağın gereklerine uygun şekilde yaşamaya ve adapte olmaya çalışan insanoğlu için web, İngilizce kelime anlamı “ağ”, bu sistem bütünlüğü içerisinde iletişim sağlamak, yazılı ve görsel materyalleri paylaşmak için kullanılmaktadır. Yazımızda güvenilmeyen siteleri anlama yöntemleri üzerinde duracağız.

Güvenilmeyen Siteler Nasıl Anlaşılır?

İnternet o kadar geniş bir yelpazeye sahiptir ki içerisinde gerekli, gereksiz diye ayrım yapabileceğimiz birçok bilgiye sahiptir. Milyonlarca insanın kullanmış olduğu bu ağ, kişiler için sağlıklı, kullanışlı ve rahat olmasının yanı sıra tehlikeli boyutlarda da olabiliyor. Web sitelerinde gezinti yaparken renkli, karışık ve dikkat çekici içerikler yüzünden güvenli olmayan yazılımlarla karşılaşılabiliyor. Güvenilmeyen siteler, birkaç yöntem ile kendisini belli eder aslında. Güvenilmeyen siteleri anlama yöntemleri hakkında çok özel bilgileri sizler için yazımızda inceledik. Gelin şimdi güvenilmeyen siteler nasıl anlaşılır sorusunun cevabını birlikte irdeleyelim.

  • Risk arz eden web siteleri genellikle zararlı yazılım içeren çerezler kullanmaktadırlar. Öncelikle bu çerezlerin web tarayıcınızda kayıtlı olup olmadığını kontrol ederek başlayın, eğer yüklü ise bir an önce kaldırın.
  • Gelen e-postalar da bazen içeriğinde güvenilmeyen site içerikleri ve uzantıları barındırabilir. Bu yüzden e-postanızı kontrol edin ve virüs taraması yapın.
  • E-posta içerisinde bulunan site uzantısını kesinlikle kontrol edin.
  • Bir web sayfası güvenilmez ise uzantının bulunduğu adres çubuğunda güvenli (yeşil renkli) ya da güvenli değil (gri renkli) şeklinde uyarılar bulunur. Bu uyarıları dikkate alınız.
  • USB bellek, harici disk, cd, dvd gibi veri depolamaya ve saklamaya yarayan aletlerin kaynağından emin olunmalı ve kullanmadan önce virüs taraması yapılmalıdır.

 

Hangi Sitelere Giriş Yapmak Riskli Olur?

Farklı farklı içeriğe sahip olan web siteleri, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin insanların güvenliğini tehdit etmektedir. Güvenli siteleri anlama yöntemleri açısından önemli olan, bu tür güvenilmeyen siteleri bulabilmektir. Özellikle oyun siteleri, dizi ve film siteleri, bahis siteleri ve devlet tarafından yasaklanan siteler oldukça risk içermektedirler.