HaberlerİnternetTeknoloji

Sanal Kart Nedir Nasıl Alınır?

İnternette alışveriş güvenliğini artırmak için kullanıldığı bilinen sanal kart nedir? Sanal kart nasıl kullanılır? Sorularına cevap vereceğimiz bu yazımızda, sanal kart kullanmanın avantajları hakkında da sizler için detaylara değindik.

Birçok farklı amaçlarla kullanılan sanal kartların tercih edilmesindeki en temel neden, kredi kartı hesabının daha güvenli hale getirilmesidir. Bu bağlamda, sanal kartların çok önemli avantajlar sunduğunu, çok rahat bir şekilde söylemek mümkündür.

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart nedir? Sorusuna; Kredi kartınızın bakiyesiyle çalışmakla birlikte, internet üzerinden yapılacak farklı alışverişlerde kullanılan ve ana kartın tüm özelliklerini taşıyan, güvenlik amacıyla kullanılmakta olan karttır. Son dönemlerde popüler olarak tercih edilmekte ve güvenilirliği kanıtlandığı için alışverişlerde kolaylık sağlar.

Bu kartın fiziki bir özelliğinin olmadığını, hemen belirtelim. Yani adından da anlaşılacağı gibi, normal kredi kartı gibi olmayıp tamamen sanal ortamda kullanılmaktadır. Sanal kart başvurusu gibi bir durumdan ziyade, internet ya da mobil şube üzerinden de birçok banka müşterinin bu hesabı oluşturmasına imkan vermektedir.

Sanal kart nasıl kullanılır? sorusunun cevabına gelecek olursak, en basit haliyle normal banka ve kredi kartlarını internet üzerinde yaptığınız alışverişlerde kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Size verilen sanal kart numarası ve şifre gibi işlemler adımında devam ederek, yapmış olduğunuz alışverişlerin ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Kart Başvurusu Nereye Yapılır?

Sanal kart açmayı bilmiyorsanız ya da internet işlemlerinden fazla anlamıyorsanız, banka şubeleri bu konuda sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Neredeyse tüm bankaların sunmuş olduğu sanal kart başvurusu yapmak için, bankanın mobil ve internet şubesini kullanmak yeterlidir. Kısa sürede sanal kart oluşturabilir ve limit tanımı yaparak, tanımladığınız limit dahilinde kullanabilirsiniz.

Sanal Kartların Avantajları Nelerdir?

  • Belirlediğiniz limitin üzerinde, alışveriş yapma imkanınız yoktur. Her ne kadar güvenli bir ödeme yöntemi olsa da, olası risklere karşı bu özellik güvenlidir.
  • Herhangi bir şekilde, yıllık kart aidatı bulunmaz.
  • Yapılan harcama, kredi kartı limitinizden düşer.
  • Başvuru onaylanmama gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Tıpkı kredi kartınız gibi, internetten alışveriş yapmak için de Bonus kazanabilirsiniz.
  • Fiziki kart bilgilerinizi girmediğiniz için, son derece güvenilirdir.