İnternetWebmaster

Responsive Site ile Mobil Site Farklı Kavramlar

Responsive Site ile Mobil Site Arasında Fark Var mı?

Günümüzde internet denildiği zaman mobil dünya yani Responsive tasarımlar ön plandadır. İnternet artık, bir lüks veya konfordan çok zorunlu bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. İnsanlar, eskiden olduğu gibi ansiklopediler arasında boğuşmak yerine, istedikleri anda ihtiyaç duydukları her bilgiye erişmek istiyorlar. Bu nedenle de telefonların, internet kullanımı her geçen gün artıyor hatta diğer platformları gerisinde bırakıyor.

Günümüzde, masaüstü veya dizüstü bilgisayarları çalıştırmak, adeta zaman kaybı gibi gelmektedir. Responsive siteler tam da bu aşamada devreye girmektedir. Başka platformlardaki alışılageldik tasarımın, mobil cihazlarda da sürdürülmesini amaçlamaktadır. Bu sayede geçmişteki mobil ile diğer platformlar arasında yaşanmış kopukluklar, kullanıcı deneyimlerine olumlu olarak yansımamıştır.

responsive site

Responsive Web Sitesi Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla duyulan ya da gözlemlenen Responsive web siteleri kavramı, mobil uyumlu ve mobil siteler terimleriyle birbirlerinin yerine kullanılmaktadırlar. Bu kullanım, doğru olsa da birbirlerinden öne çıkan farklılıkları da bulunmaktadır. Bu nedenle de aralarındaki ayrımları, iyi kavramak gerekecektir.

İnsanlar, web sitenizi ziyaret için yüzlerce farklı mobil cihaz kullanabilme olanağına sahiptirler. Bunlar arasında belli başlıları İpad, İphone, Amazon Echo, Samsung akıllı telefonlar, Xiaomi, LG, Huawei ve daha nicesi, web sitenizin içeriğine erişebilecek potansiyele sahiptirler. Üstelik, hepsinin destekledikleri farklı ekranları ve çözünürlükleri bulunmaktadır.

Geçmişte hepsinin farklı çözünürlükte destekledikleri ekranların bulunması, geliştiriciler adına tam anlamıyla kâbus senaryosu yaşamalarına sebep olmuştur. Çünkü, bu kadar geniş yelpazede yer alan birçok cihaz için nasıl ayrı ayrı web siteleri oluşturabileceği, bunun için ayırabilecekleri maksimum zaman ve tüm cihazların aralarındaki entegrasyonu sağlamak gibi türlü problemler ortaya çıkacaktır.

Ancak bu kadar meşakkatli işi sadece responsive kod yardımıyla halledebiliyorsunuz. Siteniz, tek bir HTML kod vasıtasıyla, ziyaretçilerin ekranlarına göre içeriklerinizi otomatik olarak ayarlıyor.

site

Mobil Site Ne Demek?

Responsive, kavramını hallettiğimize göre gelelim, mobil site kavramının nasıl tanımlanacağına. Bir sitenin alt etki alan adlarından, mobil cihazların kullanımını sağlamak için oluşturulan ayrı bir web sitesi bulunuyorsa ki genellikle https://m.alanadiniz.com.tr gibi görebileceksiniz, hepsi mobil site olarak geçmektedir.

Mobil tabanlı tasarlanmış olan bir site, kullanıcıların ekranlarında responsive kodun yaptığı etkiyi göstererek, otomatik olarak optimizasyon yanıtı veremeyecektir. Web sayfası, kendisini kullanabilir bir hale dönüştürmek için ekranınızı sıkıştırmaya ve manuel olarak genişletmenize ihtiyaç duyacaktır. Bu iki kavramda aynı amaç için kullanıyor olsa da aralarındaki optimizasyon farkı gözden kaçırılmamalıdır.

mobile site