GüvenlikİnternetMobilTeknoloji

Mobil Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişler, mağazalardan yapılan alışverişlerden daha fazla avantajı beraberinde getirdiği için son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu avantajlar; düşük fiyat, kampanyalı ürünler, ürünle birlikte gelen promosyonlar olarak sıralanabilir. Ayrıca, mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmak, zaman ve mekân kavramları için sınırları da ortadan kaldırmaktadır çünkü tek bir cihaz ile dünyanın her yerinden, istenildiği zaman alışveriş yapabilme imkânı sunar. Bu olanaklar dâhilinde, her geçen gün mobil alışveriş ivme kazanmaktadır. Fakat mobil alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Kullanıcı davranışları üzerinde yapılan araştırmalara göre, mobil alışveriş ile yapılan alışverişlere konu olan ürünlerin ilk üçü; giyim, elektronik eşya ve seyahat sektöründe gerçekleşmektedir. Bu talep, bazı dolandırıcılık faaliyetlerini de çoğaltmaktadır. Bu nedenle, mobil alışveriş yaparken nelere dikkat edilir diye araştırmadan, mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapılmamalıdır. Mobil alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda kısaca belirtilmiştir.

  • Alışveriş yapılacak olan internet sitelerinin SSL Sertifikasına sahip olup olmadıklarına bakılmalıdır. Bu sertifika, ödeme yapıldığında, kredi kartınızın bilgilerinin, özel bir şifreleme sayesinde direkt olarak bankaya ulaşmasını sağlar. Kredi kart bilgilerinizin, banka haricinde bir şahsın eline geçmesine izin vermez.
  • Yasal ve güvenilir olan internetten üzerinden hizmet veren alışveriş siteleri, müşterisinin kredi kart bilgilerini ve şifresini istemez. Eğer, kredi şifrenizi isteye bir site ile karşılaşırsanız kesinlikle vermeyiniz. Bu durum, kredi kartınızın kopyalanmasını ve dolandırıcılık olaylarının yaşanmasına neden olur.
  • Alışveriş yapılacak olan sitenin, site içerisinde bir sorun ya da problemle karşılaşıldığında iletişime geçilebilecek bir adres belirtmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Alışverişin yapılacak mobil cihazın, güvenli bir mobil cihaz olduğundan emin olunmalıdır. Mümkünse, virüslere karşı program kullanın.
  • İlk defa alışveriş yapacağınız internet sitesi hakkında, internet üzerinde araştırma yapın ve kullanıcı yorumlarını okuyun.

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenilir Mi?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak, doğru alışveriş sitelerinden yapıldığı sürece güvenilirdir. Çünkü internet siteleri, müşterilerinin kredi kartı bilgilerinin güvenliğini sağlamak için SSL adı verilen bir sertifika ile korunmaktadır. Bunun dışında, kapıda ödeme seçenekleri de müşterilere sunulmaktadır.

Hangi Sitelerden Kredi Kartıyla Alışveriş Yapılmaz?

İnternet üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında, gerekli olan koşulları sağlamayan bazı sitelerden alışveriş yapılmamalıdır. Çünkü bu alışveriş sitelerinin güvenirliliği yoktur.

    • SSL sertifikası ile korunmayan sitelerden alışveriş yapılmaz.
  • Ödeme yapılacak olan sitenin, HTTPS protokolünü barındırıp barındırmasına dikkat edin. Eğer araç çubuğunda bu protokol gözükmüyor ise, o ödeme ekranı güvenli değildir.

 

Bu yazıda WEB sitelerden alışveriş yaparken nelere dikkat edilir konusundan bahsedilmiştir. Yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçmek için, bir dolandırıcılık ile karşı karşıya kalmamak için mobil alışverişlerinizde bunlara dikkat etmelisiniz.