GüncelTeknoloji

Mikrodalga İnternet Bağlantınızı Kesebilir!

Wi-Fi Neden Mikrodalga Fırınlarla Aynı Frekansı Kullanıyor?

Mikrodalga fırınınızı başlattığınızda yakında bulunan bir cihazda Wi-Fi sinyalini mi kaybediyorsunuz? Paniklemenize gerek yok çünkü Wi-Fi ve Mikrodalga birlikte parazite neden olabilecek benzer frekansta çalışmaktadır. Peki neden kaynaklanıyor? Eğer öyleyse neden Wi-Fi bizi pişirmiyor?

 

Hikaye eskilere dayanmakta

1947 yılında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Endüstriyel, Bilimsel ve Medikal ‘in kısaltması olan ISM grubunu kurdu. Amaç, hangi cihazın belirli bir radyo frekansında çalışmasına izin verileceğini belirlemek ve böylece diğer radyo iletişim servisleriyle oluşabilecek bütün parazitlenme faktörlerini ortadan kaldırmaktı.

Kuruluş tarafından, 2.4 GHz bandı özellikle mikrodalga fırınlar için belirlendi.

Bu bant aralığında ki grubun üç tane temel özelliği bulunuyor:

  • Yayılım sağlamak için fazla güç gerektirmiyor,
  • İçeriği basit ve nispeten düşük güce gereksinim duyan gıdaları ısıtabiliyor.
  • Bütün bunlar tüketicilerin enerji harcamalarını düşürüyor.

Mikrodalgalar tam korumalı değildir; Sızdırıyorlar!

Mikrodalga fırınlar ve Wi-Fi cihazları, bir birlerine müdahale edebilecek kadar benzer bir frekans kullanırlar. Her ne kadar mikrodalga için üretici tarafından tasarlanan perdeleme işlemi olsa da yemek kokusunu dışarı kaçırabilen bir fırın her türlü sinyali de kaçırabilecektir.

Ancak birbirlerine karıştırılmayacak iki farklı yönleri bulunmakta.

Birincisi: Wi-Fi, yönlendirici sinyalini çok yönlü olarak göndermektedir. Yani, mümkün olabildiğince daire içinde her yöne dağıtır. Mikrodalganız ise sinyalini fırının merkezine doğru sadece tek bir yönde gönderir.

Bu sinyal bir duvara çarpıncaya kadar, sekerek zıplar ve geri döner (Aklınızda canlanması için).

Radyo dalgalarının doğası gereği tamamen doğru bir açıda yayılmazlar ve bu nedenle her mikrodalga fırını sıcak ve soğuk noktaları barındırmaktadır.

Neden konulan yemekler dönerek pişiyor?

Yıllar önce sorduğunuz ama cevabını yemeğin daha iyi pişmesi içindir deyip üstüne düşmediğiniz duruma geldik. Hazır olun bütün bunlar dikkate alınarak, mikrodalga fırınlarda dönen plakalar bulunmaktadır!

O zaman Wi-Fi bizi neden yakmıyor?

İkinci hususumuz ise Mikrodalga fırınların, Wi-Fi yönlendiricilerden daha fazla güç kullanmasıdır; tipik olarak 1000 watt güç harcamaktadırlar. Buna karşılık, standart bir Wi-Fi yönlendirici yaklaşık 100 miliwatt (veya 0,1 watt) güç tüketmektedir. Wi-Fi yönlendiricinin güç çıkışının sizi yakabilmesi için yaklaşık 10.000 kat arttırmanız ve ışını herhangi bir şeyi yakma şansı elde etmesi için sınırlamanız gerekmektedir.

Panik yapmanıza gerek yok!

Parazit sorunlarına tanık olmanız durumunda, mikrodalgayı değiştirmeniz gerekmiyor; büyük olasılıkla sinyal sızıntısı küçük miktarda ve size zarar vermeyecektir. Mikrodalgayı değiştirmek yerine, bağlantı kaliteniz konusunda hassassanız alternatif olarak, 5GHz bandında çalışan yeni bir Wi-Fi yönlendirici satın alabilirsiniz. Mikrodalgada oluşabilecek paraziti önlemekle kalmayacak ayrıca komşularınızın cihazlarının parazitlenmesini de önleyeceksiniz.