İnternetWebmaster

Kredi Kartı Sahiplerine Müjde!

Mastercard’ın yeni politikası cüzdanınızı korumanızı sağlayacak

Mastercard, geçtiğimiz günlerde ücretsiz ürün denemelerinin son bulmasıyla birlikte başlayan otomatik kredi kartı borçlanma durumuna karşı yeni güvenlik politikasını devreye soktu. Ancak sadece fiziksel ürünleri ve satıcıları kapsayan bu düzenleme kredi kartı sahiplerini beklenilen kadar tatmin etmedi.

Mastercard’ın kendi kurumsal blog’unda yayınladığı duyuruda önceden uygulanmakta olan cilt bakımı, sağlık ürünleri, fiziksel ürünleri kapsamakta olan otomatik abonelikleri müşteri onayı alınmadan devam ettirmeyecek. Dijital ve yazılımsa abonelikler de ise henüz aynı yaklaşım sunulmadı.

Şu andan itibaren, fiziksel ürün satıcılarının, tüketicileri faturalandırmaya başlamasından önce deneme süresinin bitmesiyle birlikte kredi kartı sahibinin onayını almaları gerekecektir. Yüksek olasılıkla mail yöntemi kullanılacak.

Satıcılar, tüketicilere abonelik ücretini ve yenilenmesi veya iptalinde nasıl bir süreç izleneceğini detaylı talimatlarla açıklamak zorunda.

Ya Unutulan dijital abonelikler?

Çoğu yayın platformunun ülkemizde sürdürdü promosyonlar gibi firmaların potansiyel müşteri adaylarına sunduğu deneme hizmetini ele alalım. Potansiyel müşteri adaylarının hizmetin olanaklarına sahip olması ve tüm özelliklerini inceleyebilmesi adına firmalardan satış profilini yükseltmeyi sağlayan bir uygulamadır. Bu tür aboneliklerde genellikle iki haftadan 3 aya kadar ücretsiz olarak yararlanabilmektesiniz.(PlayStation Plus vb.)

Bazı durumlarda uzun süreli aboneliklerinizi deneme süresi bittikten sonra iptal etmeyi unutabilmektesiniz. Bu nedenle beğenmediğiniz bir hizmetten dolayı borçlandırılmakta ve bütçenizin mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Mastercard benzeri durumlardan tüketicileri korumak için bu politikasını duyurduğundan tepkiler oldukça olumlu yöndeydi ve çoğu müşteri bu güvenlik sistemine sıcak yaklaştı. Ancak sistemin sınırlı ürün hizmetlerinde kullanılması talihsiz durum olarak gösterildi.

Türkiye’nin saygın Webmaster Forum’larından biri olarak temennimiz tüketicilerin tepkisi göz önünde bulundurulur ve dijital yazılım aboneliklerinde de söz konusu uygulama şirketin ödeme politikasına dâhil olur.

Bilgi için teşekkürler eline sağlık.
K