BilimGüncel

Korkutan Uyarı 3 Ay Sonra Dünyaya Çarpabilir

Dünyanın en önemli hava ve uzay araştırma birimlerinden bir tanesi olan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) korkutan bir açıklamada bulundur. Tüm insanları korkutan uyarı “3 ay sonra dünyaya çarpabilir” şeklinde yapıldı. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre kendilerinin 2006 QV89 adını verdikleri bir meteorun önümüzdeki birkaç ay içerisinde dünyamıza çarpma ihtimalinin bulunduğu yönünde olmasıdır. Bilim insanlarınca yapılan açıklamaya göre adeta bir futbol sahası büyüklüğündeki gök taşının Dünya’ya çarpabileceği duyuruldu.

Yapılan açıklamada verilen tarihe göre mevcut hızıyla hareket ettiği düşünüldüğünde 2019 Eylül ayının ilk haftası gibi dünyamıza ulaşacağı söylendi. Yetkililerin verdiği ifadeye göre tahmini 50 metre çapındaki göktaşının 9 Eylül 2019 tarihinde dünyaya çarpabileceği ve çarptığında ise gerçekten çok ciddi tahribatlar meydana getirebileceği duyuruldu. Bu konuda gece gündüz sıkı takip yapan ESA yetkililerin hazırlamış olduğu simülasyon çalışmalarında göktaşının dünyaya çarpma ihtimali olduğu gözlemlenmiştir.

Tahmini 3 ay sonra dünyaya çarpabilir şeklinde ifade edilen göktaşının dünyamıza çarpma ihtimali ise 1/7000 olarak açıklanmıştır. Uzay araştırması olan Catalina Uzay Araştırmaları tarafından 29 Ağustos 2006 tarihinde keşfedilen ve 2006 QV89 ismi verilen bu göktaşının dünya ya çarpmasının çok ciddi hasarı olacağı söylendi.

Göktaşı Çok Ciddi Hasar Oluşturabilir

Dünyamıza düşen ya da düşecek olan tek meteor elbette ki yalnız bu olmamıştır. Bundan daha öncede bazı meteorlar düşmüş ve bunlardan birkaçı oldukça ciddi hasarlar da meydana getirmiştir. Düşen bu göktaşlarından bilindiği kadarıyla en büyük hasara yol açanı 1908 yılında Rusya’da yer alan Podkamennaya Tunguska nehri yakınlarına düşen ve neredeyse bir ormanın tamamını yok eden meteor olmaktadır. Gerçekten bu yaşanmış olay göktaşı çok ciddi hasarlar oluşturabilir açıklamasının çok ciddiye alınması gerektiğinin en somut delili olmaktadır.

Nerdeyse ormanın tamamını yok eden bu göktaşı düşme sonucu oluşan hasarın ne denli olduğunu gözler önüne sermiştir. Bir diğer olay ise yine Rusya’da 15 Şubat 2013’te yaşanmıştır. Chelyabinsk Olayı olarak da tarihe geçen bu olayda yere çarpması sonucu oluşan darbe etkisi patlamaya sebep olmuş ve 7200 adet bina yıkılmış 1500 kişi de yaralanmıştı.