Hoşgeldiniz Webmaster Forum | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Yüzleri çevrimiçi olarak toplamanın yasallığı sorgulanıyor!

  İnternetten üç milyar yüz görüntüsü içeren bir veri tabanına sahip bir ABD firması olan Clearview AI, gizlilik kampanyacılarından yeni bir yasal zorlukla karşı karşıya.
  Privacy International ve diğerleri, fotoğraf toplama ve bunları özel firmalara ve polise satma yöntemlerinin "çevrimiçi kullanıcılar olarak bekleyebileceğimizin ötesine geçtiğini" savunuyor.
  Clearview, AB merkezli herhangi bir müşteriyle sözleşmesi olmadığını söyledi.
  AB vatandaşlarının görüntülerinin kaldırılması taleplerine uyduğunu söyledi.
  GDPR kuralları uyarınca, Avrupa vatandaşları şirkete yüzlerinin veri tabanında olup olmadığını sorabilir ve biyometrik verilerinin artık aramalara dahil edilmemesini talep edebilir.
  Gizlilik kampanyacıları tarafından bu tür beş talep gönderildi.

  Clearview, "Tıpkı işlediğimiz binlerce diğerleri gibi, yalnızca kamuya açık bilgileri içeren söz konusu beş veri erişim talebini gönüllü olarak işleme koyduk" dedi.
  "Amerika genelinde binlerce kolluk kuvvetinin çocukları cinsel saldırganlardan kurtarmasına, yaşlıları mali suçlulardan korumasına ve toplulukları güvende tutmasına yardımcı olduğunu" ekledi.
  Ulusal hükümetlerin kara para aklama ve insan kaçakçılığı gibi suçların soruşturulmasına yardımcı olmak için "teknolojimize büyük ihtiyaç duyduğunu" ifade ettiğini söyledi.

  'Açıkça yanlış'​

  Hermes Şeffaflık ve Dijital Haklar Merkezi, Homo Digitalis ve noyb tarafından desteklenen yasal zorluk, Fransa, Avusturya, İtalya, Yunanistan ve Birleşik Krallık'taki veri düzenleyicilerine sunuldu.
  New York merkezli girişim, web'de algıladığı insan yüzlerini içeren tüm görüntüleri toplamak için otomatik bir görüntü kazıma aracı kullanıyor. Bunlar, yüz tanıma yazılımı aracılığıyla çalıştırılır ve erişimi özel şirketlere ve kolluk kuvvetlerine satılan bir veritabanında saklanır.
  PI'de hukuk görevlisi olan Lucie Audibert, "Clearview, interneti homojen ve tamamen halka açık bir forum olarak yanlış anlıyor gibi görünüyor," dedi. "Bu açıkça yanlış. Bu tür uygulamalar internetin açık karakterini ve sağladığı sayısız hak ve özgürlüğü tehdit ediyor."

  Noyb'deki veri koruma avukatı Alan Dahi, "Bir şeyin çevrimiçi olması, başkaları tarafından istedikleri şekilde - ne ahlaki ne de yasal olarak - kendilerine mal edilmesinin adil bir oyun olduğu anlamına gelmez" dedi.
  "Veri koruma yetkilileri harekete geçmeli ve Clearview ve benzeri kuruluşların AB'de ikamet edenlerin kişisel verilerini ele geçirmesini engellemeli" dedi.
  Surrey Üniversitesi'nde bilgisayar bilimcisi olan Prof Alan Woodward, davanın "çevrimiçi olarak yerleştirilen görüntülerin kime ait olduğu ve görüntüler ulusal bir sınırın ötesinde çekilirse herhangi bir hakkın uygulanmasının ne kadar mümkün olduğu hakkında" karmaşık bir yasal tartışma açacağını söyledi.
  Clearview'in "devlet kurumlarının bireyleri tanımlamasını sağlamak için bu görüntüleri veritabanlarında kullanarak" mahremiyeti ihlal edip etmediği hakkında daha temel sorular olacağını söyledi.

  Kaliforniya devre dışı bırakma​

  Clearview AI, tartışmalara yabancı değil ve bir dizi yasal zorlukla karşı karşıya kaldı.
  İngiltere ve Avustralya veri düzenleyicileri geçen yıl ortak bir soruşturma başlatırken, İsveç ulusal polis otoritesine firmanın teknolojisini insanları tanımlamak için kullandığı için para cezası verdi.

  Şubat ayında, Kanada'nın federal gizlilik komiseri Daniel Therrien, firma hakkında bir yıl süren soruşturmayı sonlandırdı ve kullanıcı bilgisi veya rızası olmadan görüntüleri topladığı ve Kanadalıların fotoğraflarını veritabanından silmesini talep ettiği sonucuna vardı. Soruşturma sırasında Clearview, artık Kanada'da faaliyet göstermeyeceğini duyurdu.
  ABD'de Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Illinois'deki şirkete karşı bir dava peşindeyken, Kaliforniya veri yasaları, eyaletteki kullanıcıların Clearview'in web sitesindeki bir form aracılığıyla verilerinin satılmasından vazgeçebilecekleri anlamına geliyor.
  Firma, Ocak 2020'de bir New York Times soruşturmasının ticari uygulamalarını ortaya çıkardığında öne çıktı.
  Kısa bir süre sonra Twitter, Facebook ve YouTube, Clearview'in platformlarından görüntü toplamayı durdurmasını talep etti.
  İşletmenin ABD'deki yüzlerce polis gücüyle anlaşması var.
   

  Celil

  Admin
  Onaylı Üye
  Katılım
  5 May 2019
  Forum
  2,360
  Çözümler
  21
  Tepki
  1,204
  Puan
  112
  Yaş
  17
  Konum
  İstanbul
  Meslek
  SEO Uzmanı
  Whatsapptan birine webmaster forum yazıyorum anında her yerde webmaster forum reklamı ahahah :D
   

  netquin

  WebmasterForum Moderatör
  Moderator
  Katılım
  12 Tem 2020
  Forum
  526
  Tepki
  243
  Puan
  42
  Konum
  İnternet
  Meslek
  WebmasterForum Moderatör
  Paylaşım için teşekkürler
   
  instagram takipçi satın al smm panel instagram takipçi satın alma fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst Alt