YouTube Gibi Site Kurmak

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Merhaba, bir forumda birisi sormuş "YouTube gibi site nasıl kurulur ? Hacklenme olasılığı nedir ? YouTube neden hacklenmiyor ?" diye. Kendisi kafayı maddiyata takmış ve "kaç para tutar?" diye sormuş hep.

Muhtemelen siz de Google yada herhangi bir arama motoru üzerinden burayı buldunuz ve heyecanla geldiniz, okuyorsunuz.

YouTube oldukça popüler bir video barındırma ve sosyal medya platformu. Gücünü Google'dan alıyor, kurulduktan sadece 3 ay içerisinde bile oldukça büyük bir kitleye ulaştı ve Google tarafından 2 milyar dolara satın alındı, tam 16 yıllık bir site ve oldukça geniş alana yayılmış olan dev bir içeriğe sahip, her gün milyonlarca videonun yüklendiği bir platform.

Güzel bir hayaliniz, hedefiniz var fakat hayaller gerçek olmaz, faaliyete geçirilemeyecek hayaller asla gerçek olmaz ve bir de asla faaliyete geçirilemeyecek olanlar vardır.

1,5 yıl kadar önce bu konu üzerinde araştırmalar yaptım ve küçük bir hosting hesabıma bir yazılım kurdum ve bu yazılımda YouTube'daki videoları çekmeye başladım, videoalr kendi sunucumda barınmamasına ve YouTube'dan gömülü olmasına rağmen 50 tane kadar video bile ağır geldi ?.

YouTube gibi bir platform kurabilirsiniz fakat YouTube kadar videoya YouTube klonunuzla ulaşamazsınız. YouTube'a rakip olan TikTok bile buna ulaşamadı diye biliyorum henüz. TikTok bir inovasyona sahipti ve hızla ilerlerken aynı kısa video özelliğini YouTube da aktif hâle getirdi ve artık yine TikTok'un ona ulaşmasını neredeyse imkânsız kıldı.

Yazılımla yaptınız diyelim, bu kadar içerik üreticiye ve kullanıcıya ulaşmak için muhtemelen dünyanın en zenginlerinden birisi olmanız gerekiyor, reklam bütçeniz yeterli olmayacaktır.

Bir sonraki konu da, insanlar neden YouTube gibi bir platform varken sizin platformunuzu tercih etsin ? Az önce de bahsettiğim TikTok gibi bir inovasyona sahip olmanız gerek, doğrudan böyle bir site oluşturmanız çok mantıksız olacaktır.

Bir de sunucu, yönetim konuları var, bu kadar fazla içeriği analiz edecek, yönetecek bir algoritmaya, çalışanlara ve oldukça güçlü ve hızlı & becerikli ve güvenli sunuculara nasıl ulaşacaksınız ?

YouTube neden hacklenmiyor ?
Bunun belirli bir cevabı yok, belli ki YouTube oldukça iyi korunuyor, Google da öyle fakat kimse gelecekte bir sızıntınız birkaç milyon kullanıcının verilerinin hack forumlarında dolaşmasına sebep olmayacağınız garantisini veremez ?.

Deneyim. Deneyim çok önemli, YouTube'u geçmek mümkün olsaydı bu size kalmadan Vimeo, Dailymotion gibi platformlar tarafından çok iyi yapılırdı.

YouTube'u ezecek bir platform yapmak imkânsız mı ?

Hayır. Özellikle de yerel pazarda bu mümkün. Evet belki küresel anlamda neredeyse imkânsız olan bu şeyi yerelde yapabilirsiniz. Örneğin Çin'de yasaklı olan YouTube'un yerini Çinli şirketler tutuyor, arama motorları ise Baidu, eğer hükümet böyle bir şey yaparsa, siz de yeterince şanslı ve kararlıysanız evet bunu yapabilirsiniz.

Ben size burada yazılımınız için kullanmanız gereken teknolojileri de, masrafları da, nasıl başlamanız gerektiğini de söylerim ancak yukarıdaki meseleler çözülmeden bu işe vereceğiniz emek ve paranız resmen çöpe gider.

Hayallerinizden asla vazgeçmeyin ve gerçekleştirmek için elinizden geleni yapın.

Eğer fikirleriniz ve emin olamadığınız teknik konular var ise gelin forumumuzda konu açın, konuşalım ?.

Üst Alt