Keşfet

Hoşgeldiniz Webmaster Forum | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Yeni Başlayanlar İçin Home Ofis İpuçları

Katılım
5 Ocak 2019
Forum
20
Reaksiyon puanı
3
Puan
0
Yaş
22
Konum
Mersin
Meslek
Hemsire
1. Rahat ve uygun bir koltuk işinizi daha çok kolaylaştıracaktır

Bilişim sektöründe çalışan bireylerin çoğu sırt ve bel ağrılarından şikayetçi. Bu durumunda da sorumlusu rahatsız koltuklar ve rahatsız oturma pozisyonudur. Oturma pozisyonunda çalışan bir bireyin, rahat bir çalışma koltuğunda günde saatlerce ve hiçbir ağrı duymadan işini yapabileceğine ikna etmek biraz zor olsa gerek.Çünkü genel itibariyle bize ait olan ekipmanların, araç ve gereçlerin kötü olacağını hiçbir zaman kabullenmeyiz, kendimize dokunduramayız. Halbuki uzun çalışma saatlerinde bu acıya katlanmaya dayanmaya çalışarak kendinizi yormak tamamen yanlıştır.

Sırt ve boyun ağrılarınız çalışma verimliliğinizin önüne geçiyorsa ve günde belli bir saatin üstüne çıkıyorsanız bu, koltuk ve de masa değişikliğinize gitmenizin bir göstergesidir. Sizin için bu değişiklik biraz maliyetli olsa da uzun vadede işinize ve vücudunuza gerçekten iyi gelecektir. İş verimliliğinizi arttırmak, kendinize daha rahat ve konforlu bir ortam sağlamak sizin de en büyük hakkınız.Bu iyiliği kendinize yapın.

2. Gece saatlerine sarkan çalışmalarınızda ortamın aydınlanmasına dikkat edin

Normal mesai saatlerinin dışında çalışmaya devam ediyorsanız veya çalışma saatleriniz geceye sarkıyorsa adam akıllı ışıklandırılması ayarlanmış bir ortamda çalışmanızı tavsiye ediyorum sizlere. Çalışma ortamınızdaki tek bir ışık kaynağı size fayda sağlamayacağı gibi o güzel gözlerinize de zarar verecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse; çalışma ortamınızda mevcut tek bir ışık kaynağının olması gözlerin aşırı yorulmasına neden olacaktır. Bu sorunu halletmek için masanızda bilgisayar monitörünün arkasına, çalışma masanızın uygun bir köşesine bir lamba koymanın size büyük yararı olabilir. Böyle bir aydınlatma düzenlemesine çalışma masanızda yer verdiğinizde, bulunduğunuz odanın ışığını açmak veya zifiri karanlıkta kalıp gözlerinizi ve de kendinizi yormaktansa yeterli bir aydınlatma kaynağına masanızda yer vererek daha konforlu bir şeklide çalışabilirsiniz.

Şuna da değinmek gerekir ki; gece bilgisayar üzerinden çalıştığınızda odanızda aydınlatma kaynağının yetersiz olması sonucu bilgisayar monitörünün içinden çıkıp gelen mavi ışıkların sizi etkilemesine izin vermeyin ve bilgisayarınızda Night Shift (ekran parlaklığını düzenleyen uygulama) kullanın. Alışmak ilk başlarda zor olacaktır tabiki fakat alıştıktan sonra bu özellik olmadan başka bir dijital ekrana karanlık bir ortamda görmek dahi istemeyeceksiniz.

home.jpg


3. Yaptığınız işe göre müzik dinlemek performansınızı arttırabilir

Çoğu kişi tam manasıyla pürdikkat çalışmak için sessizliği tercih eder, ama bunun tam tersizini arzulayan kişiler de mevcut. Onlar ise gürültüyü, müziği tercih edebilirler. Müzik eğer doğru kullanılırsa iş performansınızı yükseltecektir ama bunun için öncelikle müziği doğru kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Eğer yaratıcılığınızı kullanmanız gereken bir işle meşgulseniz sözü olmayan müzikleri tercih etmelisiniz ve müziğin sesi gece kulüplerindeki gibi yüksek olmamalıdır.

Çalışırken müzik dinlemenin püf noktası; kulağınıza itici gelmeyecek sizi sıkıp germeyecek, kulağınızda uzun zaman kalsa bile varlığını hissettirmeyecek müzikler tercihiniz olmalıdır. Ayrıca kulaklık seçiminiz de bu noktada önemli hususlardan biridir. Rahat ve de kulağınıza uyumlu olan kulaklıkları tercih etmeniz size daha verimli bir çalışma olanağı sağlayacaktır.

4. Çalışma masanızı yeteri kadar yeşillendirmeyi unutmayın!

Home ofisinizdeki yer verdiğiniz bitkiler üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı % 15 kadar arttırabiliyor. Ama siz yine de olayı fazla abartmayın derim. Daha minik ve basit bitkilerle güne ve de çalışmaya başlarken daha üretken bir hale gelebilirsiniz. İnsanın çevresinde yeşil bir şeylerin var olması insanın gözünü gönlünü açıp ona umut oluyor.

5. Çalışma ortamınızı temiz ve düzenli tutun

Bazılarının dağınık yaşamayı ve dağınık çalışmayı sevdiklerini birçoğumuz biliyoruz. Ve hatta bu tarz insanlarla hepimizin karşılaştığına eminim. Ancak birkaç araştırmacının dediğine göre salkım saçak çalışma masalarının, çalışma ortamlarının çalışma motivasyonu üzerinde olumsuz bir etki yarattığı düşünülüyor. Çalışmaya başlamadan önce çalışma masanızdaki ufak tefek dokunuşlar yapmanız gün boyu sizi huzurlu kılacaktır. Ayrıca gün bitiminde yani işi sonlandırdığınızda da ufak bir temizlik bir sonraki günün sabahında sizi daha az yoracaktır. Aksini kim ister ki? Derli toplu olmayan, dağınık ve de pis bir çalışma ortamında çalışmak ister misiniz?

home ofis.jpg


6. Çalışma ortamınızı özelleştirin

Günün büyük bir bölümünü çalışarak geçirdiğimiz aşikar. Bu yüzden çalışma ortamımızın dizaynını kendi ellerimizle yapmalıyız. Sizi orda tutabilecek, severek ve de isteyerek çalışmanızı sağlayabilecek bir ortam yaratmanız sizin için daha karlı olacaktır. Sevdiğiniz nesnelerin ve de objelerin çalışma ortamınızdaki varlığı sizi kendi evinizdeymiş gibi hissettirecektir. Üzerinizdeki stres ve de baskıyı en aza indirecektir. Sizi motive edecektir. Bu yüzden de işteki verimliliğiniz artacak, çalışma ortamında sıkılmadan daha çok zaman geçirebileceksiniz. Bahsettiğimiz nesne ve objeler kişiden kişiye farklılık gösterebilecek şeyler. Çoğu insan çalışma masasının üzerinde bireysel bir şey görmekten zevk alır. Sizler de bu objelerden birkaçına masanızda yer vererek masanızı daha katlanabilir kılabilirsiniz. Yalnız dikkat edilecek bir husus da şudur ki; çalışma ortamınızda fazlalık olmayacak ve de dikkatinizi dağıtmayacak nesnelere yer vermeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

7. Çalışma ortamınızı ayırın

Babanız, anneniz, kardeşiniz veya eşinizle aile içi kriz oluşturmadan çalışma ortamınızı ayırmaya çalışın. Çalışma köşesinin farklı bir alanda olmasının pek çok sebebi var. En önemlisi, ruh hallerinizin birbirine girme olasılığı… Mutfakta bulunan masanızı sadece video ve film izlemek için kullandıysanız bugüne kadar aynı ortamda aynı
masada bu sefer farklı olarak bir çalışma girişimine girerseniz içinizi tuhaf bir huzursuzluk kaplayabilir. Alışık olduğunuz yerdesiniz fakat alışkın olduğunuz uğraşı vermemektesiniz.

Mutfak gibi bir ortamda çalışıyor olmanız, dikkatinizi dağıtacak birçok ögenin olduğu anlamına geliyor. Öncelikle bunlardan kurtulmak için sessiz sakin bir yere demir atmak, mükemmel bir çalışma ortamı hazırlamanız da size yardımcı olacaktır. Henüz böyle bir ortama sahip değilseniz ve evin ortamında bir nevi seyyar olarak çalışmaktaysanız konfor yönünden de ödün vermek durumunda kalıyor olma ihtimaliniz yüksek gibi görünüyor. Öncelikle bu olumsuz koşulları, yolunda gitmeyen yanlışları düzeltmeye başlayarak kendinize daha rahat bir çalışma ortamı hazırlamış olursunuz.

Çalışma ortamınız sizin günde en çok zaman geçirdiğiniz alanlardan biri. Bundan yola çıkacak olursak bu ortamın verimliliğini arttırmak sonuç itibariyle sizin de çalışma verimliliğinizi arttıracaktır otomatik olarak. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz pratik çözümler neredeyse hiçbir maliyete sahip değil. Bu anlamda daha yapılabilir oluyor tabi ki. Verdiğimiz ipuçlarını, ufak dipnotları parayla yapmak durumunda değilsiniz. Bunun gibi pratik çözümler için maliyet yerine biraz olsun zaman ayırmanız yeterli olacaktır.
 

storyman

GOLD ÜYE
Katılım
16 Tem 2020
Forum
20
Reaksiyon puanı
9
Puan
3
Yaş
39
Konum
İstanbul
Meslek
Freelance web & Human Resources
Sanki yazı da kendimi gördüm 😄 harika bilgiler, teşekkürler. (Sırt ağrısı bazen öldürüyor yalan değil)
 

Create an account or login to comment

Cevap yazmak için giriş yap yada kayıt ol.
veya

Yeni hesap oluştur

Create an account on our community. It's easy!
Üst Alt