Yavaş Bilgisayarlarınızı En Düşük Maliyetle Hızlandırın

Bilgisayarlar yaşlanır, teknoloji ilerler. Bu geçerliliğini korumuş olan ve korumaya devam edecek olan bir kaide. Sadece burada yaşanmış olan sorunlara daha mütevazı dokunuşlarla müdahale etmek mümkün efendim. Gelin bu yazımızda, yaşlı kurt diyebileceğimiz bilgisayarlarınıza iyi mi daha rahat bir nefes aldırabilirsiniz ve kondisyonlarını düşük maliyetlerle fazlalaştırabilirsiniz bir konuşalım.

Burada bahsettiğimiz bilgisayarlar çoğu zaman, günümüz işlerini yapmanıza engel olacak kadar yavaş bilgisayarlar. Gene de normal olarak o denli güçlük çıkartmayan cihazlarınıza da lüzumlu müdahalelerde bulunursanız fark edilir değişimleri kesinlikle yaşarsınız. Gene de bilhassa derhal alttaki başlıkta “Ee ben aslına bakarsanız SSD kullanıyorum” diyorsanız fazlaca size uygun bir içerikte olmayabilirsiniz diyerek mevzuya giriyorum.

bilgisayar-hizlandirma-yontemleri.png

SSD Diye Bir Yiğit Geldi​

Bilgisayarlarımızın bu denli yavaşlamasını işlemcilere bağlamak daha mantıklı değil mi? Sonuçta çeşitli işlemleri tamamlayamadığı için yavaşlıyor olmalı. Sadece eski teknoloji HDD hakkaten de probleminin ana kaynaklarından. Sistemin işleyişi gereği dosya boyutunuz arttıkça daha da yavaşlayan bir bellek yolundan bahsediyoruz. Bilgisayarımızı yavaşlatması da asla acayip gelmiyor bu şekilde düşününce. Fakat şunu açıklayalım. SSD ile tanışmamış birçok dostum, bilgisayarlarının hızına fazlaca fakat fazlaca şaşırdılar. Bu şekilde bir değişimi hakkaten beklemiyorlardı. Eğer bilgisayarınız yavaşsa ve hemen hemen halen bir SSD kullanmıyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan fazlaca rahat.

Ek olarak fiyat mevzusunda da halen M2 olmayan, Sata SSD’ler piyasada bol miktarda bulunabiliyor ve düşük kapasiteli olanlarını oldukça ucuz fiyatlardan elde edebiliyorsunuz. Bu aşamada tek tavsiyem verilerinizi sağlama alabilmeniz adına birazcık daha bilindik bir markayı tercih etmeniz. Ufacık bir fiyat farkı sebebiyle fena bir markayı tercih etmenizin sonucu sonucunda fazlaca daha ağır olabilir. Ek olarak eski hdd’niz için de bir taşıma kabı alarak onu taşınabilir diskinize dönüştürebileceğinizi de hatırlatalım. Şu demek oluyor ki veri kapasitesinden kaybedeceğiniz farkı, bu yolla kurtarabilirsiniz.

RAM Yükseltmek Her Vakit Geçerli​

Bilgisayar performansını yükseltirken RAM belleklerden yararlanmak uzun senelerdir geçerli olan bir yol. Bir devrin gençleri 512 MB belleklerini 1 GB’a çıkartırken farkı hissedebiliyorlardı. Bu bizim dönemimizde 4 GB RAM’leri 8’e ve 8’leri 16’ya çıkartırken yaşanıyor. Günümüz programlarının birçoğu belleklerinize yükleniyor ve bu aşamada yapacağınız bir gelişme tesirini fazlaca acele gösteriyor. Size tek kalan doğru belleği tercih etmek oluyor.

Derhal belirtelim, eğer elinizden geliyorsa boş slotunuza, doluda yer edinen belleğin aynısından bir tane daha satın almanız fazlaca iyi olacaktır. Yaşanabilecek uyuşmazlıkların önüne geçmek hem performansınızı arttıracak hem de cihazda yaşanabilecek donanım kaynaklı sorunları ortadan kaldıracaktır. Daha ilkin eski bir bilgisayarımda yaptığım bu değişim ve kullandığım tarayıcıyı değişiklik yapmak hakkaten de cihazımı birkaç yıl ileriye taşımıştı ve rahatlatmıştı. Siz okurlarımıza da bu yüzden bu rahat ve azca masraflı iki değişikliği tavsiye ediyorum. Daha hafifçe tarayıcılara geçiş yapabilirsiniz ve tam olarak parasız efendim.

Kendinizce haiz olduğunuz daha başka yöntemler var ise yorumlarda bizimle paylaşarak öteki okurlarımıza destek olabilirsiniz.

Üst Alt