Yapay Zeka Alışveriş Alışkanlıklarını Nasıl Değiştirecek?

webmaster

Kullanıcı
Katılım
Eki 19, 2019
Puan
28
Şube
Webmaster Forum
Web
webmasterforum.com.tr
Meslek
webmaster
Her geçen gün nitelik ve nicelik yönünden gelişme sağlayan yapay zeka alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirecek? Yapay zeka üzerinde yapılan çalışmalar, gündelik hayatımıza etki ederken bu hayatın bir parçası olan alışveriş alışkanlıklarını da etkilemektedir.
1584873059522.png

Perakende şirketleri için gün geçtikçe önem kazanan yapay zeka, hatta güncel haliyle oldukça stratejik bir hal aldı. Şirketler müşterilerine çok daha iyi hizmet vermek için, yapay zekayı müşterileri hakkında bilgi edinmek için kullanmaya başladı. Önümüzdeki yüzyılın tamamen yapay zeka üzerine kurulu olacağını tahmin etmek, elbette ki zor bir tahmin değildir. Bu tahmin ile çalışmalarında yapay zekaya daha çok yer veren alışveriş firmaları, daha iyi hizmet ve daha fazla kar oranı için şimdiden kolları sıvamış durumdalar.

Yapay zeka alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirecek, hangi sistemler ortaya çıkacak ve sonucu insanlar için olumlu olacak mı? Birbirinden özel etkiye sahip sistemlerin hayatımıza nasıl gireceklerini öğrenelim…

Kişiye yönelik ürünler
Alışveriş mağazaları müşterilerinin tercihlerini, yapay zeka teknolojisi ile çok daha net belirleyerek, yakın zamanda kişiselleştirilmiş ürünlere daha fazla ağırlık verecekler. Bu durum firmanın satışlarına yansırken, müşterilerinde kendileriyle daha iyi özdeşleşmiş ürünler bulmasına yardımcı olacaktır.

Alışveriş hızı artacak
Yapay zekâya bağlı olarak yapılacak görsel aramalar neticesinde, müşterilerin aradıkları ürünü daha hızlı bulmaları daha olası olacak. Site içi yönlendirmelerde yine aynı şekilde, yapay zeka sayesinde alışveriş hızına önemli katkılar sağlayacaktır.
1584873074002.png

Popüler ürünlerin daha kolay takip edilmesi
Takdir edersiniz ki, aynı kategoride yer alan ancak farklı özellikleriyle sayısı yüzbinleri bulan ürün çeşitleri, trend ürünlere ulaşma konusunda tüketiciyi zorlamaktadır. Yapay zeka teknolojisinin değiştireceği alışveriş alışkanlıkları arasında, trend ürünlere daha kolay ulaşım sağlayacak olması da ayrı bir öneme sahiptir.

Doğru fiyatlandırma yapılması
Tüketicilerle doğrudan alakalı olmayan ancak firmalarla daha çok alakası bulunan bu madde de, şirketlerin kendi aralarında rekabetçi bir fiyatlandırma olmasını sağlayacak. İşin başında firmaları ilgilendiren bir konu olsa da, ürünlerin kar marjının daha kabul edilebilir seviyede düşük olması sebebiyle, tüketiciler olarak bizlerde daha uygun fiyatlara ürün alabileceğiz. Yapay zeka alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirecek sorusunun cevaplarını merak edenler için detayları ele aldık ve yeni paylaşımlarla bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bunlar gibi daha birçok alışveriş alışkanlıklarımızda, yapay zekanın fazlaca etkili değişiklikler yapması kaçınılmazdır. Önümüzdeki yılların yapay zeka üzerine kurulu bir teknolojiye gebe olması, bu tahminlerin hiçte yanıltıcı olmayacağının bir göstergesidir.
 
Üst