WordPress Kırık Bağlantı Nasıl Düzeltilir?

scrop

Eski üye
Tepki
4

WordPress Kırık Bağlantı Iyi mi Düzeltilir?​

Kırık Bağlantı Nasıl Düzeltilir

WordPress kullanıcılarının çoğunlukla karşılaşmış olduğu seo hatalarından kabul edilen 404 kırık bağlantı hatalarını düzeltmek oldukça Kolaydır. Bu makalemizde hem videolu hem de yazılı olarak kırık bağlantıları iyi mi düzelteceğinizi anlatacağız.

Kırık bağlantılar iyi mi düzeltilir temalı videomuz İyi seyirler.

Kırık Bağlantı Tespiti Iyi mi Yapılır?​

Kırık bağlantıların sebep olduğu ve google search console kapsam hatası olarak yansıyan 404 sayfa bulunamadı hatalarının tespitini yapak için kullanabileceğiniz parasız eklentiler ve araçların sıralaması alttadır.

• error404.atomseo.com
  • drlinkcheck.com
  • brokenlinkcheck.com
  • smallseotools.com/websites-broken-link-checker/

Yukarıdaki araçlara ek olarak bu makalede ve yukarıdaki videomuzda anlattığımız Screaming Frog aracını kullanarak kırık bağlantıları saptamak için aşağıdaki aşamaları takip edenbilirsiniz.

Screaming Frog Response Codes Taraması​

Screaming Frog programımızı açtıktan sonrasında domain bar kısmına tarama yapmak istediğiniz sitenin ana domainini yapıştırın ve “Yıldız” yazan butona tıklayın.

kırık bağlantı taraması adım 1

Devamında bir alt bölümdeki sekme menüsünden “Response Codes” kısmına tıklayarak açın ve filtreleme bölümünden “All”yazan seçmeli menüyü açın ve “Client Error (4xx)” yazan seçeneğe tıklayın.

kırık bağlantı taraması adım 2

Kırık Bağlantı taraması için kullandığımız Screaming Frog programındaki son işlemimiz olan, kırık bağlantıları bir yere not etme ve sonrasında ise düzeltme işlemine geldik. Filtre bölümünden “Client Error (4xx)” filtresini etken ettikten sonrasında karşımıza 404 hatası ile karşılaşılan sayfaların bağlantılarının sıralaması gelecek. Buradaki bağlantıları bir yere not edin ve bir sonraki aşamamıza geçelim.

Eklenti Kurulumu​

WordPress sitemizde tespit ettiğimiz kırık bağlantıları düzelteceğimiz ekleniyi oluşturmak için wordpress admin panelinize girdikten sonrasında tarayıcınızın bağlantı çubuğuna “/wp-admin/plugin-install.php?s=Redirection&tab=search&type=term” ekini yapıştın ve enter tuşunuza basın. Karşınıza John Godley nin geliştirdiği “Redirection” eklentisi çıkacaktır. bu eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

kırık bağlantı taraması adım 3

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonrasında wordpress admin menüsündeki araçlar kısmından redirection eklentisinin paneline gidin. Isterseniz tarayıcınızın bağlantı kısmına “/wp-admin/tools.php?page=redirection.php” bu eki yapıştırarak hızlıca gidebilirsiniz.

Kırık Bağlantının Düzeltilmesi​

Kırık bağlantıları tespit ettik, eklentimizi kurduk geriye kırık bağlantıları düzeltmek kaldı. Eklentimizin paneline girdikten sonrasında “Add new redirection” kısmının altında bulunan alanları uygun şekilde dolduracağız.

• İlk olarak “Source URL” kısmına kırık 404 hatasına düşüren linkinizi yapıştırın.
  • İkinci olarak “Target URL” kısmına yönlendireceğiniz yeni linki yapıştırın.
  • Üçüncü ve son olarak “Add Redirect” butonuna tıklayarak yönlendirmenizi kaydedin.

kırık bağlantı taraması adım 4

WordPress kullanıcıları için 404 sayfa bulunamadı hatasına sebep olan kırık bağlantıların/linklerin tespitini ve bu hatların adım adım iyi mi düzeltileceğini öğrenmiş olduk.

Üst Alt