Webmasterlik Nedir? ve Nasıl Webmaster Olunur?

WebmasterForum

Moderator
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
539
Tepki
67
Puan
27
Konum
16 | Bursa
Web
wf.com.tr
Meslek
webmaster
Webmaster Nedir?
Bugün Webmaster nedir? ve nasıl webmaster olunur. konumuzu ele alacağız.
  • Webmasterlik nasıl yapılır?
  • webmaster nasıl olunur?
  • webmaster olmak için gerekenler?
  • Webmasterların Bilmesi Gerekenler?
Öncelikle Webmaster kimdir ve neler yapar önce bi tanıyalım.

Webmaster kimdir?
Webmaster, İsminin Kısatması (Wm)dir. Master sözcüğü ingilizcede kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmakdadır.Webmaster Olarak web alanında uzman kişilere verilen bir unvandır. Tabi bu ünvanlarında alt unvanları vardır; mesala Web yazılımcı, web tasarımcı gibi. Uzman bir web yazılımcısı, tasarım yapamasa da bir tasarımın nasıl olması gerektiğini, ne gibi özellikler taşıması gerekeceğini bilir. Çünkü bu sektöre yıllarını vermiş bir webmaster olarak bilgi birikimini kazanmıştır. Aslında Bu durum web tasarımcısı içinde aynı şekildedir. Böyle bir tanım şu soruyu akla getiriyor akıllarda; Peki Tasarım ve Yazılım bilgisi olmayan fakat her şeyin nasıl olması gerektiğini bilen biri de Webmaster unvanına sahip olabiliyormu? Eğer ki, hem projeyi hem projede çalışan kişileri yönetecek ve yönlendirecek bilgi ve birikime sahip ise o kişide Webmaster oluyor. Tabi bu benim şahsi görüş ve tanımım. Bir tanımda şahsi görüş olur mu? Evet, Webmaster kelimesi ile ilgili birçok tanımla karşılaşabilirsiniz. Buda benim kendime göre tanımımdır.

Nasıl Webmaster Olurum?
Webmaster olmak çok kolay olmadığı gibi çok zor bir meslekte değildir aslında. Her işte olduğu gibi bu işte de sabır ve azim gerektidir. Her şeyden önce, bu kararı aldığınız andan itibaren web sitelerine karşı bakış açınız tamamen değişmelidir. Çünkü siz artık bir kullanıcı değil bir üreticisiniz. Gördükleriniz aynı olacak belki ama anladıklarınız farklı olacak. Neyin nasıl olduğu ve başarılı sitelerde ne gibi farklılıkların olduğunu gözlemlemelisiniz. Daha sonra blog oluşturma, web sitesi oluşturma ve yönetim araçları gibi kullanımı basite indirgenmiş yazılımları kullanarak inceleyin. Bir şeyi yapmadan önce onun ve benzerlerinin nasıl işlediğini anlamak başarı açısından çok önemlidir.
Hayalden Çizime, Çizimden Uygulamaya gibi..

Profesyonel bir web projesinin teknik olarak ilk basamağı photoshopdur. Burada öncelikle hayal edilen veya kağıt üzerinde tasarlanan ara yüz çizilerek ne istendiği gözle görülür bir hal alır. Daha sonra bu işin HTML ve CSS kodlanması vardır. Çizim uygun şekilde kesilerek ara yüz kodlaması yapılır. Daha sonra varsa javascript etkileşimleri uygulanır. ve yazılım aşamasına geçilir. Yazılım aşamasında, veritabanı (MySQL gibi.) ve sunucu tabanlı kodlamalar(PHP gibi.) yapılır.

Bunlar profesyonel bir projede uygulanması gereken adımlardır. Peki ya ben size ne anlatmak istedim? Ben size işleme adımlarını gösteriyorum ki, öğrenmeniz gereken adımları bilin. Teknik olarak öğrenmekten veya nereden öğreneceğinizden bahsetmiyorum. Size lazım olan; bir yol haritası ve can dostunuz Google. Ben size haritanızı göstermeye çalışıyorum. Gerisi sizin sabır ve azminize bağlıdır. Belki, kurs veya özel ders ile öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Bu durum tabi ki öğrenmeyi hızlandırabilir (Kişi veya kuruma göre değişir.). Ama bunu asla bir mecburiyet olarak görmeyin. Yapmaya karar verin ve sabırla o kararınızdan dönmeyin. Bu arada çok önemli bir nokta olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusundaki gelişmeleri takip etmeyi unutmayın.
 
Son düzenleme:

3PsYcho

Üye
Katılım
14 May 2020
Mesajlar
163
Tepki
12
Puan
17
Yaş
21
Konum
Türkiye
Meslek
yok
Tüm wm cilere selam olsun burdan gören herkeze yine bilgi ediniyoruz wf den :)
 

WebmasterForum

Moderator
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
539
Tepki
67
Puan
27
Konum
16 | Bursa
Web
wf.com.tr
Meslek
webmaster
Tüm wm cilere selam olsun burdan gören herkeze yine bilgi ediniyoruz wf den :)
Guzel yorumunuz icin tesekkur ederiz:)
 
Üst Alt