Web Sitenize Saldırı Olduğunu Nasıl Anlarsınız ?

tufan659

WebmasterForum
Katılım
5 Ocak 2019
Forum
20
Puan
0
Yaş
22
Konum
Mersin
Meslek
Hemsire
İnsanlarda kolay yoldan para kazanma, emek vermeden başarı sağlama, diğer insanların başarılarını kıskanma sonucunda ortaya çıkan emek hırsızlığı ile birçok kez karşılaşıyoruz. Webmaster’ların genel sorunu olarak bilinse de sonuçlarında kaybedenlerin hep web uzmanları olduğunun farkındayız, gerek maddi gerekse bilgi hırsızlıkları ile karşılaşıyoruz. Birçok web site sahipleri sitelerine olan saldırıların birçoğundan habersiz ya da saldırıları tahmin ettikleri halde ne yapacaklarını bilmemekte, bu projede Google saldırıları anlama rehberini yaymakta. Google güvenlikli sitelere son dönemlerde önem verdiğini belirtmişti bunun üzerine daha önce bu kadar detaylı olmaya bir etkinlik düzenledi.

Bu internet korsanlarını bizler kadar Google’ın da hoşuna gitmediğini biliyoruz. Google bu İnternet de istediklerini yapacaklarını sanan korsanlara karşı sosyal sorumluluk kampanyaları başlatıp bilinçlendirme çabası içerisinde. Bu yıl da yapmış olduğu projede #NoHacked 3.0 kampanyası ile web site kullanıcılarını ya da ziyaretçilerini web sitelerine yapılan saldırılar ve çeşitleri hakkında bilgilendirmek için her yıl etkinlik düzenlemekte. Google üzerinde Türkçe kaynak olmadığını bildiğimiz için birçoğumuz bu tür konulardan uzak kalmakta ancak Google Türkçe Webmaster Blogu nu yayınına başlaması ile yeni başlatmış olduğu sosyal sorumluluk projesi olan #NoHacked 3.0’ün Türkçe olarak yayınlanmasını sağlamıştır. Google’ın web sitenizi saldırıya uğradığını anlama rehberindeki önemli olan veya dikkate alınması gereken yerleri paylaşmakta fayda buluyoruz. Bu rehber için merak edileni az da olsa karşılamak için;

hack.jpg


  • Güvenlik ipuçları
  • Web sitelerin en çok saldırıya uğradığı çeşitler
  • Web sitelerinin saldırıya açık olduğunu saptama ve açığın giderilmesi
  • Sitenizin saldırıya uğrayıp uğramadığını anlama
  • Spam ve malware türündeki saldırıları öğrenme
Gibi konuları ele alan rehberde insanların bilinçlenmesi için bu tarz sosyal sorumluluk projelerine ihtiyaç duyulmakta. Öncekilerden farklı olan #NoHacked 3.0 sosyal sorumluluk rehberi daha önce yapılmış olan etkinliklerden biraz daha önemli konuları ele almıştır. Google Türkçe platformundan en güncel paylaşımları takip edebilir ve internet korsanlarına fırsat vermemek için hem webmasterlar’ın hem de web site ziyaretçilerin bilinçlenmesi için yapılmış güzel kaynaklardan bir tanesidir.
 
Üst Alt