Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır ? [P4]

Lex

Meraklı
Tepki
19
Herkese selamlar. Arkadaşlar bildiğiniz üzere "Web Site Güvenliği" konusunu part part yapıyorum. Nedeni ise tek bir konu içinde uzun uzadıya yazılar yazıp hem sizleri sıkmak istemiyorum hemde fazla fazla vaktinizi çalmak istemiyorum isteyen istediği konuya erişerek dilediği bilgiyi edinebilsin. Neyse şimdi uzun uzadıya yazarak sizleride sıkmak istemiyorum. Bu nedenle hemen konumza giriş yapalım. Bugünkü konumuz web site güvenliği için web sitemizi/sitelerimizi güncel tutmamız gerektiği olucak. Güncel tutmak derken makaleler, fotoğraflar, gönderilerden vs. bahsetmiyorum. Web sitenizin yazılımını güncel tutmanızdan bahsediyorum. Eğer web sitenizi bir web geliştirici oluşturduysa bu durumda fazla endişe etmenize gerek yok. Çünkü web sitenizi hazırlayan web geliştirici güncellemeleri ve güvenlik sorunlarını zaten sizin için hallediyor olmalı. Fakat WordPress gibi bir platform kullanıyorsanız, her şeyin üstünde olmanız ve gerektiğinde güncellemeleri yapmanız gerekir. WordPress çekirdek yazılımınız ve yüklediğiniz tüm eklentiler için güncellemeler yapmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız, tümü güncelliğini yitirebilir ve hatalara, aksaklıklara ve daha kötüsüde, kötü niyetli kod kullanan bilgisayar korsanlarına (hacker) karşı savunmasız hale gelebilir.

Tabii iyi haber şu ki, bu güncellemeleri kontrol panelinizde otomatik olarak gerçekleşecek şekilde ayarlayabilmelisiniz. Ancak yine de göz kulak olmaya ve her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmaya değer. Sitenizin güncelliğini yitirmesine izin vermek, güvenlik açısından ölümcül bir darbe olabilir, bu nedenle güncellemelerden haberdar olmak konusunda uyanık olmaktan zarar gelmeyecektir.

Şunuda bilmekte fayda var ki, WordPress web siteniz için eklenti seçerken kaliteye dikkat edin. Eklentiler herkes tarafından oluşturulabilir ve kalitesiz olanlar hatalar veya kötü amaçlı kodlar içerebilir. İncelemeleri okuyun, güvenilir geliştiricileri arayın ve Yükle'ye tıklamadan önce eklentiyi iyice inceleyin.

Ufak Bir Bilgi Daha !
Siber suç, 2021 yılına kadar dünyaya yıllık 6 trilyon dolardan fazlaya mal olacak gibi düşünülüyor. Bu, 2015'e göre %100'lük bir artış!

Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere webmasterforum ailesi. Herkese iyi forumlar. :')

Üst Alt