Web Dizini Nasıl Olmalı

caltunkaya

Üye
Tepki
7
Arkadaşlar hepinize merhaba.
Aranıza yeni katıldım. Ben dışarıya iş filan yapmıyorum mesleğim bu değil fakat kendimize ait web sitesini kendim tasarlıyorum. Küçük yaştan beri hobi olarak ilgileniyorum ve çok zevk alıyorum.

Son sitemi 2018'de yapmıştım fakat bu sene yeni sürüm olacak şekilde yeniden yapılandırıyorum.

Soruma gelecek olursak, web sitesi ana dizininde mevcut sayfalarımı;

index.html
hakkimizda.html
urunler.html
vs vs
şeklinde mi yapmalıyım yoksa;

index.html
hakkimizda/index.html
urunler/index.html
vs vs
şeklinde mi yapmalıyım bu konuda hocalarımın fikirlerine ihtiyacım var.

Dizinimi hangi şekilde yapılandırırsam arama motorları, seo vs açısından daha verimli olur bana bu konuda fikir verebilir misiniz?

(Tasarımı devam eden web sitem https://artlift.com.tr/yeni/ )

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

candogancan

Yazılımcı-Grafik Tasarımcı-Seo-Dijital Reklamcı
Grafik Tasarımcı
Yazılım Uzmanı
Tepki
44
Şimdi bunların seoya hiç bir etkisi yok ama yazılım sektörünün de modası var ve bu dönemlerde :
index.html
hakkimizda.html
urunler.html
bunlar ön planda

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Yani, bence .html gözükmeden yapın. Uzantı temiz görünmüyor o şekilde. Ayrıca, neden PHP kullanmıyorsunuz?

caltunkaya

Üye
Tepki
7
Hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Ben çok küçük yaşlarda merak sardım web tasarım olayına ve biraz büyüyüp iş hayatına atılınca çok zaman ayıramadım bu nedenle html dışında ki kodlamalara php asp gibi hiç zaman ayıramadım. Hazır sistemler kurup tema uyguladığımda oldu ama istediğim an sitenin istediğim yerinde istediğim çalışmayı uygulayamadım haliyle.. O yüzden html bildiğim bir konu ve ne istiyorsam onu yapabiliyorum kolayıma geliyor bu nedenle html yapıyorum. Html dışı bir şey yapmak istediğimde dışarıya bağlı olucam e bu durumda da kimse bir işi kendin gibi yapmadığı için hiç bir çalışma içime sinmiyor :)

web site konusunda çok beğendiğim turhost.com var genelde orayı takip ediyorum ve tasarımları bana çok hitap ediyor onların web sitesini incelediğimde gördüm bu olayı, index.html urunler.html vs ana dizinde yapmamışlar, tüm sayfalar için bir klasör oluşturup hepsinin içini index.html yapmışlar ve adres satırında temiz bir görüntü oluyor. yani urunler.html yapmamış urunler/index.html yapmışlar... Bu görüntüde güzel temiz duruyor arama motoru vs konusunda da artıları varsa bende böyle yapıcam şu an ana sayfa tasarımım bitmek üzere o yüzden bu kararı vermek zorundayım ki menülerde ki linkleri vs ona göre oluşturayım..

Ama sanırım hepinizin yorumlarından anladığım 2 türlüde aynı şey fark eden bir şey yok.. Tek fark adres satırında temiz bir görüntü.. Bunun dışında bir fark yoksa eğer Trker4ktas arkadaşımızında dediği gibi bunu htacces ile de yapabiliyorum zaten..

Sonuç olarak;
index.html
urunler.html
hakkimizda.html
şeklinde yapmamı uygun görüyorsunuz sanırım :)

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Öyle yapın o zaman hocam, ne diyeyim? Ben olsam her biri için ayrı klasör açar, index.html olarak içine atarak, adres satırında temiz görünmesini tercih ederdim ama çalışma size ait tabii ki. İyi çalışmalar.

caltunkaya

Üye
Tepki
7
Öyle yapın o zaman hocam, ne diyeyim? Ben olsam her biri için ayrı klasör açar, index.html olarak içine atarak, adres satırında temiz görünmesini tercih ederdim ama çalışma size ait tabii ki. İyi çalışmalar.
Hocam aslında ben burada kararı size bıraktım bu konuda sizlerin deneyim bilgi ve tecrübesi benim için esastır. Bende adres satırının temiz görünmesinden yanayım hatta son mesajımda “sonuç olarak” şeklinde başladığım cümlemde sizlerden son bir teyit istedim. Klasörler içinde index.html ler oluşturmak daha mantıklı ise o şekilde yapacağım henüz karar vermedim ve kararı sizlere bıraktım. Forumda da yeni olduğum için maruz görün hanginiz daha tecrübelisiniz bilemediğimden dolayı çoğunluğun fikrine uyayım isterim.
sonuç olarak urunler/index.html diyorsanız o şekilde yapılandırıcam dizini :)

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Hocam aslında ben burada kararı size bıraktım bu konuda sizlerin deneyim bilgi ve tecrübesi benim için esastır. Bende adres satırının temiz görünmesinden yanayım hatta son mesajımda “sonuç olarak” şeklinde başladığım cümlemde sizlerden son bir teyit istedim. Klasörler içinde index.html ler oluşturmak daha mantıklı ise o şekilde yapacağım henüz karar vermedim ve kararı sizlere bıraktım. Forumda da yeni olduğum için maruz görün hanginiz daha tecrübelisiniz bilemediğimden dolayı çoğunluğun fikrine uyayım isterim.
sonuç olarak urunler/index.html diyorsanız o şekilde yapılandırıcam dizini :)
Hocam ben bir siteye girince, benim adres satırı takıntım vardır, permalink konusunda çok titizim nedensiz yere. Siz en iyisi adres satırı temiz olacak şekilde yapın çünkü SEO ile de ilgisi olmadığını Trker4ktas hocam da söylemiş. Sade olsun.

storyman

Hızlı üye
Tepki
113
Merhaba, bir iki katkı da ben yapmak isterim, arkadaşların görüşlerine katılarak:

Sayfa dizinlerin kökte olsun, direkt hakkimizda.html gibi açılsın. Link yapısı ne kadar kısa olursa SEO avantajın o kadar olur.

Sadece fotoğrafları, diğer dosyaları vs bir inc, IMG ya da asset klasöründe tutarsan daha derli toplu olacaktır. Js, jquery gibi scriptler için de cdn kullanmanı (cdn den çekmeni) tavsiye ederim hız ve külfet açısından.

caltunkaya

Üye
Tepki
7
Storyman hocam katkın için teşekkür ediyorum. Madem farklı bir iki konuya değindin bunları benim için biraz açarmısın..

sayfa dizinlerin kökte olsun kısmı tamam. Sen diyorsun ki tüm html dosyaların ana dizinde olsun. (Htaccess ile uzantılarını gizlerim(bu seo ya da başka bir durum için sıkıntı çıkarmıyormuş hocalarım ifade etmiş))

fotoğrafları ve diğer dosyaları inc asset klasöründe tut demişsin. Yani ana dizine asset isimli bir klasör oluşturayım o klasörün içinde dosya uzantılarına göre klasörler açıp tümünü o klasörde toplayayım doğru mu anlıyorum.
Js ve jquery içinde cdn kullanmamı önermişsin bu bir klasör adımı yoksa başka bir şey mi ?

asset ve cdn konusunda beni biraz aydınlatır mısın?

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Storyman hocam katkın için teşekkür ediyorum. Madem farklı bir iki konuya değindin bunları benim için biraz açarmısın..

sayfa dizinlerin kökte olsun kısmı tamam. Sen diyorsun ki tüm html dosyaların ana dizinde olsun. (Htaccess ile uzantılarını gizlerim(bu seo ya da başka bir durum için sıkıntı çıkarmıyormuş hocalarım ifade etmiş))

fotoğrafları ve diğer dosyaları inc asset klasöründe tut demişsin. Yani ana dizine asset isimli bir klasör oluşturayım o klasörün içinde dosya uzantılarına göre klasörler açıp tümünü o klasörde toplayayım doğru mu anlıyorum.
Js ve jquery içinde cdn kullanmamı önermişsin bu bir klasör adımı yoksa başka bir şey mi ?

asset ve cdn konusunda beni biraz aydınlatır mısın?
Başka bir servisten yada sunucudan veri çekmek. Bu siteyi daha yavaşlatır diye biliyorum stroyman hocam, çünkü sitenin başka bir alan ile iletişim kurması gerekiyor yüklenirken.

caltunkaya

Üye
Tepki
7
Başka bir servisten yada sunucudan veri çekmek. Bu siteyi daha yavaşlatır diye biliyorum stroyman hocam, çünkü sitenin başka bir alan ile iletişim kurması gerekiyor yüklenirken.
Başka bir sunucudan veri çekecekse bencede yavaşlatır gibi geliyor. Ne kadar çok işlem o kadar yavaşlama anlamına gelir sanki..

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Başka bir sunucudan veri çekecekse bencede yavaşlatır gibi geliyor. Ne kadar çok işlem o kadar yavaşlama anlamına gelir sanki..
Evet hocam, sanırım storyman hocam başka bir şeyden bahsetmek istedi. Site açılmadan önce, en alt solda (genelde) yazar mesela "analytics.google.com bekleniyor" tarzından, bu da yavaşlatır haliyle ama bir bekleyelim ben de merak ettim açıkçası. Büyük ihtimal bilmediğim bir şey.

caltunkaya

Üye
Tepki
7
benim tavsiyem.htacces dosyası ile temiz url yapmanız. çünkü o zaman yeni klosör açıp yeni dosya yapmanıza gerek kalmıcak.
Url konusunda fikrim netleşti hocam bende tüm html dosyalarımı ana dizinde toplucam daha sonra htaccess ile uzantıları kaldırıcam.
Burada konuyu açış amacım buydu zaten fakat farklı fikirlerde gelince konu uzadı.
Mesela şu asset klsörü olayı filan? İmg ve diğer dökümanları bu klasörde ki toplamalıyım vs bunlarıds netleştirirsem yarın url işlemlerini halledip klasörleri ayarlamaya başlıcam.

storyman

Hızlı üye
Tepki
113
Cdn den çekmek kullanılan scripte göre değişir, genel olarak tavsiye edilir. Mesela github'dan Ahmedin Mehmedin sunucusundan sunduğu cdn linki için evet, hız ve yüklenme sorunu yaşanabilir. Lakin bir jquery kütüphanesini Google veya Windows sunucusundan çekmek her zaman avantajlıdır. Kendi sunucunuzdan dahi hızlı alır ki bu devlerin zaten ülkemizdeki sunucularından yansıtma yaptığı aşikardır. Yazılım öğrenme ve danışma kaynağı stackoverflow'da da böyle tavsiyelere hep denk gelmektedir.

Geleyim asset örneğine, sayfalar için değil sadece bazı kaynak dosyaların derli toplu kalması için kullanılan uluslararası bir uygulamadır. MCV frameworkleri de bu şekil veya benzer şekil kullanır.

Web siteye koyulacak resimler de kök dizinde dağınık durmaktansa bir img klasörü içinde derlenir ve oradan çağırılır.
Genel olarak diyeceklerim bunlardan oluşur, yine akıllarda soru olursa müzakere edelim ?

storyman

Hızlı üye
Tepki
113
Url konusunda fikrim netleşti hocam bende tüm html dosyalarımı ana dizinde toplucam daha sonra htaccess ile uzantıları kaldırıcam.
Burada konuyu açış amacım buydu zaten fakat farklı fikirlerde gelince konu uzadı.
Mesela şu asset klsörü olayı filan? İmg ve diğer dökümanları bu klasörde ki toplamalıyım vs bunlarıds netleştirirsem yarın url işlemlerini halledip klasörleri ayarlamaya başlıcam.
Bir şey daha ekleyeyim, 8 yıldır yazılımcılıkla haşır neşir olan ve çok sayıda web tabanlı platform geliştirip satan biri olarak derim ki; link uzantının gizlenmesi bazı basit hack denemelerini perdelemek ve görsel şıklık kazandırmak dışında hiç bir faydası bulunmaz. Yani bu benim fikrim... Eğer kullandığım alt yapıyı gizliyim diyorsan; bu zaten imkansız ?

caltunkaya

Üye
Tepki
7
Cdn den çekmek kullanılan scripte göre değişir, genel olarak tavsiye edilir. Mesela github'dan Ahmedin Mehmedin sunucusundan sunduğu cdn linki için evet, hız ve yüklenme sorunu yaşanabilir. Lakin bir jquery kütüphanesini Google veya Windows sunucusundan çekmek her zaman avantajlıdır. Kendi sunucunuzdan dahi hızlı alır ki bu devlerin zaten ülkemizdeki sunucularından yansıtma yaptığı aşikardır. Yazılım öğrenme ve danışma kaynağı stackoverflow'da da böyle tavsiyelere hep denk gelmektedir.

Geleyim asset örneğine, sayfalar için değil sadece bazı kaynak dosyaların derli toplu kalması için kullanılan uluslararası bir uygulamadır. MCV frameworkleri de bu şekil veya benzer şekil kullanır.

Web siteye koyulacak resimler de kök dizinde dağınık durmaktansa bir img klasörü içinde derlenir ve oradan çağırılır.
Genel olarak diyeceklerim bunlardan oluşur, yine akıllarda soru olursa müzakere edelim ?
Hocam yani benim anladığım şu sen diyorsun ki css ve js’lerini kendi hosting sunucuna değilde google kütüphanesine vs yükle ve oradan çektir. Doğru mu?

asset olayıda yine aynı şekilde resimleri, pdf dosyalarını, vs gibi dökümanları yine böyle bir sunucuya yükleyip oradan çağır. Doğru mu?

yoksa ben küllüm yanlış mı anlıyorum ?

şu an öyle bir noktadayım ki, bir kaç güne kadar ana sayfamı bitiricem ve ana sayfamı bitirip bir sonraki sayfaya geçtiğimde değişiklik yapmam çok zahmetli olacak.
Bu olayları ana sayfayı bitirmeden oturtabilirsem çok seri ilerlicem. Örneğin linklerimi, ks, css dosyalarımın yollarını vs ana sayfamı bitirmeden oturtmalıyım ki bir sonraki sayfaya geçtiğimde <head> Kodlarını, header ve footer kısmını direkt kopyala yapıştırla geçicem. O yüzden şu an ağzınızdan çıkan herşey benim için altın değerinde.
Birde işin kötüsü bir konu için tamam budur diyorum ve bir kaç saat sonra başka bir arkadaş burada yorum yapıp yok öyle değil şöyle daha iyi olur dediğinde direkt patlıyorum dön başa bir daha düşün ?

bu arada bu forumu inanılmaz beğendim, çok samimi ve içten arkadaşlarsınız. Sanırım yarın destek olmak adına kurumsal üyelik alıcam ?

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Hocam çok güzel diyorsunuz da, siz de çok kararsızsınız. @storyman hocam js ve css dosyalarını başka kitaplaıklardan çekmenizi önermiş, bunu böyle yapın. Asset'leri başka yerden çekmek kesinlikle yanlış olacak ve sitenizi yavaşlatacaktır. Assetleri çektiğiniz kütüphanede yavaşlama, hata vb. olduğunda img olarak görünecek sitenizdeki görseller, sonra onları değiştirmek için yine daha fazla zaman harcayacaksınız. Aslında aynı şeyi söylüyoruz ama farklı konularda bilgi verdiğimiz için kafa karışıklığı oluyor.

Baştan söylüyorum, .htacces ile uzantıları yok edin, js ve css gibi dosyaları başka kütüphaneden yada kendi sunucunuzdaki düzenli bir klasörden çekin, assetleri de kesinlikle kendi sunucunuzda, şifreli (olmasa da olur tabii)

caltunkaya

Üye
Tepki
7
Hocam çok güzel diyorsunuz da, siz de çok kararsızsınız. @storyman hocam js ve css dosyalarını başka kitaplaıklardan çekmenizi önermiş, bunu böyle yapın. Asset'leri başka yerden çekmek kesinlikle yanlış olacak ve sitenizi yavaşlatacaktır. Assetleri çektiğiniz kütüphanede yavaşlama, hata vb. olduğunda img olarak görünecek sitenizdeki görseller, sonra onları değiştirmek için yine daha fazla zaman harcayacaksınız. Aslında aynı şeyi söylüyoruz ama farklı konularda bilgi verdiğimiz için kafa karışıklığı oluyor.

Baştan söylüyorum, .htacces ile uzantıları yok edin, js ve css gibi dosyaları başka kütüphaneden yada kendi sunucunuzdaki düzenli bir klasörden çekin, assetleri de kesinlikle kendi sunucunuzda, şifreli (olmasa da olur tabii)
Haklısın hocam bir kararsızlığa düştüm ama benide anla çok ciddi bir emek verip çok uzun zaman ayıracağın bir projenin başında startı en sağlıklı şekilde vermek istiyorum.
Sonuca gelirsek yorumlarınız neticesinde şu şekilde kararlaştırdım,
1. Tüm html dosyalarını 1 en fazla 2 kelimelik isimlerle ana dizinde toplucam,
2. Htaccess ile uzantıları gizlicem
3. Js Css gibi dosyaları başka sunucudan çekicem
4. Asset isminde bir klasör oluşturup tüm ing pdf uzantılı dosyaları bu klasorde kategoriler altında toplucam

sizden son ricam tecrübe ettiğiniz js ve css’leri yükleyebileceğim (ücretlide olur) bir kütüphane ismi verebilir misiniz bana ?

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Haklısın hocam bir kararsızlığa düştüm ama benide anla çok ciddi bir emek verip çok uzun zaman ayıracağın bir projenin başında startı en sağlıklı şekilde vermek istiyorum.
Sonuca gelirsek yorumlarınız neticesinde şu şekilde kararlaştırdım,
1. Tüm html dosyalarını 1 en fazla 2 kelimelik isimlerle ana dizinde toplucam,
2. Htaccess ile uzantıları gizlicem
3. Js Css gibi dosyaları başka sunucudan çekicem
4. Asset isminde bir klasör oluşturup tüm ing pdf uzantılı dosyaları bu klasorde kategoriler altında toplucam

sizden son ricam tecrübe ettiğiniz js ve css’leri yükleyebileceğim (ücretlide olur) bir kütüphane ismi verebilir misiniz bana ?
Hocam biz (ben demem pek doğru olmaz projemiz için) kendi sunucumuzda barındıyoruz ve saf kod kullanıyoruz bu yüzden size ne önersem doğru olmaz, tecrübe ettiğim kitaplık yok, yanlış yönlendirmekte istemem. Angular.

storyman

Hızlı üye
Tepki
113
Caltunkaya, hiç kafan karışmasın. @somebach hocamın dediğini yap, olayn sadece bu kadar. Kütüphaneleri de unut şimdilik. Hatta daha da kafan karışmasın, şimdilik başla javascriptleri de kendi hostuna yükle, cdn kafanı da bulandırmasın. Gerekirse daha ileriki zaman da onu kolayca değiştirebilirsin.

Resimler, PDF lerde senin kendi hostunda kalsın. Sadece ana klasör içinde al, karma karışık duracaklarına " img/resim1.png" gibi çekebilmek için sadece bir klasörde topla demek istedim. Olay sadece bu? eğer öyle de yapıyorsan bu yazdığımı da dikkate alma.

Bu arada aramıza hoşgeldin, burda web geliştirme üzerine ne ararsan var. Beyin yakan sorular dahil?

grafiker1969

Yeni üye
Tepki
0
Website ana dizininde deyince ben bu tip klasör ve dosyalar anlıyorum nedense.
admin
cache
components
images
libraries
media
modules
plugins
templates gibi klasörler
ve
htacces.txt
configuration.php
index.php
robots.txt gibi dosyalar anlıyorum nedense.

Sayfalandırma yönetim panelinden yapılacak bir şey. Hakkımızda, Kurumsal, Ürünler, İletişim, Kampanyalar, Referanslar, Kataloglar, Haberler, Bilgi istek formu, gibi sayfalar üretilebilir.

Üst Alt