webmaster

Kullanıcı
Katılım
Eki 19, 2019
Puan
28
Şube
Webmaster Forum
Web
webmasterforum.com.tr
Meslek
webmaster
Türkiye'nin ilk yerli akıllı telefonunu üreten ve bu anlamda genel olarak başarılı bir performans sergileyen Vestel tarafından Turkcell işbirliği ile üretilen cihazlardan birisi olan Vestel Venus 5000 özellikleri ve incelemesi üzerinde yoğunlaşarak, cihazın özelliklerine yorumlarımızı da katarak güzel bir yazı hazırladık.
1584873308176.png

Vestel Venus 5000 özellikleri hakkında detaylı bilgileri derledik ve site ziyaretçilerinin okuması için sunduk…

Vestel Venus 5000 ekran özellikleri
294 PPİ ekran piksel yoğunluğu bulunan telefon, 5.0 inç ekran boyutu özelliğine sahip olup %68,36 ekran gövde oranı sunuyor. Bu oranları fiyat açısından kıyasladığımızda kendi sınıfında yer alan diğer markalara göre yeterli olduğunu söylemek mümkündür.

Kapasitif multi touch özelliğiyle İPS LCD ekran teknolojisinin kullanıldığı telefon aynı zamanda, 720 x 1280 piksel HD çözünürlüğüyle, aslında giriş seviyesinde yer alan telefonlar arasında ideal özelliklere sahiptir.

Vestel Venus 5000 Kamera özellikleri
Giriş seviyesi telefon olan Venus 5000 kamera özellikleri, alıştığımız lüks telefonlardaki performanslara göre kıyaslanamayacak derece de düşük bir kamera performansı sergilemesi doğal karşılanırken, sınıfının ortalamasına göre idare edilebilecek düzeyde yer alıyor.

8 MP ana kamera çözünürlüğü bulunan cihazın video kayıt çözünürlüğü ise 720 pixel olarak göze çarpıyor. LED aydınlatmaya sahip kamerasıyla, karanlık çekimlerde çok net görüntüler elde etmek mümkün olmasa da, gün ışığında sınıfındaki telefonlara göre iyi bir kamera kalitesi sunduğunu söyleyebiliriz.

Cihazın öz çekim kamerası ise, 5 MP çözünürlüğe sahiptir.

Venus 5000 Pil Kapasitesi
Bir önceki sürümdeki v3 5020’ye göre daha düşük pil kapasitesi olan 2230 mAh özelliğine sahip telefon, diğer özelliklerine bakarak yeterli bir pil kapasitesi sunsa da yoğun kullanımlarda günü çıkarması imkansız gibi geliyor. Sınıfındaki telefonlara göre biraz daha iyi özellikler sunan telefonun pil kapasitesinin, açıkçası biraz daha iyi olmasını beklerdik.
1584873324250.png

Teknik donanım özellikleri
Qualcomm Snapdragon 212 msm8909 yonga setine sahip olan Vestel Venus 5000, Adreno 304 GPU 4 çekirdek ile güçlendirilmiştir. 16 GB dahili depolama alanı bulunan telefonun, 2 GB RAM belleği bulunuyor. Bu boyutlar üst düzey telefonlar için tartışılmaz oranda düşük olabilir. Ancak bu segmentte yer alan telefonlara göre ideal sayabiliriz. Depolama için daha fazla alana ihtiyaç duyanlar, 64 GB hafıza kartı desteğinden yararlanabilir.

Marsmallow Android 6.0.1 işletim sisteminin kullanıldığı telefonun, Android 7.1.2 yükseltilebilir versiyonuna sahip olmasını memnun edici bir özellik olarak bulduğumuzdan bahsedebiliriz. Cihazın kullanılan ara yüzü, Turkcell olup Turkcell ortaklığı ile üretildiğini yeniden hatırlatalım.

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde, Venus 5000 kendi sınıfında yer alan rakiplerine göre hiçte küçümsenmeyecek özellikler sunuyor. Pil kapasitesinin her telefonda olduğu gibi, biraz daha iyi olması beklentilerimiz arasındaydı. Ancak genel özelliklerine göre, normal kullanımlar için pil kapasitesinin yeterli sayılabilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

Vestel Venus 5000 telefonun tasarıma baktığımızda da, yine uygun fiyatlı telefonlar için yeterli kabul edilebilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.
 
Üst