Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

tufan659

Meraklı
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
20
Tepki
4
Varis Hastalığı özellikle bacaktaki kirli kanı taşıyan damarların genişlemesi,kıvrılması veya uzamasıdır.
Kan yer çekimine yenik düşerek kalbe gidemez.Bu olay damarlardaki kapakçıkların yetersizliği,damar duvarlarının zayıflığı veya doğuştan gelen anormallikler neticesinde meydana gelir.
Variste kalıtımın büyük rol oynadığı düşünülmektedir.Hamilelikte karşılaşılan sorunlar,fazla ayakta durma veya ayaklara baskı yapan meslekler,kronik kalp hastalıkları,siroz, damarlardaki kapakçıkların travma uğraması veya geçirilen enfeksiyonlar Varise neden olmaktadır.
Bacaklarda yanma,şiddetli ağrı ve batma hissi,geceleri bastıran kramp atakları,alerjik reaksiyonlar:kaşıntı,kızarıklık;kırmızı döküntüler ve lekeler karşılaşılan belirtiler arasındadır.En belirgin özelliği ise şişkin damarlardır.

varis.jpg


Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzün gelişen tıbbı sayesinde eskisi gibi uzun süren ve ağrılı tedavi şekilleri ortadan kalkmaya başlamaktadır.Varis çorabı gibi teknikler hala yürürlükte olsa da daha basit,ağrısız ve kısa sürede tedavi edilen yöntemler geliştirilmiştir.
Bunlar yüzeyel lazer tedavileri,iğne tedavisiyle yüzeydeki varislerin kurutulması yani skleroterapi,
hasta damarlar içine yerleştirilen kateterle aktarılan radyofrekans enerjisinin damar duvarlarını büzmesi ve hasarları kapatma tedavisi olan radyofrekans ablasyon ve
tabi ki bilindik cerrahi tedavidir.
Varis Tedavisi yanı sıra bakım ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.
Bacakların kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde istirahat etmek,varsa fazla kilolardan kurtulmak ve sıvı ağırlıklı diyete başlamak.

Yine doktor tavsiyesine göre idrar söktürücüler veya aspirin tedavisi ile en bilindik yöntem olan varis çorabıdır.Bu sayılan tedavi bakımlardan sonuç alınamazsa uygun durumda ve doktor kontrolünde cerrahi tedaviye başlanır.
Eğer tedavi ve bakımına dikkat edilmezse ciddi yaralar ve enfeksiyonlarla karşılaşılabilir.
 

emredysk

Bağımlı
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
39
Tepki
1
Çok işime yaradı bu bilgiler sağ olun. Gerçekten varisler büyük bir sorun. İleride kalp damarlarının tıkanmasına kadar yol açıyor.
 

muhammedkrd342

Yeni üye
Katılım
7 Ocak 2021
Mesajlar
6
Tepki
0
Varis tedavisi toplumumuzda ürkütücü sanılıyor fakat bazı yöntemler var ki hastaya hiç ama hiç zarar vermeden varis problemini kökünden çözüyor. Varis ilerlemeden ciddi bir problem oluşturmadan önce bir doktora görünmeniz oldukça önemli. Sürecin geri kalanı varisinizin huyu ve bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösteren tedavi yöntemleriyle devam edecektir. Kesinlikle korkmanıza gerek yok. Varis kolaylıkla halledebilen bir hastalıktır .
 
Üst Alt