Üzerine Konuşmalıyız: Rimuut

scrop

Eski üye
Tepki
4
Türkiye’de de oldukça rağbet gören ve sistemiyle oldukça başarıya ulaşmış bulunduğunu çekinmeden söyleyebileceğimiz Rimuut’u ‘Üstüne Konuşmalıyız’ yazı serimizde ağırlamasak olmazdı. Öteki bir taraftan hemen hemen potansiyelinin doruğuna ulaşmamış olan ve başarı yolunda atacak pek oldukça adımı bulunan bu genç girişime büyük başarı hikâyelerini anlattığımız bu yazı serimizde yer vermemiz de birazcık acayip oldu kabul edelim.

NOT: Bu yazı herhangi bir sponsorluk anlaşması neticesinde yazılmadı. Cidden.

Kısaca Rimuut üstüne konuşulacak hem oldukça şey var, hem de “bu tarz şeyleri konuşmak için doğru başlık bu mu hakkaten?” şeklinde bir sual. Sadece üstüne düşününce aslen daha başlangıç noktasında dahi başarıya ulaşmış olacaklarını belli eden bir girişim olmaları sebebiyle, birazcık öngörülü de bir yaklaşım sergileyerek onlardan konuşmak istedim. Hem ne iş yaptıklarını anlatarak onları tanımanızı sağlayabilirim, hem de bu serinin de bir gereği olarak birazcık övebilirim. Zira Rimuut’un hakkaten hem daha oldukça tanınmaya, hem de övülmeye ihtiyacı var. Hatta forumumuzun üye profilini düşünürsek bu yazının doğru bir medium (vasıta anlamıyla) olduğu da oldukça açık. Her neyse efendim, isterseniz başlamış olalım anlatmaya.

rimuut.png

Ne İş Yapıyor Bu Rimuut​

Rimuut, satmaca kesmemizi kolaylaştıran bir aracı. Biz şeklinde freelancer ya da ödeme usulüyle çalışan kişilerin, satmaca kesebilmesine olanak sağlıyor ve işin legal kısmında, maliyeye duyduğumuz sorumluluklar yönünden elimizden tutuyor. Bu yönüyle beni bir iş verenimin tanıştırdığını da paylaşmak isterim. Kısaca aslen yalnız çalışanların değil, hizmet satın alanların da işine yaradığını söylemek oldukça doğru olacaktır. Bilhassa yurtdışına iş yapıyorsanız, vatanımızda hem PayPal’ın bulunmuyor olması, hem de işin maliye yönü sebebiyle bu aşamada da bu siteyi kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Şirket de esasen kendilerini bu şekilde tanıtıyor. “Sizleri kağıt işlerinden uzaklaştırıyoruz ve işinize konsantre olmanızı sağlıyoruz” diyorlar. Bunun ne kadar kıymetli bulunduğunu vergi mükellefi her yaratıcı ruh biliyor değil mi? Risaleler, maliye, vergiler, kayıtlar, imzalar… Hakikatten insanoğlunun ruhu daralıyor. Bunların en azından bir kısmından kurtulmak ve yurtdışı operasyonunuzu kolaylaştırmak istiyorsanız Rimuut bir destek olarak yanımızda beliriyor.

Bir Türk Yapmasa Şaşırırdım Doğrusu​

Onlar da kağıt işlerinden birazcık yakalarını sıyırabilmek için atılımı Estonya’da gerçekleştirmişler. Sadece ülkemizden birkaç isim gördüğümüzü de söyleyebiliriz. Buna şaşırdık mı? Asla. Sadece ülkemizin bürokrasisi altında ezilmiş birisi bu şekilde yüksek verimli bir fikirle karşımıza çıkabilirdi. Kendilerini de kutlama ediyorum bu vesileyle tekrardan. Ne hikâyeler duyduklarını ya da nelerle karşı karşıya kaldıklarını birazcık tahmin edebiliyorum doğrusu.

Öteki bir taraftan işin legal kısmında yollar öylesine tıkalı ki bunun hakkında konuşmadan da yazıyı bitirmek istemiyorum. Söze ulaşınca girişimciliği oldukça destekleyen bir ülkeyiz sadece işin maliye kısmında her şey çorba olmuş durumda ve maalesef bir sistem eleştirisine gerekseme doğuyor. Siyaset oldukça karışık bir hâl almış. Bu yüzden girişimciliği, freelancer kariyerini, müzisyenliğini, influencer hayâllerini bir kenara bırakan pek oldukça insan bulunuyor. Bu insanoğlu sırf “aman bunlardan sıyrılayım da gerisi kolay” diyerek kendilerini kurumsal ve gri yaşamın içine atıyorlar.

Siz Rimuut’u asla denediniz mi? Bahsettiğimiz mevzular için bir çözümünüz var mı? Yoksa canınızı sıkmaya devam mı ediyor? Yorumlarda görüşelim efendim.

Üst Alt