ücretsiz boşanma avukatı danışma hattı

ibzdg

Yeni üye
Tepki
0
ücretsiz boşanma avukatı danışma hattı
Boşanmak istiyorum, nasıl yapabilirim sorusuna cevap arayan kişilerin öncelikli olarak boşanma davası açmak için gereken belgeleri hazırlaması gerekir. Boşanmak istiyorum diyen kişilerin dava açmaları gereken görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir.
Ülkemizde her yerde Aile Mahkemesi olmayabilir. Bu durumda ise boşanma davası açılacak olan görevli mahkeme, Aile Mahkemesi görevi üstlenen Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Boşanmak istiyorum diyen kişiler davayı eşleri ile birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan görevli mahkemeye açmak zorundadırlar.

Dava, boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapılması sonucu açılmış olur. Burada boşanmak istiyorum nasıl yapabilirim diyen eşlerin dikkat etmesi gereken hususlardan biride davayı nasıl yürüteceği olmalıdır.

Boşanmak istiyorum diyen taraflar, yazacakları boşanma dilekçesi ile birlikte eşiyle son 6 ay içinde oturduğu evin adresinin bağlı olduğu adliyeye gidilir. Örneğin son 6 ay içinde adresleri Beşiktaş’ta olan kişinin davası İstanbul Adliyesinde açılır.

Boşanma davası açılırken kanunda belirtilen boşanma sebeplerinden en az birinin bulunması gerekir. Kanunda ne gibi durumların boşanma için gerekli olan haklı nedenler olduğu açıkça ifade edilmiştir. Ayrıca kanunda boşanma nedenleri, özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak da ayrılmıştır. Bu sebepler; şiddetli geçimsizlik (evlilik birliğinin temelinden sarsılması), zina, terk, cana kast, pek fena muamele, akıl hastalığı, zina, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürmedir. Kanunda yer alan haklı boşanma nedenlerinden en az birine sahip olan eşler, boşanmak istiyorum diyerek boşanma davası açabilir.

En kısa sürede boşanmak istiyorum diyen eşlerin, birbirleriyle her konu üzerinde uzlaşarak anlaşması gerekir. Ancak boşanma süreci zor ve kanuni gereklilikleri hayli fazla olduğundan süreç iyi takip edilmelidir. Eşlerin yasal haklarını bilmeleri ve etkin bir şekilde kullanmaları önem taşır.

Boşanmak istiyorum diyen bir kişi boşanma davası açmadan önce boşanma sebepleri ile ilgili olarak bir karar vermelidir. Boşanmak istiyorum diyen eş, boşanma davasının anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma olup olmayacağı kararını da vermelidir. Boşanmanın anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası şekillerinde olması, dava süresini değiştirir. Anlaşmalı boşanma davası daha kısadır ve 2-3 hafta içinde biter. Çekişmeli boşanma davası ise 2 seneye kadar uzayabilir.

Boşanmak istiyorum diyen eşlerin, süreci doğru ve etkin yürütmesi de önem taşır. Çünkü boşanma davasında gerekenler zamanında yapılmadığında çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat, ziynet eşyalarının paylaşımı, soyadı, nafaka gibi konularda hak kaybı yaşanma ihtimali de söz konusu olmaktadır.
https://mobile.twitter.com/bosanmahatti

Üst Alt