Türkiye Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Faydalarını Araştıracak

HELİN

Eski üye
Katılım
19 Eki 2020
Mesajlar
139
Tepki
39
Puan
200
Yaş
17
Meslek
Öğrenci
Banka, dijital Türk lirası ihracına ilişkin nihai bir karar vermedi ancak pilot çalışmanın sonuçlarının 2022'de açıklanmasını bekliyor.

Türkiye merkez bankası, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) tanıtmanın faydalarını araştırmak için Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformunu başlattı.

~Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), CBDC ihraç etme konusundaki araştırmalarına devam ettiğini ve dijital Türk lirasının piyasaya sürülmesi halinde mevcut ödeme altyapısını tamamlayacağını söyledi.

~Banka, kavram kanıtı aşamasını tamamladığını ve şimdi birkaç teknoloji paydaşının katılımıyla bir sonraki aşamaya geçtiğini söyledi.

~TCMB, savunma şirketi ASELSAN, yazılım ve sistem firması HAVELSAN ve bilim ve teknoloji merkezi TÜBİTAK-BİLGEM ile Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu'nun hayata geçirilmesi için anlaşmalar imzaladı.

~Banka, dijital Türk lirası ihracına ilişkin nihai bir karar vermediğini ve ilk aşamanın sonuçlarının testlerin tamamlanmasının ardından 2022'de açıklanmasını beklediğini vurguladı.
 

Türker

Kıdemli Üye
Platin Üye
Moderator
Onaylı Üye
Katılım
12 Tem 2020
Mesajlar
1,164
Tepki
525
Puan
1,150
Konum
WebmasterForum
Web
webmasterforum.com.tr
Meslek
WebmasterForum Moderatör
Paylaşım için teşekkürler
 
Üst Alt