Teknoloji ve Yazılım ile Alakalı Bölümler

Teknoloji ve Yazılım
Bildiğiniz gibi teknoloji günümüzde artık en çok başvurduğumuz araçtır. Teknolojiyi var eden başlıca şey yazılımdır. Bilimin ilerlemesi ile birlikte yapılan bütün gelişmeler teknoloji olarak nitelendirilir. Teknoloji ve yazılım ile alakalı bölümleri listeledim. Liste içerisindeki yazılara tıklayarak ilgili bölüme gidebilirsiniz.

• Yazılım Mühendisliği
  • Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu
  • Bilgisayar Programcılığı
  • Mekatronik Mühendisliği
  • Endüstriyel Teknoloji
  • Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
  • Grafik Tasarım (Artık bu kategoriye dahil edebiliriz.)
  • Endüstriyel Tasarım Mühendisliği
İlgili Bölümler Hakkında
Yönetim Bilişim Sistemleri: Son sınıf olarak okumakta olduğum bölümdür. Önü epey açık ve gelişmekte olan bir bölümdür.
Yazılım Mühendisliği: Özellikle yazılıma merakı olanların okuması gereken bölümdür. Yüksek puanlarının yanı sıra bütün Dünya' da iş imkanı çok fazladır.
Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu: Bu bölümden mezun olduğunuz zaman yukarıdaki yazılım ve teknoloji bölümlerine nazaran iş imkanı biraz daha azdır. Ancak oldukça keyifli bir okuyacağınız bir bölüm olduğuna inanmaktayım. Yüksek okuldur.
Bilgisayar Programcılığı: Unutmayın ki yazılım ve program farklı şeylerdir. Yazılım mühendisi projeyi yönetirken programcı kodlama yapar. Bu bölümün de önü çok açıktır. Keşke okusaydım dediğim bir bölümdür.
Mekatronik Mühendisliği: Mekanik ve elektronik kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Yazılımdan ziyade mekanik kısmı ile ilgilenilir. Merakınız varsa okunabilir. Önü açık olmakla birlikte fazla mezun vermektedir.

Endüstriyel Teknoloji: Temeli yaratıcı düşünmektir. Teknoloji ve tasarım ile ilgili bir bölümdür. Mezun olduğunuz zaman teknoloji ve tasarım öğretmeni olarak ilgili kurumlarda iş bulabilirsiniz.
Bilgisayar Teknolojileri: Mezun olduğunuz zaman teknik servislerde ve bilgisayar sektörü ile ilgili alanlarda iş bulabilirsiniz.
Grafik Tasarım: Grafik tasarım bölümünden mezun olduğunuz zaman grafiker, video editörlüğü ve benzeri iş kollarında çalışma imkanı bulabilirsiniz. Ancak benim size tavsiyem freelance olarak çalışmanızdır. Bu sayede gireceğiniz bir işten daha iyi paralar elde edebilirsiniz. Çoğu grafik tasarım bölümünde sınavlar uygulamalı olarak yapılmaktadır.
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği: Bu bölümden mezun olduğunuz zaman "endüstriyel tasarım mühendisi" ünvanı almaya hak kazanırsınız. Hiç bitmeyek bölümlerden bir tanesidir.

Aklınıza gelen bölüm olursa konu altında belirtirseniz gerekli düzenlemeleri yaparım.

Üst Alt