webmaster

Kullanıcı
Katılım
Eki 19, 2019
Puan
28
Şube
Webmaster Forum
Web
webmasterforum.com.tr
Meslek
webmaster
Üyelik gerektiren teknolojik alt yapıları yaygın olarak kullanmaya başlamamız, bu üyelikler için şifre oluşturma ve saklama mecburiyetini ortaya çıkarmıştır. Ancak kimi kullanıcılar gerek internet üzerindeki hesapları ve gerekse banka şifreleri olmak üzere, tahmin edilme ihtimali yüksek şifreleri kullanarak hesaplarını tehlikeye atmaktadır.
1584874858840.png

Aşağıda vereceğimiz basit şifre yöntemlerinden uzak durarak, şifrelerinizi tahmin edilmesi zor hale getirebilirsiniz.

Tahmin edilme ihtimali yüksek şifrelerden uzak durma yöntemleri;

Tekrar eden harf ve rakamlar
9999, 6666, FFFFFFFF, KKKKKKK gibi tekrar eden harf ve rakamları şifre olarak kullanmak, adeta kimlik avcılarının ekmeğine yağ sürmek olacaktır. Kimlik avcıları öncelikli olarak, şifre tahminler ne bunları deneyerek yapmaktadır.

Kimlik ve telefon numaraları
Yine kimlik avcıları tahmin edilme ihtimali yüksek şifreleri arasında, kullanılan telefon ve kimlik numaraları ilk sıralarda yer almaktadır. Birçok insanın özellikle telefon numarasını şifre olarak kullanıldığını düşünürsek, kullanılan şifreyi tahmin etmek için birkaç deneme yapmak yeterli olacaktır.

Doğum tarihleri
Kişinin kendisinin ya da aile bireylerinden birinin doğum tarihini kullanması da, oldukça basit bir şifre olarak rahat tahmin edilecektir.

Ardışık harf ve rakamlar
ABCÇDEFG, 12345678 gibi peş peşe gelen harf ve rakamların kullanılması da, tahmin edilme ihtimali yüksek şifreler arasında başta gelmektedir. Aynı zamanda bunların ters olarak sıralanması da, art niyetli kişilerin şifrenizi tahmin etmesini kolaylaştıracaktır.
1584874872927.png

Güvenliğiniz için bunlar da önemlidir
Günümüzde neredeyse herkes, en az 1 tane sosyal medya hesabı kullanmaktadır. Sosyal medyada hesaplarınızı tanımadığınız kişilere kapatmak, kimlik avcılarının hakkınızda fazla bilgi edinmesini önleyecektir. Ayrıca bu ortamlarda mümkün olduğunca hakkınızda bilgi vermekten sakınarak, şifrelerinizi ele geçirmek isteyen kişilere karşı önlem alabilirsiniz.

Tanımadığınız insanların hesabınızı geçirmek için ihtiyaç duyacakları bilgilere ulaşmamaları için, sosyal medyada sadece gerçek hayatta tanıdığınız kişilerle iletişimde olmaya gayret edebilirsiniz.

Yukarıdaki sayılanlardan uzak durarak, güçlü şifreler oluşturmak art niyetli kişilerin şifrelerinizi ele geçirmelerini engellemek için alacağınız ilk önlem olmalıdır. Bu nedenle şifre oluştururken karmaşık yapıda ve rakam, harf ve özel karakterlerden oluşan şifreleri tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Bilgisayar korsanlarının, karmaşık yapıya sahip ve uzun şifreleri kırmakta oldukça zorlandığı bilinmektedir. Güçlü bir şifre için örnek verecek olursak; Gş*3SERç40_*.82 gibi karşılık bir yapıda şifre oluşturmanızı tavsiye edebiliriz.

Şifre koruma yöntemleri nelerdir, nasıl uygulanır ve dikkate alınması gereken hususlar nelerdir hepsinden bahsettik. Güvenli şifre oluşturmak hakkında aklında soru işareti olan site ziyaretçilerimiz bize ulaşabilir ve konu hakkında daha detaylı bilgi alabilir.
 
Üst