webmaster

WF
Kullanıcı
Hazırda zaten ayrı bir öneme sahip olan site hızı, Google tarafından yapılan son algoritma değişikliği sonrası, SEO için daha da önemli bir kriter haline geldi. Bu nedenle her
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
site hızlandırma teknikleri hakkında tatmin edici bilgiye sahip olmalı, uygulama aşamasında da bu bilgileri titizlikle uygulamalıdır.
Site-Hız-Performansı-Testi-768x422.png

Site Hızlandırma Teknikleri
Hosting Önemli Etkenler Arasında
Site hızlandırma tavsiyeleri
arasında verebileceğimiz başlıca önerilerden birisi, kaliteli hosting seçimidir. Site hızıyla doğrudan alakalı olan bu faktör, aynı zamanda iyi bir kullanıcı deneyimi açısından önem arz etmektedir.
Gzip Kullanın
Etkin site hızlandırma teknikleri arasında yer alan Gzip kullanımı, WordPress tabanında yayın yapan sitelerin hızının artırılması konusunda fazlasıyla etkili sonuçlar vermektedir.
Fotoğraf Boyutlarına Dikkat
Özellikle çok sayıda içerik bulunan bir web sitesine sahipseniz, fotoğraf boyutları daha önemli hale gelecektir. Bu nedenle siteniz yeni dahi olsa, siteye ekleyeceğiniz görsel içeriklerin boyutunu ekleme aşamasında düşürmenizi tavsiye ederiz. Bunun için online hizmet alabileceğiniz tinypng.com ve tinyjpg.com, işinizi fazlasıyla görecektir.
Kırık Linkler ve Hatalı Sayfalar
Sitenizde bulunan kırık linkler, site üzerinde gereksiz isteklerin oluşmasına neden olacaktır. Bu isteklerde, site hızının yavaşlaması için önemli bir etkendir. Sitenizdeki kırık linkleri ve hatalı sayfaları, validator.w3.org/checklink gibi kırık linklerin tespitini yapan online araçlarla bulup düzeltebilirsiniz.
Javascript Dosya Boyutunu Küçültün
Javascript dosya boyutunun küçültülmesi de,
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
arasındaki önemli bir faktördür. Dosyaların boyutunu küçülterek, site hızınızın artmasına önemli bir katkı sağlamış olursunuz.
W3 Kod Doğrulama İşlemi
Web sitenizin kod yapısında hata olup olmadığını anlamak için, W3 kod doğrulama işlemini ihmal etmeyin. Şayet kod doğrulaması sonrasında site hızını etkileyecek bir hata bulmanız durumunda, hatayı gidererek sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. W3 kod doğrulaması için, validator.w3.org sitesinde online doğrulama yapabilirsiniz.
Tarayıcı Önbellekleme
Web sitenizin hızını artırmak için, tarayıcı önbellekleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Site hızına önemli katkılarının olduğunu, rahatlıkla görebilirsiniz.
Site-Hızlandırma-Teknikleri-600x300.png

Site Hız Performansı Testi
Aşağıdaki araçlardan, site hızınızın performansını test edebileceğiniz gibi, sitenizin yavaş açılmasına etki eden faktörler hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.
Yavaş açılan siteler ziyaretçi akışını büyük ölçüde etkilemekdedir bu sebeple web sitenizin gelişmiş pagespeed, gibi
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
üzerinde test edip hataları düzeltiniz.
  • Google Page Speed İnsight
  • Google Mobil Site Hız Testi Aracı
  • Pingdom Tools
  • Pingdom.com
  • Lihgt House eklentisi
Örnek: webmasterforum.com.tr mobil, masaüstü, pagespeed görüntüsü.
webmasterforum pagespeed masa üstü test.jpg

webmasterforum mobil pagespeed test.jpg
 
Üst Alt