SİTE DIŞI SEO VE BİLİNMEYENLERİ 4

birsevda

Hızlı üye
Katılım
18 Şub 2020
Mesajlar
107
Tepki
52
Otomatik Blog Yorumlama
Her yorum yapmanızda, yorum alanında varolan isim, site adresi ve mail bilgilerini doldurmanız ve konuyla ilgili bir açıklama yazmanız gerekir. Ancak değişmeden kullanılabilecek olan isim, site adresi ve mail bilgilerinin otomatik dolması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Disqus ve Intense Debate gibi yorum sistemleri hem site sahiplerinin hem de yorum yapan ziyaretçilerin işini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Bu gibi sistemlere üye olarak, bilgilerinizi her
defasında yeniden girmek zorunda kalmaz ve bu şekilde hızlıca yorum yapmaya devam edebilirs iniz. Disqus.com veya intensedebate.com adresinden sisteme üye olarak, bu üye bilgilerinizle tüm disqus ve intense debate sistemini kullanan sitelere kolayca yorum yapabilirsiniz. Yorumda sadece konuyla ilgili açıklama girerek gönderdiğiniz yorumların da bir çoğu onaysız olarak otomatik yayınlanacaktır. Bu açıdan da çalışmanızın karşılığını kısa sürede alabilirsiniz. Bu sistemin bir dezavantajı da, sitenize daima aynı kelime üzerinden link vermesidir. Sitenize link verilen kelimenin değiştirilmesi bundan önceki kelimelerin de değiştirilmesine sebep olacaktır.
Örnek olarak aşağıdaki aramalar ile disqus ve intense debate sistemini kullanan siteleri bulabilirsiniz.

 • intext:"blog comments powered by Disqus"
 • intext:"blog comments powered by Disqus" intitle:seo
 • intext:"Comments by IntenseDebate" -inurl:intensedebate
 • intext:"Comments by IntenseDebate" -inurl:intensedebate inurl:seo

Not : Kırmızı olan bölümü hedeflediğiniz anahtar kelime olacak şekilde düzenleyin.

İlan Vermek
Backlink çeşitliliği, Google Caffeine sistemindeki en önemli faktörlerden birisidir. Bu sebeple backlink alınan sitelerin farklı yapılarda, farklı amaç ve hizmetler için çalışan siteler olması gerekir. Bu sitelerden birisi de ilan sitelerdir. İlan siteleri, sahip oldukları ilanların tamamını içerik olarak arama motorlarında göstermeyi ve üst sıralarda bulundurmayı hedeflerler. Bu sebeple ilan sitelerinde yayınlanacak içeriğiniz, ilan sitelerinin yapmış olduğu seo çalışmaları sebebiyle, Google’da üst sıralarda yer almış olacaktır. İlan siteleri, ilan konusu içerisinde link yayınlamaya müsade eden ve çoğu dofollow olan sistemlerdir. Örneğin sahibinden.com bu konuda gösterilebilecek en güzel örnektir.

İlan sitelerinde bulunabilmeniz için ilan konusu taşıyacak bir ticari faaliyetinizin olması gerekir. Örneğin özel ders vermek, tam zamanlı, yarı zamanlı ve serbest çalışan eleman aramak, tüm ilan sitelerinde gösterilebilir bir ürünün alım veya satımını yayınlamak bu faaliyetler içerisinde yer
almaktadır. Eğer herhangi bir ticari faaliyetiniz yoksa, yapay bir ilan oluşturarak da bu eşsiz backlink hizmetinden faydalanabilirsiniz. Link yayınlanmasına müsade edilmese bile, site urlnizin geçmesi indexsiz url sayınızın artmasını ve sitenize doğrudan girişlerin olmasını sağlarken, sitenize ait bir resimle ilan vermeniz reklam yapmanız için de iyi bir ortam oluşturmaktadır.
Örnek olarak aşağıda ilan sitelerini arama yöntemleri bulunmaktadır.

 • inurl:ilan intitle:"ilan ekle" intitle:"ilan ver" intext:"ilan ver"
 • inurl:ilan intitle:"ilan ekle" intitle:"ilan ver"
 • inurl:ilan intitle:"ilan ekle" intitle:"ilan ver" intext:ücretsiz

Örnek olarak seohocasi.com tarafından verilmiş ilanların listesini bulmak için aşağıdaki aramayı yapabilirsiniz.

 • seohocasi.com seo dersleri intitle:ilan

Reklam Yapmak

Reklam Alanı Satın Almak
Sitenize verilen linkler ile sitenize gelen hitlerin aynı oranda ilerlemesi seo açısından büyük bir
tutarlılıktır. Bu kriter özellikle Caffeine sistemiyle birlikte büyük önem kazanmıştır. Bloglara yapılan yorum çalışmaları ve link alımları backlink sayınızı hızla arttırken aynı oranda hitinize katkı sağlamaz. Bu sebeple, seo çalışması doğallıktan çıkarak manuple edilmiş bir duruma gelir. Google bunu elde ettiği, analytics ve alexa verileriyle çok iyi kıyaslayabilmektedir. Dolayısıyla backlink çalışmasının yanı sıra site hitinin artmasına yönelik de çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bunun için en iyi yol da reklamdır.

Reklam, bir sitenin daha çok grafik yoluyla elde edeceği tanıtımlardır. Sitelerden reklam alarak, backlink sayınızı da arttırmış olursunuz. Bunun yanında reklamın görünürlük oranları doğrultusunda site hitiniz de artacaktır. Reklamın görünürlük oranları aşağıdaki kriterlere bağlıdır.

 • Site içeriğine uyumu
 • Sitenin popülaritesine
 • Reklamın boyutuna
 • Reklamın konumuna
 • Siteye ait sayfaların sayısına

Site içeriğinizle uyumlu sitelere reklam vererek, potansiyel müşteriler elde edebilirsiniz. Bu sayede elde edeceğiniz hitler de diğer sitelerden alacağınız reklamlara oranla çok daha fazla olacaktır.
Reklam verdiğiniz siteye ait sayfa sayısının fazla olması, sitenizin elde edeceği backlinki arttıracağı gibi sitenize ait reklamın görüntülenme sayısına da arttıracaktır.

Reklam Değişimleri
Banner değişimleri olarak da sözü geçen bu değişimler, birden fazla sitenin anlaşarak karşılıklı reklamları yayınlamasına dayanmaktadır. Reklam giderlerine fazla bütçe ayırmamak için başvurulabilecek yöntemlerden birisidir. Tabi bu değişimlerde genel olarak, sitelerin birbirine sağlayabileceği faydaların az çok denk olmasna bakılmaktadır.
Reklam değişimleri için başka sitelerin reklamını kendi sitenize eklemek istemiyorsanız, bunun için herhangi bir çıkar uğruna çalışmayan sitelerinizi kullanabilir bu sayede çapraz reklam değişimleri yapabilirsiniz.

Hit Kazandıran Sistemler
Son zamanlarda sayısı ve kullanımı hızla artan hit kazandırma siteleri, karşılıklı olarak bir fayda sağlamaya dayanmaktadır. Daha çok Alexa değerinizi arttırmaya ve sitenize ziyaretçi çekmeye çalışan sistem, Google Analytics ve Adsense kullandığınızda gelen hitin kaynağının yapay olması sebebiyle
sitenize zarar verebilir. Ancak bunları kullanmıyorsanız, backlink sayınız ile hit ve alexa sayınız
arasındaki uçurumu kapatarak Google’da yükselebilir, aynı zamanda sitenizi yüzlerce farklı kişiye göstererek reklam yapmış olursunuz.

Bloglara Abone Olmak
Google Friend Connection, bloglar için oluşturulan ve blog ziyaretçileri arasındaki sosyal iletişimi sağlayan bir sistemdir. Birçok blogda bulunan bu özellik sayesinde bloglara abone olarak, aynı siteyi

takip den kişilerle arkadaş olabilir ve arkadaşlarınızı davet ederek onların da abone olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni oluşturulan blogspot sitelerinde varsayılan özellikolarak gelmekte ve bu sayede kullanım oranı artmaktadır.

Google Friend Connect ile reklam yapmak için birkaç özelliği reklam formatına uyarlamanız gerekir. Abone olduğunuz sitelerde, 32x32 pixel boyutlarında seçtiğiniz bir resim yayınlanır. Bu resimi , sitenize ait logonun bir parçası, sitenizi anımsatacak bir ikon veya sitenizde kullandığınız favicon olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede siteniz, 32x32 boyutlarında reklam almış olacaktır. Ancak logoya
tıklanıldığı zaman sitenize link verilmesi yerine, Google Friend Connection profilinize link vermektedir.
Aynı zamanda logonuzdan sitenizin adresi çıkarılamayabilir. Bu sebeple, logonuzun yanı sıra, siteyi takip etmek için izle butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan İsim bölümüne sitenizin adresini girerek, Google Firend Connection özelliğini reklam formatına uyarlayabilirsiniz.

Resimlerde de görüldüğü üzere, sitenizi anımsatacak bir logo ile site adresinizi birlikte kullanarak farklı bir reklam uygulamasını gerçekleştirmiş olursunuz. Logonuza tıklanıldığı zaman açılan profil sayfanızda, bağlantılarınızı paylaşarak, profilinizi ziyaret edenler üzerinden hit de elde ed ebilirsiniz.

Resimleri Reklama Dönüştürmek
Sitenizde kullandığınız resimler, konunun okunabilirliğini ve algılanabilirliğini güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bununla kalmayıp bu konuda anlatılan tekniklerle, kullandığınız resimleri etkili bir reklama dönüştürebilirsiniz.

Sitenizde kullandığınız resimlere filigran (watermark) ekleyerek site adresinizi içeren logonuzu tüm resimlerde göstererek, sitenizin markalaşmasının yanı sıra kolayca reklamını yapabilirsiniz.Google Görseller üzerinden yapılan resim aramalarında, yüzlerce sonuç gelmesine rağmen sadece birkaç tanesi seçilmekte ve ziyaret edilmektedir. Ancak resimlerinizde filigran kullanarak resimlerinizle ilgili Google Görseller üzerinden yapılacak aramada sitenize ait resim ziyaretçi
tarafından istenilen resim olmasa bile resimdeki filigran dolayısıyla reklamınızı yapmış olacaksınız. Aşağıda Google Görseller üzerinden yapılan aramadan bir kesit bulunmaktadır.
Google Görseller aramasında, resimleriniz ne kadar üst sıralarda listelenirse elde edilecek hit ve reklam faydası o oranda artar. Resimlerinizin daha üst sıralarda görünmesi için :
 • Resim isimleri rastgele rakam veya harflerden oluşmamalı, anahtar kelimenizi içermelidir.
 • Resim için kullanılan alt=”etiketinde Resimin açıklaması” yer almalıdır.
 • En önemlisi resminize backlink almalısınız. Resiminiz ne kadar farklı sitede yayınlanırsa o kadar üst sıralarda görüntülenir. Bir sitenin backlink alarak yükselmesi gibi.

Resimlerinizi imageshack.us gibi popüler resim barındırma siteleri üzerinden yayınlarsanız, ana domainin kaliteli olması sebebiyle resimleriniz daha üst sıralarda yer alabilir. Bu sayede sitenize ait filigranın da görüntülenme sıklığı artar. Ancak farklı kaynaklarda yer alan resimleri, sitenizde kullanarak ilave dns sorgusu sebebiyle siteniz yavaşlar.

Rakip Siteye Göre Backlink
Daha önceki konularda otoriter rakip siteden link almanın öneminden bahsetmiştim. Ancak şimdi anlatacağım tekniklerle, rakip siteyi üst sıralara taşıyan backlinkleri kendi sitemiz için kullanmaya çalışacağız. Bunun dışında rakip site üzerinden çeşitli yöntemlerle en faydalı backlinkleri elde etmeye çalışacağız.
Rakip siteler belki bizim belirleyeceğimiz kaliteli linklerden daha iyilerini bularak, bu linkler sayesinde kolayca üst sıralara ulaşmış olabilir. Bu sebeple rakip sitelerin backlinklerinden elde edilebilecek olanları kendi sitemiz için de backlink haline getirmeli ve bu sayede sitenizin anahtar kelimesinde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Rakip siteler kendilerine ait veya tanıdıklarına ait olan siteler ile backlink elde etmiş olabilirler bu gibi backlinkleri elde etmek zor veya imkansızdır. Bu sebeple bizim de elde edebileceğimiz backlinkler nelerdir. Forumlardan, yorum alanlarından, dizinlerden ve tanıtım yazılarından elde edilen backlinklerdir.
Rakip sitenin backlinklerini elde etmek için Yahoo arama motoru üzerinden backlink sorgulaması yapmak gerekmektedir. Aşağıda seohocasi.com a ait backlink listeleme örneği mevcuttur.
=i&bwmo=d&bwmf=u
Yukarıdaki resimde autocadhocasi.com backlinki bana ait bir site olduğu için, rakibime bir link satışını kabul etmeyeceğimden dolayı aynı backlinki alamayacaklardır. Ancak diğerleri için aynı durum geçerli değil.

Eğer rakip site bir forumda tanıtılarak link almışsa, o foruma üye olabiliriz. Konuya yeni bir mesaj atarak sitemizin linkini yayınlayabiliriz.

Eğer yorum alanından link almışsa, aynı konuya uygun yorumu yaparak aynı backlinki biz de alabiliriz. Eğer dizinlerden almışsa, aynı kategoride sitemizi önererek bu backlinki elde edebiliriz.
Eğer tanıtım yazılarından bir link alınmışsa, ya bu siteden tanıtım yazısı satın alınarak aynı siteden bir linke sahip oluruz. Ancak bu durumda diğer tanıtım yazısıyla aynı geçmişe ve kaliteye sahip olamayız. Bu durumda bu tanıtım yazısına yorum yaparak bu sayfa üzerinden link alabiliriz.

Bizden daha üst sıralarda yer alan sitelerin backlinklerini elde edebildiysek, bundan sonra bizden geride olan sitelerin de backlinklerini elde etmeye çalışarak ikinci bir fayda ile daha avantajlı bir backlink çalışması yapmış oluruz.
 

birsevda

Hızlı üye
Katılım
18 Şub 2020
Mesajlar
107
Tepki
52
Rakip Sitenin İndexsiz Urlsi
Bu yöntem bir öncekine göre oldukça benzerdir. Ancak birkaç farklılığı bulunmaktadır. Burada rakip siteye ait backlinklerden çok, indexsiz url sayıları elde edilmeye çalışılır. İndexsiz url sayılarında siteye ait linkler bulunmayabilir bu sebeple Google üzerinden indexsiz url sorgusunu çalıştırmak gerekir.

 • “seohocasi.com” -site:seohocasi.com

Araması ile seohocasi.com sitesine ait indexsiz urller listelenerek, bu urllerin aynısı elde edilmeye çalışılmalıdır.

Bu sonuçlar genellikle,

Bir Video
www.vidio.gen.tr/yazi-ici-linkleme-ve-seo-www-seohocasi-com.izle

Bir Forum Tanıtımı
www.grafikerler.org/.../24031-seohocasicom

Bir Otomatik Sorgu
www.woorank.com/en/www/seohocasi.com

olabilmektedir.

Burada aynı sayfalardan url elde etmek yerine aynı sitelerden indexsiz urlleri elde etmeye çalışılmalıdır.

Rakip Sitenin Sunucusu
Seo konusunda en çok bilinen ve dikkat edilmesi söylenilen düşünce aynı hosttaki sitelerin link değişimidir. Google’ın aynı hosttaki sitelerin aynı kişiye ait olacağını düşünüp, birbiri arasındaki link değişiminin etkisinin az olduğu genel bir kanıdır. Aslında durum bir tek bundan ibaret değildir.
Google, aynı whois bilgilerine yer alan sitelerin aynı kişiye ait olduğunu bilir. A ncak whois bilgileriniz gizlenmiş olabilir. Aynı sunucuda olmasına rağmen farklı whois bilgilerine sahip olan siteler link değişimi yapabilir, bunun etkisinde bir azalma olmaz. Ancak whois bilgileri gizlenmişse aynı şeyi söylemek mümkün değil.
Bazı kişiler aynı hosttaki sitelerin link değişimi yapmasının hiçbir faydası olmadığını bile
düşünebilmektedir. Bu durum kesinlikle yanlıştır. Çünkü düşündüğünüzde bir site içi linklemenin seo açısından etkisi kaçınılmazdır. Site içi linkleme ise aynı domain içerisinde olur. Bu linklemenin bile
etkisi oluyorsa, aynı hosttaki sitelerin link değişimlerinin etkisi kesinlikle olacaktır. Ancak bu konuda bir yapaylık ve aşırılık olduğunda Google bunu anlayıp cezalandırabilmektedir.

Rakip site ile aynı sunucuda yer alan bir site başkasına ait olmasına rağmen, rakip sitenin sahibine ait olduğu whois bilgilerinin gizli olmasıyla düşünülebilir. Bu sebeple rakip siteden link alamıyorsanız, aynı sunucuda yer alan sitelerden link almaya çalışınız. Rakip sitenin bulunduğu sunucudan size gelen backlinkler rakip site ile aynı ipde olacağı için size de katkısı fazlasıyla etkili olacaktır.
Bu durumda şu taktik de geçerlilik kazanmaktadır. Rakip sitenin bulunduğu sunucudan bir host alarak sitenizle aynı içerikte yeni bir paravan site oluşturup, bu siteden link ve tanıtım yazısı almak, hem
maliyeti az hem de nitelikli bir backlink olacaktır.

Rakip siteyle aynı ipde yer alan diğer siteleri bulmak için sunucutara.com adresini kullanabilirsiniz.

Örnek olarak aşağıda autocadhocasi.com stesi ile aynı sunucad yer alan sitelerin listesine ulaşabilirsiniz.


Forumlardan Backlink
Forumlardan backlink elde etmek üzere 2 farklı çalışma yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi profil sayfalarından backlink elde etme işlemidir ki günümüzde en çok talep gören çalışmadır. Ancak
manuel bir ekleme olmadığı için etik bir seo tekniği olarak göremeyiz. Bu sebeple ikinci teknik olan
belirleyeceğimiz belli başlı forumların imzalarından backlink elde etme işlemidir.

Forumların imzasından link almak için öncelikle, imzasındaki linkleri dofollowolarak bulunduran forum sistemlerini belirlemek gerekmektedir. Bu forum sistemlerinden, smf ve phbb gibi sistemler başta gelmektedir.

Site içeriğinizle aynı doğrultuda içeriklere sahip smf forum sitesine üye olduktan sonra, sitenize yakın içerikte konular açarak veya sitenizle alakalı açılmış konulara mesaj atarak alacağınız backlinkin
etkisini maksimuma çıkarabilirsiniz.

Örneğin içeriği araba üzerine olan bir siteniz varsa, forumlarda araba konularına mesaj yazarak, her mesajınızdan ve dolayısıyla her konudan backlink alaiblirsiniz. Forumdaki sahip olduğunuz mesa j sayısı arttıkça o forumdan elde edeceğiniz backlink sayısı da artmış olacaktır.

İçeriğinizle aynı doğrultuda sitelerin yanı sıra, domain kalitesi yüksek forum sitelerini de backlink çalışması içn tercih etmelisiniz. Domain kalitesi yüksek forumlardan alacağınız backlinklerde
sıralamanızın yükselmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Bu forum siteleri dofollow olarak Smf Forum
Türkçe bölümü, Joomla Forumun Türkçe bölümleridir. Burada yapacağınız paylaşımlar ile en kaliteli dofollow backlinkleri elde edebilirsiniz. Ancak yapacağınız paylaşımların veya mesajların kalitesi veya konu ile alakası düşük olursa, üyeliğinizin banlanmasına sebep olabilir.

Forum sitelerindeki imza bölümlerinden birden fazla link alınabileceği için, imzanızdan sitenizin önemli alt sayfalarına da backlink verebilirsiniz. Ana domain ile birlikte alt sayfalarınızdan backlink sayılarının artması organik bir artış olarak görülerek Google tarafından hoş karşılanacaktır.

Sitenizle aynı içerikte konular barındıran smf forum sitelerini bulmak için aşağıdaki arama yöntemini kullanabilirsiniz.
 • intext:"Powered by SMF" intitle:seo
Not : Kırmızı olan bölümleri hedeflediğiniz anahtar kelime olacak şekilde düzenleyin.

Forumlar en çok paylaşım yapılan dolayısıyla en çok içeriğe ve sayfa sayısına sahip olan sitelerdir. Forum sitelerinden satın alınacak backlinkler tüm sayfalarda görüntülenir ve tüm sayfalarından backlink elde etmiş olursunuz. Bu sebeple, index sayısı yüksek forumları bularak link satışı konusunda bu sitelerle iletişime geçerek yüksek sayıda backlink alabilirsiniz. Tabi ki imzalardan alınacak backlink süresiz olurken satın alınan linkler belirli bir süre için satılmaktadır.

İndex Sayısı yüksek Türkçe forumları bulmak için sitebilgi.net üzerinden listeleme özelliğini kullanabilirsiniz. Tabi varolan sayfa sayısı index sayısından fazla olabilir. Aşağıda örnek olarak index sayısı yüksek forum siteleri listelenmektedir.
Link Değişimi
Benzer içerikte iki site birbiriyle link değişimi yaparak, backlink sayısını arttırabilir ve karşılıklı fayda sağlayabilirler. Ancak karşılıklı link değişimlerinde Google bu durumun seo açısından yapıldığını
bilmekte ve etkisini Google gözünde yitirmektedir. Bu sebeple link değişimleri karşılıklı olmak yerine
çapraz olmalı ve 3. bir site değişime dahil edilmelidir. A ve B siteleri arasında karşılıklı link vermek yerine size ait olan C sitesinden B sitesine link vererek, B sitesinin de A sitenize link vermesini talep etmelisiniz. Bu şekilde organik bir site dışı linkleme ile Seo açısından daha kaliteli backlinkler elde edebilirsiniz. Tabi bu durum uygulamada çeşitli sıkıntılar oluşturabilmektedir. Örneğin, C sitesinin B sitesiyle arasındaki kalite farkı sebebiyle link değişimi işlemine yanışılmak istenmeyebilir. Bu durumda, sadece link değişimleri için yeni bir site üzerinde çalışmalara başlayabiliri veya Pagerank değeri sıfırdan farklı bir site alarak bu siteyi çapraz link değişimine dahil edebilirsiniz.

Ziyaretçi Defterleri
Backlinklerin çeşitliliği caffeine algoritması ile de birlikte oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu sebeple
farklı amaçlara hizmet eden yapıda sitelerden linklere sahip olmanız gerekmektedir. Bunlardan bir
tanesi ve en az bilineni de (guestbook) ziyaretçi defterleridir. Ziyaretçi defterleri, çoğunlukla otomatik onaylı bir yapıda bulunmaktadır ve dofollow olarak site adresi eklenebilmektedir. Bu özellikleri ile ele

alındığında, otomatik onaylı birçok blogun çöp site olması ve yöntem olarak da ziyaretçi defterlerinin pek kullanılmaması backlink açısından daha cazip hale getirmektedir.

Aşağıdaki arama yöntemlerini kullanarak Guestbook sayfalarına ulaşabilirsiniz.

 • "aSgbookPHP" -inurl:aSgbookPHP -intitle:aSgbookPHP
 • intext:"MGB OpenSource Guestbook" inurl:guestbook inurl:newentry
 • intext:"MGB OpenSource Guestbook" inurl:mgb
 • inurl:guestbook
 • inurl:gb/index.php
 • inurl:guestbook/index.php
 • inurl:guests/index.php
 • inurl:gaestebuch/index.php
Not : Tüm guestbook siteleri link ekleme formu barındırmıyor olabilir. Ancak birinci örnekteki gibi betiğe yönelik özel aramalarda kesin sonuca varılır.

Sözlük Backlink
Günümüzde revaçta olan ve farklı bir yapıya sahip olan bilgi paylaşım sistemleri sözlüklerdir. Ekşi sözlük, İtü sözlük ve Uludağ sözlük siteleri bu piyasada en çok kullanılan siteler olmaktadır. Sözlük
sitelerinin en büyük avantajı, %99 özgün içeriğe sahip olmalıdır. Bazı alıntı cümleler özgünlüğün %100
olmasını engellese de, bu özgünlük düzeyleri wikipedia da bile bulunmamaktadır. Bunun en büyük sebebi, çok farklı konu ve başlıkları barındırması, aynı zamanda farklı görüş ve anlayışlara sahip binlerce kişinin anlık olarak yaptığı paylaşımlar olmaktadır.

Sözlük sitelerinin güncel ve hızla gelişen özgün yapısı sayesinde yüksek Seo kalite puanlarına sahiptir. Bu sebeple burada listelenecek urller özel değere sahip olacak, hızlı indexlenme ve yüksek backlink gücüyle seo da öncelik kazandıracaktır. Sözlüklerde yazar olmak veya bir yazar tanıdığınız vasıtasıyla linklerinizin paylaşılmasını sağlamak seo için önemli ve link çeşitliliği sebebiyle de farklı bir taktik olacaktır. Tabi siteniz ile ilgili açacağınız konu özgün ve reklam görüntüsü vermeyen tarzda olmalıdır.

Özet olarak
 • Siteniz gelen ziyaretçi arttıkça backlink sayınızı arttırmalısınız
 • Sitenizin backlink sayısı, gelen ziyaretçiden daha hızlı artıyorsa, ziyaretçiyi arttırmaya yönelik reklam veya kampanyalar düzenlemelisiniz
 • Backlink sayınızı düzenli olarak kontrol ederekhiçbir zaman ulaştı sayıdan daha az olmaması gerekmektedir. Bu sebeple sitenizin backlink sayısını her ay belirli seviyede arttırmak veya sabit tutmak gerekmektedir.
 • Backlinkte çeşitlilik sağlanmalıdır. Sadece blogların yorum alanlarından alınmaması gerektiği gibi, sadece forumlardan da alınmamalıdır. Kitapta anlatılan her yöntem az veya çok mutl aka kullanılmalıdır.
 • Aldığınız backlinke ait anchor text de çeşitlilik göstermelidir. Birinci seviyede önemli anahtr kelimeniz bulunmalıdır, daha sonrasında ikincil anahtar kelimeler veya birincil anahtar
kelimenin varyasyonları kullanılmalıdır. Farklı anchor textler üzerinden alınan backlink sayıları arasında uçurum olmamalıdır.
 • Ana domaindeki backlink sayısı arttıkça, alt sayfalardaki backlink sayısı da orantılı olarak
arttırılmalıdır. Aksi taktirde sadece ana domainin backlink sayısının artması yapay bir gelişme olarak görülür ve etkisi de kısa süreli olur.
 • Rakip siteleri sadece backlink yönünden örnek alın. Rakip sitelerin, kaliteli backlinkleri dolayısıyla site içi seo kalitesine önem verilmemiş olabilir.

 • Rakip sitelerin, link aldığı sitelerden, link verdiği sitelerden,aynı sunucuda yer alan diğer sitelerden link almak maksimum faydayı sağlar.
 • Tıklanma oranı az olan backlinklerin etkisi de az olur. Bir linkin tıklanma sayısı ne kadar fazla ise, link sayısı ile hit sayısı dengelendiği gibi Google gözünde kaliteli bir paylaşım olduğu da düşünülür. 100 lerce linkin eklendiği yorumlardaki backlinkiniz hit kazandırmayacağı için, seo amaçlı bir ekleme olduğu anlaşılır, faydalı bir site olduğu için yapılan bir paylaşım olduğu kanısına varılmaz.
 

birsevda

Hızlı üye
Katılım
18 Şub 2020
Mesajlar
107
Tepki
52
Backlink Uygulama Sırası
Seo için en önemli kural kalıcılık ve uzun süreli çalışmak olmalıdır. Kısa süreli seo çalışmaları, telafisi daha zor olan bir tercihtir. Bu sebeple bir sitenin backlink inşaası yavaş yavaş seoya etki eden ancak uzun süreli iz bırakan çalışmalar olmalıdır. Çalışmalarda zamana yayma ve backlink sürekliliğini sağlamak oldukça önemlidir.
Bir cümle içinde geçen anahtar kelimenizden link almanız, sadece anahtar kelimenizden link
almanızdan daha faydalıdır. Bunun sebebi filtre konusundaki ihtimalleri önl er ve Google gözünde daha güvenilir bir backlink yapısı oluşturulmuş olunur.
Örneğin;
“Araba”. Sadece anahtar kelime üzerinden link aldığınızda alınan linkin anahtar kelime oranı %100 olmaktadır.
“Araba modelleri ve haberleri hakkında bilgi içeren site”. Böyle ir cümle içerisinde anahtar
kelimenizden link aldığınız zaman 8 kelimelik cümleden 1 kelime ile link almış olursunuz. Bu sebeple alınan linkin anahtar kelime oranı %12,5’dur. Bu oranların tek cümlelik yapılarda %40 ‘lara çıkması normaldir. Ancak daima tek bir anahtar kelime üzerinden link almanız, backlinklerdeki anahtar kelime yoğunluğunu fazlasıyla arttıracağı için sitenizin filtreye girmesine neden olacaktır.
Yukarıda anlatılan sebeplerle, linklerin etkisi fazla olurken doğru kullanılmadığında, sitenize zarar verebilmektedir. Ancak tanıtım yazılarında etki az olmasına rağmen zarar verebilme ihtimali neredeyse sıfırdır.

Yeni sitelere daha çok tanıtım yazısı ağırlıklı çalışılmalı, bu doğrultuda forumlardan ve bloglardan tanıtım yazısı alınmalıdır. Sonrasında sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlarla backlink
kazanılmalıdır. İmleme siteleri ve edu/gov uzantılı backlinker ile daha güçlü bir yapıya ulaşılmalıdır.

Yeni sitelerde, yorumlar üzerinden alınacak backlinklerde, önce ikincil anahtar ke lime veya anahtar kelime varyasyonlarına önem verilmelidir. Daha sonra birincil anahtar kelimede çalışıldığında filtre ihtimali önlenmiş olmalıdır. Belirli aralıklarla dizinlerle de desteklenen backlink inşaası artık diğer teknikleri korkmadan uygulayabilecek dayanıklılığa gelmiştir.
Bu kitapta anlatılan tüm çalışmaları anlattığımız tekniklerle kendiniz yapabileceğiniz gibi 10 – 30 tl arası ücretlerle bu işi yapan kişilere de yaptırabilirsiniz. Bunun için r10.net ilan panosu ve link borsası bölümleri üzerinden ilgili konuları bulabilir veya sizin belirleyeceğiniz ücretlerle işi yapacak kişileri bulabilmek için konu açabilirsiniz.

Toplamda 300 ila 500 arasında maliyeti olan bu çalışmaların düzenli periyodik çalışmalarla etkisi tahmin edebileceğinizden fazla olacaktır.
SeoHocasi.com sitesi üzerinden örnek vermek gerekirse, 10 ay önce açılan site büyük bir hevesle başlanan seo çalışmasında hassas denge kurulamamış ve sitenin filtreye girmesine neden
olunmuştur. 3 ay filtrede duran site, seo kelimesinde 190 küsür sıralara gelerek filtreden çıkmıştır.
Filtre boyunca bu çalışma işlemlerinden hiçbiri aksatılmadı ve sitenin açılmasından 4 ay sonra 2.

sayfaya girmiştir. Yani filtreden çıktıktan sadece 1 hafta sonra 190 sıralarından 12. sıraya yerleşmiş ve hala devam eden çalışmalar sonrasında kısa sürede ilk 3 sıraya ulaşmıştır. Filtredeki süreç ve filtreden önceki bir ay yayın hayatına dahil edilmediğinde, seohocasi.com rekabeti en yüksek kelimelerden biri olan seo kelimesinde 5 ayda 3. Sıraya yerleşmiştir. 1 aydır aynı sırasını korumakta ve site açıldığı

zaman konulmuş olan 1. sıra hedefine hızla yaklaşmaktadır.

Son SözSeo Kurgusu

Seo çalışması yaparken sürekli bir kurgu içerisinde olmalı, bu kurguda referansı insanoğlu olarak ele almalıyız. Bir sitenin büyümesi, bir bebeğin oluşumu ve gelişme süreci örnek alınarak kurgulanmalıdır. Bir bebeğin gün geçtikçe birşeyler öğrenmesi gibi, sitemiz de gün geçtikçe birşeyler öğrenmelidir.

Eğer yeni açılan bir siteye, içeriği 3 yılda oluşmuş veritabanı kurularak yayına çıkarsa, Google bunu 3

yaşında doğmuş bir bebek gibi görür ve bir aldatmaca olduğunu anlar. Bir bebeğin doğal öğrenme gelişimi nasıl oluyorsa bir site de o doğrultuda öğrenimini ve bilgi haznesini geliştirmelidir. Bir çocuğun sosyal yaşamı iyi, çok sayıda arkadaşları ve geniş akraba kitlesi varsa, o çocuk daha çok kişiyle iletişim halinde olduğu için, daha fazla şey öğrenir. Bu sebeple, sitenize giren ziyaretçi sayısı artarsa, buna bağlı içeriğinizin gelişme hızının artması da Google tarafından doğal karşılanmaktadır. Eğer bir çocuğu birçok kişi tanıyor ve adını teleffuz ediyorsa o çocuğun, çevresine faydalı bir kişi olduğu düşünülür. Bu sebeple, sizi öneren site sayısı artarsa siz de Google gözünde faydalısınızdır. Eğer bu çocuğun ismi aynı zamanda kalitesi ispatlanmış bir kişiyle anılıyorsa, çocuk o insanla aynı kefeye konduğu ve kalitesi referans olarak gösterilmiş demektir. Bu sebeple, bizden üst sırada yer alan rakiplerimizle sitemizin ismi teleffuz ediliyorsa, o rakip bizim bir referansımız olmaktadır. Eğer bir çocuk sadece kendisinde bulunan oyuncakları paylaşabiliyorsa, paylaşmanın maddi olarak azlığını yaşasa da manevi olarak güçlü olmanın daha önemli olduğunu farkedebilmiştir. Siz de sadece size ait bildiklerinizi paylaşabilirseniz, aslında paylaştığınız kadar azalmaz, çoğalırsınız.Bu örneklemede, Google’ın aslında sitelerimizi bir baba gözüyle takip ederek, çevremizle olan ilişkilerimiz ve faydalarımıza göre bir sıraya koyduğunu göstermek istedim. Bu örneği, insanoğlunun günlük hayatında yaşadığı birçok durumla birleştirerek sonuçlarının nasıl seyredebileceğini görebilirsiniz.

Paylaşmak, kazanmanın en hızlı yoludur.Kaan Gülten http://www.seohocasi.com
 

Begeb

Yeni üye
Katılım
29 Kas 2023
Mesajlar
3
Tepki
0
Faydalı bilgiler, teşekkürler.
 
Üst Alt