webmaster

Kullanıcı
Katılım
Eki 19, 2019
Puan
28
Konum
Webmaster Forum
Web
webmasterforum.com.tr
Meslek
webmaster
İnternet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza birçok kolaylığa kavuştuğumuz önemli bir gerçek olsa da, bilinçsiz internet kullanımı nedeniyle birtakım sorunlarla karşılaşmamız da mümkündür. Bu sorunlardan biri de, siber zorbalık tehdididir.
Başta çocuk ve kadınlar olmak üzere her yaştan ve cinsiyetten insanın maruz kaldığı siber zorbalıktan korunma yolları hakkında bilgi edinerek, bu gibi istenmeyen durumlara karşı kendinizi ve çocuğunuzu koruyabilirsiniz.
1584874078422.png

Siber Zorbalık Ne Demektir?
Siber zorbalık denildiğinde akla ilk gelen internet üzerinde karşılaşılan tehlikeler gelse de, tüm bilişim teknolojilerinde yapılmaktadır.

Siber zorbalık; bilişim teknolojileri üzerinden başta kadın ve çocuklar olmak üzere tüm insanları hedef alan korkuya dayalı testlerdir tehditlerdir diyebiliriz.

Siber zorbalıktan korunma yolları siber zorbalıktan korunmak için, bireysel olarak bir takım önlemlerin alınması gerekir. Bu sayede kullanılan tüm iletişim teknolojilerini başta çocuklarınız olmak üzere kendiniz içinde, daha güvenilir bir duruma getirebilirsiniz.

Bilişim teknolojileri üzerinde kullandığınız başta görseller olmak üzere, sizinle alakalı her türlü paylaşımda, vücut mahremiyetini mümkün olduğu kadar gizlemek siber zorbalıktan korunma yolları arasında yer almaktadır.

Siber zorbaların en fazla yararlandıkları şeylerden biri, vücut mahremiyetidir. Bu yüzden öncelikle paylaşılan görsellerde, mümkün olduğu kadar dikkat etmek gereklidir.

Çocuklarınızı internetin tehlikelerine karşı uyarmak ve eğitmek de, alınacak önlemler arasındadır. İnternet üzerinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında, bundan sizi haberdar etmeleri konusunda çocuklarınızı mutlaka eğitin.

Çevrimiçi oyunlar ve sosyal medya kullanımı konusunda çocuklarınızı eğitmek ve kısıtlamak da, siber zorbalıktan korunma yolları arasında oldukça faydalıdır.

Siber zorbalığa maruz kalanların önemli bir kısmı, çoklu çevrimiçi oyunlar ve sosyal medya üzerinden tehditlerle karşılaşmaktadır. Mümkün olduğu kadar sosyal medya sitelerinde ve çevrimiçi oyunlarda kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan sakının. Kendinizin ve çocuklarınızın kullanmış olduğu telefon ve bilgisayarlarda, gizliliğinizi koruyacak ücretli ve ücretsiz yazılımlardan yararlanmak alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Sitelerinde Daha Çok Yapılıyor
Yapılan araştırmalar siber zorbalık eylemlerinin, daha çok sosyal medya siteleri üzerinden yapıldığını göstermektedir. Üstelik bunu yapan kişilerin önemli bir kısmı da, ergen sayılabilecek yaştaki kimselerden oluşmaktadır. Bu eylemi gerçekleştiren kişilerin kişilik bozukluğuna sahip kimse olduğu konusunda da, uzmanlar uyarmaktadır.
1584874093158.png

Cinsiyetçi Bir Yaklaşım Söz Konusu
Öte yandan yine yapılan araştırmalar sonucunda, siber zorbalığın daha çok kadınlara yönelik yapıldığı görülmektedir. Kız çocukları ise, bu tehditlerin en fazla maruz kaldığı kesim olarak görülmektedir.

Siber zorbalıktan korunma yolları tavsiyelerimizi dikkate aldığınızda, özelikle çocuklarınızın bu gibi istenmeyen durumlardan korunmalarını sağlayabilirsiniz.
 
Üst