Salgının Bitişinden İyi Etkilenecek 5 Alan

CodingBoard

Bağımlı
Tepki
0
Dünyayı rehin alan virüs salgınının son demlerini yaşıyoruz ve tesirleri yavaş yavaş ortadan kalkarken biz insanoğlu da yaralarımızı sarmaya başlayabiliriz. Bu yaraların sarılmasından oldukça iyi etkilenecek belirli alanların öne çıktığını söylemek de asla zor olmasa gerek. Gelin bu şekilde bir sıralama hazırlayalım.

Ayrıca iyi alanları saymak hakikaten de daha kolay, şundan dolayı salgın hakikaten de tüm bir dünyayı ha babam tokatladı durdu. Milyonlarca insan ölürken, milyonlarca insan işi olmayan kaldı ve ekonomik açıdan oldukça fena afalladı ve bu kadar süre problem yaşayan dünyamızın genç ırkı biz insanoğlu büyük ruhsal sorunlarla da savaşım etmek zorunda kaldık. Rahat bir nefes almaya hakikaten de ihtiyacımız vardı.

Beyaz perde ve Filmcilik Sektörleri​

Beyaz perde salonları, salgının ilk kapanan alanları oldular ve en geç düzene giren alanlar da gene onlar oldu. Dolayısıyla işin müşteriyle birebir ilişki kurulan fizyolojik alanlarının ne kadar büyük yaralar aldığını söylemek asla zor olmasa gerek.

Durumdan tek etkilenen elbet yalnız beyaz perde salonları değildi. Prodüksiyonlar oldukça daha zor imkânlarla kuruldu ve diyelim bir beyaz perde filmi çektiniz. Nerede yayımlayacaksınız ki bu filmi? Gişe başarısı şansınız olmuyor. Dolayısıyla dijital platformlara zorunlu kalıyorsunuz. Onlar da hep beraberce anlaşmıyor ya da istediğiniz ödenekleri size çıkartamıyor. Dolayısıyla oldukça dar bütçeli, minik ekipli işler görür olmuştuk. Bu da düzelecek elbet.

pandemi-sonrasi-meslek.png

Fizyolojik Tecim​

Esnaf ciddi ciddi kan ağlıyordu. İşini bi nebze olsun dijital dünyaya taşıyabilen hepimiz taşıdı sadece çoğunluk büyük zorluklarla savaşım etmek mecburiyetinde bırakıldı. Bu zamanda üzülerek hatırlatıyoruz ki pek oldukça kepenk indiren minik esnaf gördük. Maalesef intihar vakalarının da mühim bir oranı ekonomik zorluklar sebebiyle gerçekleşti. Eh bu durumun da yavaş yavaş iyiye gideceğini, fizyolojik ticaretin tekrardan canlanacağını söylememiz mümkün. En azından toplumsal olarak yaşadığımız paranoya ve anksiyete bozukluğu durumları bir nebze normale dönecektir.

Gezim​

Bilinenin ilanı benzer biçimde olacak birazcık sadece pandemi koşulları devam ederken gerek ekonomik nedenlerle, gerekse sıhhat kaygıları sebebiyle gezim de oldukça yaralandı. Bunu yalnızca yabancı gezgin olarak da düşünmeyin, yerli turizmi de durma noktasına geldi. Salgının durulması, aşılanmanın dünya genelinde başarıyla sürdürülmesi ve bu macerayı atlatmamız turizmi de oldukça pozitif yönde etkileyecektir. Bu durumun aslına bakarsanız devlet erkânı da oldukça bilincinde diyebiliriz. Sistem buna uygun bir halde sıkılaştırıldı ya da gevşetildi malumunuz.

Eğitim​

Ne dershaneler, ne hususi okullar, ne yurtlar, ne üniversite bölgesi esnafları bu zamanda rahat bir nefes alabildiler. Pek oldukça talebe kayıtlarını açık öğretime aldırdı, üniversiteler süreç süresince kapalıydı ve öğrenciler salgının ilk yılı süresince dışarıya oldukça ender adım atabildiler. Bu da eğitim sektörünü, işin maddi yönüyle bitme noktasına getirdi. Bu aşamada ülkemizin genç nüfusunun ne denli geride kaldığını ve bunun ülke geleceğini iyi mi etkileyeceğini düşünmek bile oldukça üzücü doğrusu.

Müzik ve Eğlence​

Ah, ahh burada söylenecek ne oldukça şey var. Sadece iyiye gidiş, müzisyenlerimize ümit ederim ki bir ümit, sevinç ve esin kaynağı olabilir. Eğlence sektörünün emekçileri bu zamanda neredeyse hiçbir faaliyette bulunamadılar. Süreç süresince enstrümanlarını satan, borcu gırtlağına dayanan ve intihar eden pek oldukça kişinin haberini aldık. Doğrusu, bir özür borçluyuz. Bu aşamada bilhassa salgın döneminde çekilen ‘Sonki3dört’ kanalının prodüksiyonu olan ‘Ben insan değil miyim?’ belgeselini de izlemenizi tavsiye ediyorum aşağıya bırakıyorum. İyi seyirler.

Pozitif yönde etkilenecek başka alanlar da aklınıza geliyor mu? Bu alan ve sektörlerle ilgili görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilir misiniz? Yorumlarda görüşelim.

Üst Alt