Renklerin öyküsü

WebmasterForum

Coder / Web Uzman
Yönetici
Tepki
62
Renklerin öyküsü

Galatasaray Spor Kulübü’nün ilk renkleri kırmızı-beyaz’dır. Bayrağımızın renklerinden esinlenerek seçilen bu renkler, dönemin baskıcı ve paranoyak yönetimi tarafından kuşkuyla karşılanmış ve futbolcular sıkı bir takibe alınmışlardır. Bu nedenle, sarı-lacivert renkler gündeme gelmiş ama bunlar da kalıcı olmamış ve Galatasaray bugünkü renklerine kavuşmuştur. Bu renklerin öyküsünü Ali Sami Yen’den dinleyelim:

“Birçok yerleri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı’daki Şişman Yanko’nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu.” Buna karşılık kuruculardan Bekir Sıtkı, söz konusu renklerin Gül Baba’nın II.Beyazıt’a verdiği sarı ve kırmızı güllerden esinlendiğini ileri sürer.

Tarihten 2000 UEFA Kupası Finali, 17 Mayıs 2000 tarihinde, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’taki Parken Stadyumu’nda oynanan ve UEFA Kupası 1999-2000 sezonu şampiyonunun belirlendiği maçtır. Türkiye kulübü Galatasaray ile İngiltere kulübü Arsenal arasında oynanan ve normal süresi 0-0 biten maçı Galatasaray, penaltı atışları sonucu 4-1 kazanarak kupanın sahibi oldu. Bu şampiyonlukla beraber ilk kez bir Türkiye futbol kulübü, Avrupa kupasını kazanma başarısını gösterdi. Maç, 38.919 biletli seyirci tarafından izlendi.

Galatasaray’ın Tarihinden bu güne kadar 18 tane lig şampiyonluğu vardır. ve Bu şampiyonluğumuzla beraber 19 tane oldu.

yukarıda gördüğünüz bir çok makale içeriği alıntıdır. Bunu sizinle paylaşmak istedim Hak yemek gibi olmasın çünkü her yazılan harfte hak vardır.

Ben Galatasaraylıyım…

Fenerbahçe  başta olmak üzere diğer futbol takımlarını bu zorlu yarışta oldukları için Teşekkür ederim ama Bilinir ki Hak eden kazanır. Biz haklı olarak da hakkımızı aldık.

Şampiyonlar liginde çeyrek finale kadar çıktık ve Real madrid ile karşılaştık orada oynanan karşılaşmanın haksız pozisyonlarını tüm dünya gördü ve sessiz kaldılar. Burada ise 3-2 gibi bir skorla galip gelerek uğurladık biz çıkamadık ama bu seviyeye gelmek bile bambaşka bir duygu.

Ben tüm takımları gönülden tebrik eder Önümüzdeki yıllarda başarılar diliyorum.

Üst Alt