Hoşgeldiniz Webmaster Forum | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Renkler ve etkileri

  MakaleUstası

  MakaleUstası
  WF Üyesi
  İçerik Editörü
  Katılım
  14 Mar 2021
  Forum
  29
  Reaksiyon
  62
  Puan
  12
  Yaş
  20
  Konum
  İstanbul
  Web
  mavisaturn.blogspot.com
  Meslek
  Yazılım, Tasarım, Dijital Pazarlama
  Renklerin Psikolojiye Etkisi

  Herkeze merhaba bu makalemde sizlere renklerin psikolojiye etkisini anlatacağım. Renkleri hayatımızda heryerde görüyoruz kıyafetlerde,binalarda,yemeklerde,eşyalarda ( bu örnekler say say bitmez )peki bu renkler psikolojimize etki eder mi? ederse nasıl? bu gibi soruların cevap bulacağı bir makale olucak. Hadi başlayalım.

  Öncelikle renklerin psikolojimize etkisi vardır fakat bu rengine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin ; sarı rengin göz alıcı ve dikkat çekici bir özelliği bulunuyor ve kişiye neşe katabiliyor tabi bu ne kadar kullanıldığına göre değişir. Eğer sarı rengi yoğun bir kıvamda kullanılıyorsa bu neşeyle neredeyse zıt bir durum olan depresyona neden oluyor veya parlak bir sarı renginin fazla kullanımı veya fazla kullanıldığı mekanlar insanları sinirlendirebiliyor veya bir başka örnek olan mavi rengi genel olarak psikolojimize sakinleştirici bir etkisi var. onun dışında da mavi renginin huzur soğuk umursamazlık gibi etkileride olabiliyor. Yeşil rengin psikolojimize "doğal, güzel, büyüme, sağlık, imrenme, huzur, uyum, sakinlik, doğurganlık" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Turuncu rengin psikolojimize "mutlu, enerjik, heyecan, coşku, sıcaklık, servet, refah, karmaşıklık, değişiklik, uyarım" gibi etkileri vardır tabikide bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Gri rengin psikolojimize "tarafsız, zamansız, pratik" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Beyaz rengin psikolojimize "saflık, masumiyet, temizlik, boşluk hissi, tarafsızlık, yas" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Siyah rengin psikolojimize "yetki, güç, kötü, zeka, zayıflama, ölüm ya da yas" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Mor rengin psikolojimize "krallık, servet, karmaşıklık, bilgelik, manevi, refah, saygı, gizem" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Kahverenginin psikolojimize "güvenilirlik, istikrar, dostluk, üzüntü, sıcaklık, konfor, güvenlik, doğal, organik, yas" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Pembe rengin psikolojimize "romantik, aşk, nazik, sakinleştirici" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir. Kırmızı rengin psikolojimize "aşk, romantik, nazik, sıcaklık, konfor, enerji, heyecan, yoğunluk, hayat, kan" gibi etkileri vardır tabiki de bunlar kullanılan tona göre veya miktara göre değişiklik gösterebilir.

  Bunların dışında da renklerin psikolojimize etkisi kullanıldığı tona gore de değişiklik gösterebilir ve aynı zamanda topluma veya kültüre göre değişiklik gösterebilir.

  Peki renkler psikolojimize nasıl etki ediyor?

  Bu sorunun cevabı net bir şekilde verilemez. En azından şuan verilemez. Bu sorunun cevabı için daha çok bilimsel çalışma,araştırma gerekmektedir.


  İyi forumlar

  -MakaleUstası
   
  Üst Alt