PHPMyAdmin Nedir?

Social

Meraklı
Katılım
29 Eyl 2023
Mesajlar
29
Tepki
0
phpmyadmin logo

PHPMyAdmin internet siteleri için kullanılmakta olan basit ara yüzlü veritabanı yönetim programıdır. Program SQL ve MySQL veritabanı dillerini destekler ve yönetmenizi sağlar Program hem localhosta kurulabilir hem de web üzerinden yönetilebilir hostinglerin yönetim panellerine entegre edilebilir. Basit ara yüzü sayesinde veritabanlarınızı kolayca yönetebilmenizi sağlamaktadır.
Linux ve Pleks tabanlı hosting yönetim sistemlerine entegre edebilmektedir. Genellikle zaten firmalar sistemlere entegre edilmiş biçimde kullanma olanağı sağlıyor. Ayrıca sisteminizin PHP yazılım dilini desteklemesi gerekmektedir.
Bu uygulama ile web üzerinden:
  • Veritabanları oluşturabilir, silebilir, yönetebilirsiniz.
  • Veritabanı içerisindeki tabloları yönetebilirsiniz.
  • SQL sorguları gerçekleştirebilir, hazır veritabanını içe aktarabilir yada veritabanını bilgisayarınıza indirebilirsiniz
  • MySQL erişim ayarlarını düzenleyebilirsiniz.
  • Yani kısaca PhpMyAdmin ile çok daha zahmetsizce ve hızlı bir şekilde çalışılabilir. En önemli özelliklerinden bir tanesi de Türkçe dahil 51 dil desteğinin bulunması.
PHPMyAdmin kullanabilmeniz için bazı ayarlarını ve ek uygulamaları indirmeniz gerekmektedir.
PhpMyAdmin olmadan bir web sitesine veritabanı entegresi yapılabilir fakat PHPMyAdmin size basit ara yüzü sayesinde bu işlemleri basit ve doğruluğundan emin bir şekilde yapabilme olanağı sağlamaktadır. Ek olarak kendi sunucunuzu kurmayacaksanız PHPMyAdmin kurmanıza yada ayarlarını yapmanıza gerek yoktur firmalar entegre şekilde verip ayarlarını yapmaktadırlar.

PHPmyadmin Genel Özellikleri​

Program web tabanlı olup basit ara yüzü sayesinde özellikle birden fazla kullanıcı ile çalışma gereği duyulan ortamlarda MySQL Ve MSQL veritabanı dillerini yönetmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden sunucu ve hosting firmaları PHPMyAdmini hosting yönetim panellerine entegre bir şekilde vermektedir. Yazılım dünya üzerinde fazlaca tutulduğundan dolayı kopyalama sistemi ile fazlaca veritabanı yönetim sistemi yapılmıştır. Program veritabanlarını yönetebilme ve yedekleyebilme özelliklerini sunmaktadır. Programın Linux ve Pleks panellerde farklı kod yapısı ile çalışmaktadır.

 
Üst Alt