PHP Nedir?

codeworld

Bağımlı
Katılım
22 Nis 2022
Mesajlar
32
Tepki
1

PHP Nedir?​

PHP Nedir?

Giriş


PHP, 1995 senesinde oluşturulmuştur ve “hiper metin ön işlemcisi” manasına gelir. Teknik açıdan, PHP bir komut dosyası dilidir. Web sunucusu tabanlı olarak informasyon sunmak için tasarlanmıştır. PHP’nin nispeten kolay yapısı onu internet sayfaları için kuvvetli bir vasıta haline getirdi. Tek başına standart HTML’ye kıyasla PHP kullanmanın pozitif yanları, PHP’nin web sitelerinin içinde ne olduğu dinamik olarak görüntülemesine izin vermesidir. Her değişim yapmak durumunda kaldığınızda, statik bir HTML sayfasını yeni içerikle değişiklik yapmak zorunda kalmadan otomatikman güncellenir.

İkinci olarak PHP programlama mevzusunda, piyasada oldukca sayıda hazır PHP şablonu bulunmaktadır. Bu tür şablonları kullanmanın yararı, bir şey oluşturmak istediğiniz her seferinde tekerleği tekrardan buluş etmeniz gerekmemesi ve aslına bakarsan halihazırda bir şablon tarafınca kullanılıyor olmasıdır. Halihazırda mevcut olanlar için tekrarlayan kodlama yapmanız gerekmediğinden genel geliştirme sürenizi kısaltarak hız kazandırırlar.


PHP Nedir?


PHP, esas olarak web geliştirme için kullanılan bir programlama dilidir. Açık kaynak kodlu bir programlama dili olması sebebiyle en yaygın kullanılan programlama dilidir. İndirmek ve kullanmak parasızdır. PHP, Hypertext Preprocessor anlamına gelir. PHP, çeşitli veritabanlarını, dosya ve dizin sistemlerini kolayca işleyebilir ve ek olarak karmaşık web uygulamaları için de uygundur.

► Feysbuk – En büyük toplumsal medya ağı aslen PHP kullanılarak geliştirildi.

► Wikipedia – PHP, popüler informasyon merkezi Wikipedia’nın bir parçasıdır. Geliştirilmesi öteki programlama dillerini içermesine karşın, MediaWiki (Wikipedia motoru) büyük seviyede PHP’nin işlevselliğine güvenir.

PHP resmî sitesi:

PHP Ne İşe Yarar?


PHP, çoğunlukla web tabanlı uygulamalar oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı, sunucu tarafı bir komut dosyası dilidir. Kişisel bir blog internet adresinden tam teşekküllü kurumsal düzeydeki uygulamalara kadar geniş bir uygulama yelpazesi oluşturmak için PHP’yi kullanabilirsiniz. PHP’yi sunucu tarafı kodlama dili olarak kullanmak istiyorsanız, bunu bir web sunucusu ile yapılandırmanız gerekir. Unix benzeri işletim sistemleri için Apache ve Nginx en popüler web sunucularıdır. Öte taraftan, Microsoft IIS, Windows tabanlı sunucular için popüler bir seçimdir. PHP internet sayfaları için bir veritabanı seçmeye ulaşınca, MySQL en popüler seçeneklerden biridir.

Sunucu tarafı komut dosyası: Sunucu tarafı komut dosyası, işlemin kaynak sunucuda çalıştırıldığı internet sayfalarını tasarlama yöntemidir. Sunucu tarafı komut dosyaları, kullanıcıya bir arabirim sağlar ve hususi verilere erişimi sınırlar, bu da komut dosyası kaynak kodunun kontrolünü korumaya destek verir. PHP’nin bu kadar popüler ve mühim olmasının birincil sebebi budur. PHP’yi sunucu tarafı kodlamada kullanmak için üç şeye ihtiyacınız vardır, PHP ayrıştırıcısı (CGI yada sunucu modülü), bir web sunucusu ve bir web tarayıcısı. Bağlı bir PHP kurulumu ile web sunucusunu çalıştırmanız gerekir. PHP program çıktısına bir web tarayıcısı ile, PHP sayfasını sunucu üstünden görüntüleyerek erişebilirsiniz.

Komut satırı komut dosyası oluşturma:PHP c, c++, java vb. benzer biçimde bir komut satırı betiği olarak da çalıştırıabilir. Komut satırı komut dosyalarının maksimum yürütme süresi, web komut dosyalarının emek harcama şeklini sınırlandırmaz ve sunucu kapanmadıkça ve kapanana kadar olabildiğince uzun süre çalışabilir. Komut satırı komut dosyası oluşturma yardımıyla, tüm web sitesinin ve veritabanlarının yedeğini almak, dosyaları FTP kanalıyla başka bir sunucuya aktarmak ve daha pek oldukca vakit alıcı görevi gerçekleştirebiliriz.

Masaüstü uygulamaları yazma:PHP, 2020’de grafik kullanıcı arayüzüne haiz bir masaüstü uygulaması oluşturmak için en iyi dil olmayabilir, sadece PHP’yi oldukca iyi biliyorsanız ve gelişmiş PHP özelliklerini kullanabiliyorsanız, platformlar arası uygulamaları kolayca oluşturabilirsiniz.


PHP İşlevleri


PHP’nin işlevselliği: GIF, JPG ve PNG dosyaları oluşturma ve düzenleme ve TrueType yazı tiplerini kullanma; MySQL veritabanlarını entegre etmek için veritabanı işlevleri; Genişletilmiş ağ işlevi; XML / XSLT’yi desteklemesi, Mcrypt vesilesiyle şifreleme (MD5, Base64) ve daha gelişmiş şifreleme algoritmaları (AES benzer biçimde) ile emek harcama imkanı olarak özetlenebilir.

PHP ile Ne Yapılır?


PHP ile yapılabilecek bazı şeyler:

→ Blog siteleri

→ İçerik yönetim sistemleri (CMS)

→ Alan kişi ilişkileri yönetimi sistemleri

→ E-ticaret siteleri

→ Forum, topluluk ve toplumsal ağ siteleri

→ Medya ve ortam dosyası işleme uygulamaları

Ve daha fazlası.

PHP’nin Avantajları ve Dezavantajları


Açık kaynak kodlu bir sunucu tarafı dili olan PHP, Feysbuk, Flickr, Yahoo, Wikipedia vb. dinamik web sayfalarını oluşturmak için kullanılmıştır.

PHP’nin en büyük avantajlarından biri, ücretsiz bir şekilde kolayca kullanılabilen açık kaynaklı bir dil olmasıdır. Bu, uzmanların en yeni açık kaynak geliştirme çözümlerini uygulaması için muhteşem bir programlama dili olmasını sağlar. Tamamen parasız olması ve kullanımının oldukca kolay olması, PHP’yi daha iyi hale getirmek için çalışan geniş bir geliştirici topluluğu için kullanılabilir hale getirir.

PHP kullanmanın temel artı noktalarından biri, açık kaynaklı bir yazılım olmanın onu bütçe dostu hale getirmesidir. Öteki birçok dilden değişik olarak, oldukca sayıda entegre geliştirme seçeneği ile donatıldığından, bunun için ek pahalı yazılımlar satın almanız gerekmez, bu da onu daha uygun maliyetli hale getirir. Ek olarak PHP, lisans yada telif tutarı benzer biçimde herhangi bir engelleme sağlamaz. Bu yüzden PHP, web sitenizi minimum bir maliyetle geliştirmenize destek verir ve bir çok geliştiricinin uygulama ve yazılım oluşturmasını tercih edilir hale getirir.

PHP, uygulamanızın yada web sitenizin trafik arttıkça büyümesine izin verir. PHP tüm büyük web tarayıcılarını desteklediğinden, bu özelliği onu daha da ölçeklenebilir hale getirir.

PHP’de hata ayıklama araçları öteki programlama dilleriyle karşılaştırıldığında daha azca sayıdadır.

PHP dili, oldukca sayıda uygulamayı desteklemekte de zorlanabilir. Java dilinin özelliklerini yansılamak etmiş olduğu için yönetimi oldukça zor olsa gerek.

PHP dilini kullanarak büyük uygulamaları programlamak, programlama dili oldukca modüler olmadığı için zor olacaktır. PHP dilinden oluşturulan ağır uygulamaların bakımı zor olacaktır.

PHP yazılımı dilinin avantajları, dezavantajların oldukca ötesine geçer ve bu yüzden 2020’de bile yazılım ve web uygulamaları oluşturmada açık ara en oldukca kullanılan programlama dilidir.

WordPress ve PHP


WordPress-ve-PHP-1024x576.jpg


WordPress’te yeniyseniz ve herhangi bir geliştirme yapmak istemiyorsanız, PHP’nin iyi mi çalıştığını anlamanız yada PHP dilinde herhangi bir şey yazmanız gerekmez. WordPress sitenizi PHP öğrenmek zorunda kalmadan kullanabilir, çalıştırabilir ve yönetebilirsiniz. Sadece geliştiriciler için, temalar , bileşenler, eklentiler ve özelleştirilmiş komutlar dahil olmak suretiyle bir WordPress sitesi için oluşturabileceğiniz her şey PHP’de yazılmıştır.

PHP nispeten kolay bir programlama dilidir, bu yüzden öğrenmesi bilhassa zor değildir. WordPress web siteniz üstünde tam denetim istiyorsanız, öğrenmeniz ihtiyaç duyulan üç değişik şey, web sitenizin iyi mi çalmış olduğu, hangi içeriğin görüntülendiği ve içeriğin iyi mi görünmüş olduğu ve düzenlenmiş olduğu hakkında her şeyi belirleyen PHP, HTML ve CSS’dir.


CodeCanyon’daki En İyi PHP Scriptleri


Codecanyon-Logo-1024x576.png


Bu yazıyı yazdığımız sıralarda CodeCanyon’daki en popüler PHP Scriptleri şöyledir:

➽ Perfex – Powerful Open Source CRM – by MSTdev

➽ MailWizz – Email Pazarlama Application – by twisted1919

➽ Academy Learning Management System – by Creativeitem

➽ WoWonder – The Ultimate PHP Social Network Platform – by DoughouzForest

➽ Emart – Laravel Multi-Vendor Ecommerce Advanced CMS – by media-city

➽ Affiliate Management System – by AffiliateProSaaS

➽ Smart School : School Management System – by QDOCS

➽ Ultimate POS – Best Advanced Stock Management, Point of Sale & Invoicing application – by thewebfosters

➽ BioLinks – Instagram & TikTok Bio Links & URL Shortener (SAAS Ready) – by AltumCode
 

mehmetcoban01

Yeni üye
Katılım
27 Kas 2019
Mesajlar
6
Tepki
0
PHP, Hypertext Preprocessor’ın kısaltmasıdır ve sunucu taraflı, metin tabanlı bir programlama dili olarak kullanılmaktadır. Web geliştirme için özellikle uygun olan PHP, HTML içinde gömülerek çalışabilme özelliğine sahiptir ve veritabanıyla etkileşim yapabilme, form verilerini işleyebilme, dosya işlemleri yapabilme, oturum yönetimi gibi birçok işlevi yerine getirebilir. PHP, genellikle dinamik web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak amacıyla kullanılır. Ayrıca, ücretsiz ve açık kaynak kodludur, dolayısıyla geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir ve kolayca öğrenilebilir ve kullanılabilir bir dil olarak kabul edilir. Php soruları ve cevapları bulabileceğiniz adres : https://cevaplar.com.tr/php
 
Üst Alt