Payitaht Abdülhamid Hatice Sultan kimdir?

WebmasterForum

Moderator
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
539
Tepki
67
Puan
200
Konum
16 | Bursa
Web
wf.com.tr
Meslek
webmaster
Payitaht Abdülhamid Hatice Sultan kimdir?
Hatice Sultan kimdir? Payitaht Abdülhamid dizisiyle hayatı merak edilen Osmanlı Sultanı 5. Murad'ın kızı Hatice Sultan'ın hayatı ve ölümü...

Osmanlı Sultanı 5. Murad'ın kızı Hatice Sultan kimdir? Hatice Sultan nasıl öldü?  İşte Payitaht Abdülhamiddizisinde hayatı işlenen Hatice Sultan ile ilgili bilgiler.
[attachment=71]
HATİCE SULTAN ASLINDA KİMDİR?

1870'te İstanbul'da dünyaya geldi. Osmanlı Sultanı V. Murad ile eşlerinden Şayan Kadın Efendi'nin kızıdır. Onun doğumundan önce Sultan Abdülaziz, şehzadelerin birden çok çocuk yapmasını yasak etmiş olduğu için gizli olarak büyütüldü. Babasının tahta indirilmesinden sonra tüm aile ile birlikte Çırağan Sarayı'nda göz hapsinde tutuldu. Babasının nezaretinde iyi bir eğitim aldı.

Padişah II. Abdülhamit'e mektup yazarak ısrarla evlendirilmeyi istedi. 31 yaşında iken II. Abdülhamit tarafından bir daha Çırağan'a dönmeme koşulu ile kardeşi Fehime Sultan ile birlikte Yıldız Sarayı'na aldırıldı.

HATİCE SULTAN'IN EVLİLİKLERİ

12 Eylül 1901'de Ali Vasfi Bey ile evlendi. Çift, Sultan Abdülhamit'in düğün hediyesi olarak verdiği Ortaköy'deki yalıda yaşadı. Bu evlilikten bir kız çocuğu oldu ve 1908'de boşandı. Amcası II. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'ın eşi Kemaleddin Paşa ile aşk yaşadı. Bu aşkın duyulması üzerine 1904 yılında kuzeni Naime Sultan eşinden boşandı ve damad Kemaleddin Paşa Bursa'ya sürgüne gönderildi. Hatice Sultan, ikinci evliliğini Hariciye Katiplarinden Rauf Hayreddin Paşa ile yaptı. Bu evlilik, I. Dünya Savaşı sırasında boşanma ile sonlandı. Hatice Hanım'ın iki evliliğinden üç çocuğu dünyaya geldi.

HATİCE SULTAN NASIL ÖLDÜ?

1924'te Halifeliğin kaldırılmasından sonra Beyrut'a sürgüne gitti. 1938'de Beyrut'ta yokluk içinde hayatını kaybetti. Mezarı Şam'da, Yavuz Sultan Selim Camii'ndeki Osmanlı hanedanı kabristanındadır. Hatice Sultan'ın hayat hikâyesi Kenize Murad'ın "Saraydan Sürgüne" adlı kitabında konu edilmiştir.
 

Ekli dosyalar

  • payitah.jpg
    payitah.jpg
    25.6 KB · Görüntüleme: 133

Celil

💙
Admin
Seo Danışmanı
Servis Sağlayıcısı
Web Tasarımcı
Katılım
5 May 2019
Mesajlar
2,832
Çözümler
27
Tepki
1,595
Puan
3,128
Yaş
17
Konum
İstanbul
Feedback score
1
Meslek
SEO Uzmanı
Güzel konu olmuş, teşekkürler.
 
Üst Alt