Hoşgeldiniz Webmaster Forum | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz.
 • Kendi sosyal grubunu oluşturabilir, çevre edinebilirsin. Etkinlikler, kaynaklar düzenleyebilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
 • Ürün & hizmet satışı yapabilir ve satılık, alınık, ücretsiz ilanlar verebilirsin.
 • Diğer üyelerimize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Payitaht Abdülhamid Hatice Sultan kimdir?

  WebmasterForum

  Moderator
  Katılım
  19 Ara 2017
  Mesajlar
  540
  Tepki
  64
  Puan
  27
  Konum
  16 | Bursa
  Web
  wf.com.tr
  Meslek
  webmaster
  Payitaht Abdülhamid Hatice Sultan kimdir?
  Hatice Sultan kimdir? Payitaht Abdülhamid dizisiyle hayatı merak edilen Osmanlı Sultanı 5. Murad'ın kızı Hatice Sultan'ın hayatı ve ölümü...

  Osmanlı Sultanı 5. Murad'ın kızı Hatice Sultan kimdir? Hatice Sultan nasıl öldü?  İşte Payitaht Abdülhamiddizisinde hayatı işlenen Hatice Sultan ile ilgili bilgiler.
  [attachment=71]
  HATİCE SULTAN ASLINDA KİMDİR?

  1870'te İstanbul'da dünyaya geldi. Osmanlı Sultanı V. Murad ile eşlerinden Şayan Kadın Efendi'nin kızıdır. Onun doğumundan önce Sultan Abdülaziz, şehzadelerin birden çok çocuk yapmasını yasak etmiş olduğu için gizli olarak büyütüldü. Babasının tahta indirilmesinden sonra tüm aile ile birlikte Çırağan Sarayı'nda göz hapsinde tutuldu. Babasının nezaretinde iyi bir eğitim aldı.

  Padişah II. Abdülhamit'e mektup yazarak ısrarla evlendirilmeyi istedi. 31 yaşında iken II. Abdülhamit tarafından bir daha Çırağan'a dönmeme koşulu ile kardeşi Fehime Sultan ile birlikte Yıldız Sarayı'na aldırıldı.

  HATİCE SULTAN'IN EVLİLİKLERİ

  12 Eylül 1901'de Ali Vasfi Bey ile evlendi. Çift, Sultan Abdülhamit'in düğün hediyesi olarak verdiği Ortaköy'deki yalıda yaşadı. Bu evlilikten bir kız çocuğu oldu ve 1908'de boşandı. Amcası II. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'ın eşi Kemaleddin Paşa ile aşk yaşadı. Bu aşkın duyulması üzerine 1904 yılında kuzeni Naime Sultan eşinden boşandı ve damad Kemaleddin Paşa Bursa'ya sürgüne gönderildi. Hatice Sultan, ikinci evliliğini Hariciye Katiplarinden Rauf Hayreddin Paşa ile yaptı. Bu evlilik, I. Dünya Savaşı sırasında boşanma ile sonlandı. Hatice Hanım'ın iki evliliğinden üç çocuğu dünyaya geldi.

  HATİCE SULTAN NASIL ÖLDÜ?

  1924'te Halifeliğin kaldırılmasından sonra Beyrut'a sürgüne gitti. 1938'de Beyrut'ta yokluk içinde hayatını kaybetti. Mezarı Şam'da, Yavuz Sultan Selim Camii'ndeki Osmanlı hanedanı kabristanındadır. Hatice Sultan'ın hayat hikâyesi Kenize Murad'ın "Saraydan Sürgüne" adlı kitabında konu edilmiştir.
   

  Ekli dosyalar

  • payitah.jpg
   payitah.jpg
   25.6 KB · Görüntüleme: 132
  instagram takipçi satın al smm panel instagram takipçi satın alma fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst Alt