Öğretmenlerin kitap satışından sade ben mi rahatsızım ?

haber58

Banlı Üye
Tepki
25
Öğretmenler okulda kitap satışından bir türlü vazgeçemiyor. Kitap ismi veriyorsunuz, yayınevi veriyorsunuz daha ne yapacaksınız öğretmen arkadaşlar ALLAH'da korkun. Çocukların babası kaçında maaş alıyor, nakitleri varmı yokmu insaf be ... Oldu olacak okula bir de vezne açın. Olsun bitsin. Okulunda içine ettiniz ...

Tepki
1
memlekette herkes öğrencilerden bir şeyler koparma peşinde bugüne kadar önerilen zorunlu denilen hiçbi kitabı almadım almam da internette bir sürü kaynak mevcut zaten

intrapol

Üye
Tepki
2
Okulun sunduğu kitaplar neylerine yetmiyor, birde soru çözmek için kaynak önerip o kaynağı zorunlu tutup birde ondan ödev veriyorlar. Yapmazsan sözlüne düşük girerim diyorlar. Öğrenci illa senin verdiğin kaynak kitaptan çözmek mi zorunda?

Bende aynı dertten yanan bir öğrenciyim, lisedeyiz bir çok hocamız var. Her sene ayrı kaynak aldırma derdinde hepsi.
okulun verdiği kitaplar yeterli değil çünkü hiçbir öğretmen meb in dağıtığı kitapların yeterli olmayacağını düşünüyor zaten meb in kaynaklarını kullanan hocalardan bir şey bekleme yeterli verimi alamazsınız. Çoğu öğretmen meb e biz seçelim o kaynakları ücretsiz öğrenciye verin diyor. meb in dağıtığı kitaplar birilerin cebine para girsin diye yapılan bir şey olarak görüyorum çünkü oldukça düzensiz hazırlanıyor. çoğu kez de izin almadan resim kullandıkları için haberlerde her sene bu durumu görüyoruz .com

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Okulun sunduğu kitaplar neylerine yetmiyor, birde soru çözmek için kaynak önerip o kaynağı zorunlu tutup birde ondan ödev veriyorlar. Yapmazsan sözlüne düşük girerim diyorlar. Öğrenci illa senin verdiğin kaynak kitaptan çözmek mi zorunda?

Bende aynı dertten yanan bir öğrenciyim, lisedeyiz bir çok hocamız var. Her sene ayrı kaynak aldırma derdinde hepsi.
Konuya denk geldim, çok doğru.

Ek olarak, kaynak alınan yerle (kırtasiye, sahaf vs.) daha önceden oraya öğrenci göndereceklerine ilişkin anlaşıyorlar ve komisyon alıyorlar diye düşünüyorum ben. Yoksa hoca neden özellikle "x yerinden kitap alın inidirimli" vs. desin ki, satış yapan toplu öğrenci gleeceği için biraz indirim koyuyor, biraz komisyon veriyor, miss.

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Açıkcası, 1 yıl geçti aradan ve benim bazı konularda fikrim değişti. Açığa geçmeden okuldaki tüm matçılar anlaşmışlar kitap aldırdılar normal fiyatı 50 60 TL olan kitabı toplu aldık diye 30'a düştüler. Bazen gerçekten meb kitapları yetersiz kalıyor. Veya karmaşık kalıyor. Elbet kaynak alınabilir ancak böyle fiyatı aşırı yüksek öğrenciyi zorlayacak kitaplarıda tercih etmelerine gerek duymuyorum. Bazı yerlerde görüyorum hocalar gidip 100 200 tllik kitap aldırıyor.

Öğrencisi düşünen kişi komisyon almaz kitabın fiyatı gerçekten indirimli olur sadece kitapevi kazanır. Okulun yakınındaki bir kitapçıyı diyorsa problem yok. Ancak gidip sadece kitap ismi verip bunu alacaksınız diyorsa kesin yayıneviyle anlaşmıştır bence :)
Maalesef ortaokulda vardı özellikle bir yeri söyleyenler ve berbat bir durum. Devletin kitapları zaten yetersiz maalesef bunda devletin de suçu var ama bazı kişiler bu durumdan faydalanmaya çalışıyor. Test çözecek kitap illa gerekli oluyor ama özellikle bir yayın söyleniyor, sonra o kitaptan ödev veriyor hoca (40 soru çözün vs. gibi) kontrol ederken alamayanlar kalıyor eksi alıyor ... Bence ya devlet bu tür kitaplar sağlamalı (pek mümkün değil, yayınevleri isyan eder) yada indirim yapılmalı ve öğretmenlerin zorunlu kılması yasaklanmalı. Neyseki yeni okulumda böyle değil, kendim aldım zorunluluk olmadan

Üst Alt