MySQL Nedir?

Coder

Kurumsal Üye
Yazılım Uzmanı
Wordpress Uzmanı
Tepki
4

MySQL Nedir?​

MySQL Nedir?

MySQL, günümüzde sayısız sistem tarafınca kullanılan bir veri tabanı yönetim panelidir. MySQL sistemi, hem uzun senelerdir var olmasından hem de sunmuş olduğu özellikler yardımıyla pek oldukça sistemde kullanılmaktadır. MySQL sistemi hakkında araştırma icra eden bireyler, bu sistemin 1995 yılından beri hayatımızda bulunduğunu ve Windows işletim sistemine haiz cihazlarda ücretsiz bir şekilde mevcut bulunduğunu bilmelidir.

MySQL, veri tabanı ile etkileşim halinde olmak iççin kullanılmaktadır. MySQL, RDBMS (İlişkisel veri tabanı yönetim sistemi) oluşturmayı ve oluşumu yönetmeyi sağlamaktadır. MySQL sistemini en cazip hale getiren unsur ise, bu sistemin açık kaynaklı olmasıdır. MySQL’in açık kaynaklı olması, isteyen bireylerin bu sistemi kullanabileceği ve eklemeler yapabileceği anlamına gelmektedir.

MySQL Nedir, Ne İşe Yarar?​

Nerede ise her sistemde karşılaşılan MySQL, veri tabanı araştırması icra eden bireylerin de sıkça görmüş olduğu sistemlerden bir tanesidir. MySQL nedir, ne işe yarar sorusun yönlendiren vatandaşlar, MySQL sisteminin veri tabanı oluşturma ve yönetme amaçlarına hizmet edebilme için oluşturulduğunu bilmelidir. MySQL sistemlerinin işlevleri hakkında data almak için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

• MySQL, veri tabanı sistemlerine gerekseme duyulması halinde her alanda kullanıma uygundur.
  • Kullanımı parasız olduğundan her kişi tarafınca kolaylıkla kullanılabilmektedir.
  • MySQL veri sistemi oluşturmak ve oluşturulan verileri yönetmek için idealdir.

Bu ve bunun benzer biçimde pek oldukça veri tabanı işlevi yapabilmek için MySQL indir işlemi yapabilirsiniz. Windows işletim sistemine haiz olan cihazların büyük bir bölümünde hâlihazırda mevcud MySQL, öteki işletim sistemlerinde lisans edinerek kolayca kullanılabilmektedir.

MySQL Nedir?

MySQL Kullanmanın Yararları Nedir?​

İlk açık kaynaklı veri tabanı olma unvanına haiz olan MySQL kullanmanın pek oldukça pozitif yönde getirisi bulunmaktadır. MySQL kullanarak veri tabanı işlemleri oldukça süratli ve güvenilir bir halde tamamlanabilmektedir. MySQL sistemi kullanan bireyler, aşağıdaki pozitif yönde getirilerden faydalanabilmektedir.

1. MySQL sisteminin yazılımı oldukça kolay bir halde indirilebilmekte ve kolay bir kurulum aşamasından sonrasında direkt olarak kullanılabilmektedir.
  2. MySQL 1995 senesinde kullanmaya başlanmış olsa da, pek oldukça güncel platforma uygunluk göstermektedir.
  3. Windows başta olmak suretiyle Unix ve Linux benzer biçimde sistemlerde kullanılabilmektedir.
  4. MySQL, değişik bellekler ile yükleme hızının arttırılmasını sağlamaktadır.
  5. MySQL, temel işlevlere haizdir, sadece veri tabanı gereksinimlerini verimli bir halde karşılamaktadır.
  6. Windows işletim sistemi kullanıcıları, ücretsiz bir şekilde MySQL kullanabilmektedir.
  7. Gelişmiş özellikler ile MySQL kullanmak isteyen bireyler, düşük ücretler karşılığında değişik paketler edinebilmektedir.
  8. MySQL düşük hafıza kullandığı için bilgisayarınızda herhangi bir soruna niçin olmamaktadır.
  9. Oluşturduğunuz veriler yalnızca siz ve sizin müsaade ettiğiniz kullanıcılar tarafınca görülebilmektedir. Bu sayede veri güvenliği sağlanmaktadır.
  10. MySQL ile veriler istenilen süre, istenilen oranda ölçeklendirilebilmektedir.

Yukarıda da rahatça görülebildiği suretiyle MySQL kullanmanın pek oldukça pozitif yanları bulunmaktadır. Eğer Windows işletim sistemine haiz bir cihazınız yoksa MySQL lisans satın alma işlemi yapabilir ve kolayca kurulum yaparak veri tabanı sisteminden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

MySQL Iyi mi İndirilir?​

MySQL kullanmaya başlayabilmek için MySQL indir işlemi yapmanız gerekebilir. Bu aşamada MySQL indirebilmek için tercih edebileceğiniz sayısız platform bulunmaktadır. Sadece daha verimli ve sorunsuz bir veri tabanı kullanımı sağlamak için MySQL sisteminin resmi internet sayfası üstünden indirme işlemi yapmanız tavsiye edilmektedir. https://www.mysql.com/downloads/ linki üstünden MySQL resmi web sayfasına erişebilir ve indirme seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz.

Download” butonuna bastıktan sonrasında yazılım cihazınıza indirilecektir. Daha sonrasında ise kurulum aşamalarını tamamlayarak MySQL erişimi sağlayabilir ve veri tabanı yönetim sistemi ihtiyacınız olan şeyi giderebilirsiniz.

Üst Alt