Neler yeni

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
458
Beğeniler
32
Puanları
258
Yaş
28
Konum
16 | Bursa
Web sitesi
webmasterforum.com.tr
#1
MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ
Mobil uygulama geliştirmek istiyorum, nereden başlamalıyım? Hangi dilleri öğrenmem gerekiyor?
Şirketimizin bir mobil uygulaması olmasının vakti geldi de geçiyor bile. Peki, Android, IOS ve Windows Phone için ayrı uygulamalar mı geliştirmemiz gerekiyor?
“Şirketimize mobil uygulama geliştirici ekip arkadaşları arıyoruz. Başvuracak adayların Android, Apple IOS ve Windows Phone tabanlı cihazlara… C, Objective C, Swift XCode, Java (Dalvik VM), Java (J2ME), C++, Phyton, HTML/CSS/JS, .NET, Web servisleri/REST API, MVC ve XML/JSON, CSS3, Javascript, HTML5, AngularJS, NodeJs, ExpressJS, WS, Socket.io, OOP, konularında deneyimli HTML5, CSS3, JQuery ve Bootstrap ile Responsive arayüzler geliştirebilmesini istiyoruz.“ Henüz birinci sınıftayım. Bu dillerin hepsini öğrenebilirim de ben öğrendikçe sanki yenileri eklenecek bu listeye J Bu işin kolay bir yöntemi yok mu peki?
Yukarıdaki sorulara benzer sorular hepimizin aklından geçiyordur. Öğrenci isek nereden başlamalıyım, işveren isek bu yeteneklerin hepsinin olduğu birisini bulsam da mobil uygulama geliştirmek için daha az kişi çalıştırsam, işletme isek bir uygulama yaptırayım bütün platformlarda çalışabilsin, beni çok uğraştırmasın diyoruzdur.
Bu yazımızda uygulama geliştirme pazarı ile ilgili rakamsal veriler, mobil uygulama geliştirme platformları ve tabi ki soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.
Rakamlar ile Mobil Uygulama Geliştirme Pazarı
Gün geçtikçe masaüstü uygulamalar yerini mobil uygulamalara bırakmaya başladı. Gelecek yıllarda teknolojik gelişmeler ile birlikte internet tabanlı uygulamalar mobil cihazlar ile tamamen bütünleşeceği kesin gibi. E-ticaretten, borsa işlemlerine, oyun sektöründen sağlık sektörüne kadar birçok alanda kullanılan mobil uygulamalar hemen hemen her yaştan insanın hayatına dokunmuş durumda. Peki, mobil uygulama geliştirme pazarının büyüklüğünü rakamlar ile açıklamaya çalışalım.
Dünya üzerinde 1,5 Milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı bulunmakta,
2016 yılı sonu itibari ile mobil uygulama marketlerinden indirilen uygulama sayısı yaklaşık 150 Milyar,
Bireylerin mobil uygulamalarda harcadığı ortalama süre bir önceki yıla göre %63 artış gösterdi.
Mobil cihaz kullanıcılarının uygulamalarda harcadıkları süre günlük 1-5 saat arası değişmekte,
Mobil uygulama marketlerinin 2016 yılı pazarı yaklaşık 50 milyar doları iken bu rakamın 2020 yılında 101 milyar dolar olması beklenmekte,
İşletmelerin %68’i mobil platformlar üzerinden pazarlama stratejileri geliştirmekte,
Mobil cihazlar ile arama motorlarından yapan kullanıcıların oranı %48,
Hali hazırda bankacılık işlemlerinin %35’i mobil platformlar üzerinden yapılmakta,
Türkiye’de sosyal medya uygulamalarının mobil platformlar üzerinden kullanılma oranı %43,
Türkiye’de oyun uygulamalarının mobil platformlar üzerinden kullanılma oranı %28,
2017 yılı sonu itibari ile mobil marketlerden indirilecek uygulama sayısının 255 Milyar, Pazar büyüklüğünün ise 77 milyar dolar olması beklenmektedir.
Şekil 1 2012-2017 Yılları Uygulama Marketlerinden İndirilen Uygulama Sayısı (Kaynak:Statista.com)
Şekil 2 2011-2017 Yılları Arası Mobil Uygulama Pazarı – Milyar $ (Kaynak: Statista.com)
Yukarıdaki şekilde ve istatistiklerdeki rakamlar gösteriyor ki bir şekilde mobil uygulama geliştirmeliyiz. Bu işte gelecek var J Ama nereden nasıl başlamalıyım? Hangi mobil cihaza hangi platform ve hangi dili bilmem yeterli olur?
 
Mobil Uygulama Platformları
Geliştirilen mobil uygulamanın etkili bir şekilde kullanılabilmesi, gereksinimlere cevap verebilmesi için;
Performans,
Anlaşılabilirlik,
Görünüm ve etkileşim (kullanıcı dostu arayüzler),
Uygulama güvenliği
Stabilite,
Geliştirme, test ve bakım süreçleri,
Yeni geliştirmelere destek,
Kullanılacak platform ve eklenti desteği
gibi birçok kriter saymak mümkündür. Bu açıdan bakıldığında günümüzde mobil uygulama geliştirirken teknolojik altyapıya uygun çözümler üretilmektedir. Mobil uygulama geliştirilirken projenin yapısına göre yerel (native), melez (hybrid), uyumlu (responsive) ve çapraz (cross) yapılar kullanılmaktadır.
Yerel (Native) Mobil Uygulama Geliştirme:
Mevcut mobil cihazlar incelendiğimizde karşımıza Apple IOS, Google Android, Windows Mobile, RIM BlackBerry gibi işletim sistemlerine sahip olduklarını görmekteyiz. Bu cihazlar için geliştirilen uygulamalara Apple Store, Google Play, Windows Store gibi uygulama mağazalarından erişebilmekteyiz. Mobil uygulamaların farklı özellikteki cihazlar ayrı ayrı geliştirilmesine Yerel (Native) uygulama geliştirme çözümü olarak tanımlamaktayız.
O zaman ilk akla gelen soru ben native bir uygulama geliştirmek istiyor isem nasıl geliştireceğim ve hangi programlama dillerini bilmem gerekiyor sorusudur. Native bir uygulama geliştirmek için sahip olmanız gereken uzmanlıklardan birkaçını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.
Tablo 1 Mobil Platforma Göre Bilmemiz Gereken Programlama Dilleri
Mobil Platformlar
Programlama Dilleri 
Apple IOS
C, Objective C
Google Android
Java
Windows Mobile
.NET, C#
Window 7 Phone
.NET, C#
Symbian
C, C++, Phyton, HTML/CSS/JS
RIM BlackBerry
Java (J2ME)
HP Palm WebOS
HTML/CSS/JS
Samsung Bada
C, C++, HTML/CSS/JS
MeeGo
C++
 
 
Yukarıdaki tabloda da görüleceği gibi native platformlarda mobil uygulama geliştirmek için platforma ve cihaza göre seçilecek programlama dilleri birbirinden farklı ve özel uzmanlıklar gerektirmektedir.
Native mobil uygulama geliştirmenin performans, özgün kullanıcı arayüzü tasarımı gibi avantajlarının yanında her platforma ayrı uygulama geliştirme gerekliliğinin beraberinde getirdiği maliyet, farklı becerilere sahip geliştiricilerin ekip içerisinde yer alması, geliştirme, test ve bakım süreçlerinin her platform için ayrı ayrı yapılması gerekliliği dezavantajları olarak ortaya çıkmaktadır.
Melez (Hybrid) Mobil Uygulama Geliştirme:
Melez (Hybrid) mobil uygulama geliştirme temel anlamda tek bir kodlama yapısının kullanılarak geliştirilen uygulamanın birden fazla mobil platformda (Apple IOS, Google Android vb.) kullanılabilmesi esasına dayanmaktadır. Hybrid mobil uygulama geliştirmek için genellikle HTML5, CSS3 ve JavaScript dilleri ile geliştirilen uygulama çözümleri karşımıza çıkmaktadır. Farklı platformlardaki farklı cihazlara uyum sağlayabilecek bir altyapı ile geliştirme yapılmaktadır. Hybrid olarak geliştirilen mobil uygulamalar genellikle mobil cihaz içerisindeki gömülü web tarayıcısı (browser) üzerinden çalışmaktadır. Hybrid mobil uygulama geliştirmenin maliyetinin Native uygulama geliştirmeye göre daha düşük olması avantajı olarak görülmekle beraber birçok dezavantajı da yanında getirmektedir. Mobil cihazların kaynaklarını etkin kullanamaması, gömülü web tarayıcının yeni sürümlerinde tüm mobil cihazlar için tek tek yazılmış kod parçalarının testinin yapılması gerekliliği, performans gerektiren karmaşık projelerde kullanımında ortaya çıkan sorunlar hybrid mobil uygulama geliştirmenin önündeki handikaplar olarak görülmektedir.
Uyumlu (Responsive) Mobil Platformlar:
Geliştirilen web sayfalarının, farklı ekran boyutlarına sahip mobil cihazlar üzerinde (cep telefonu, tablet vb) bir web tarayıcısı aracılığı ile düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi için oluşturulmuş tasarım tekniğidir. Aslında geliştirilen web sayfasının mobil cihazlarda da sağlıklı çalışabilmesi için web tasarımcısı tarafından yapılan kodlamadan ibarettir. Fazla kod bilgisi ve becerisi gerektirmeden gerçekleştirilebilir. Bu yüzden uygulama marketlerinde yer almadan mobil platformlarda olmanın basit yoludur. Responsive tasarım HTML5, JavaScript, CSS gibi standart web teknolojileri kullanılarak geliştirilmektedir. Esnek tasarım teknikleri ile tasarlanmış yapı ile geniş kitlelere mobil cihazlar ile hızlı bir şekilde ulaşmak en büyük avantajı olarak saymak mümkündür. Ancak API’lere sınırlı erişim, uygulama marketlerinde bulunamama gibi dezavantajları bulunmaktadır. Kurumsal işletmelerin tercih ettiği bir yöntem değildir.
Çapraz (Cross) Mobil Platformlar
Ben sadede bir programlama dilinde mobil uygulama geliştirmek istiyorum ama geliştirdiğim uygulama Android, IOS ve WP’ler de çalışsın diyorsanız doğru çözüm Cross platformları seçmek olacak. Cross Platform kullanarak geliştirilen kod parçalarının Android, IOS ve WP’de derlenmesi mümkündür. Bu da bize uygulama geliştirme hızında ciddi avantaj sağlamaktadır. Ayrıca farklı platformlar için farklı yetenekteki geliştiricilere olan bağımlılık azalmaktadır. Cross mobil platform geliştirme araçları incelendiğinde yapılacak projeye göre farklı platformlar göze çarpmaktadır. Bunlardan bazıları:
Unity3D: Mobil oyun geliştirmek ya da etkileşimli oyun tabanlı eğitsel içerikler geliştirmek için tercih edilen oyun motoru olarak tanımlanabilir. C#, JS dillerini kullanarak on yedi farklı platformda kullanabileceğiniz uygulamalar geliştirmek mümkündür. Daha açık bir ifade ile Unity platformunu kullanarak geliştireceğiniz oyun herhangi bir altyapı değişikliği ya da düzenleme gerektirmeksizin masaüstü bilgisayarlar, web tabanlı uygulamalar, Android, IOS, WP, Playstation, Xbox vb gibi platformlarda kullanılabilir. Detaylı bilgiye https://unity3d.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Xamarin: Yakın zamanda Microsoft tarafından satın alınan ve .NET / C# programlama dilini kullanarak Android, IOS ve WP’de mobil uygulama geliştirebileceğiniz oldukça güçlü bir Cross Mobil Platform geliştirme aracıdır. Xamarin, mobil uygulama geliştirmek isteyenler için geliştirme süreçlerinden test süreçlerine kadar komple bir çözüm sunuyor. Bu sayede geliştiriciler Xamarin’in sunmuş olduğu IDE (Tümleşik Geliştirme Ortamı) ile C# dilinde tek bir uygulama geliştirerek Android, IOS ve WP için aynı anda uygulama geliştirebiliyorlar. Aynı zamanda Xamarin’in Test Cloud aracı ile gerçekleştirdikleri uygulamaları gerçek cihazlar üzerinde test etme imkânı buluyorlar. Xamarin’in bir güzel özelliği de uygulamalara ait raporlamaların sunulduğu Xamarin Insights aracı. Xamarin kütüphaneleri Objective-C, Swift ve Javada yapılabilecek her şeyi destekleyecek kadar geniş tutulmuş. Xamarin, geliştiricilerin C# ile yazmış olduğu uygulama kodlarını App uzantılı IOS Arm Binary kodlarına dönüştürmek için Apple’ın AOT (Ahead of Time) derleyicisini kullanmaktadır. Yine geliştiricilerin C# ile yazmış olduğu uygulama kodlarını apk uzantılı Android IL+JIT uygulamasına dönüştürmek için kodlarına dönüştürmek için ise JIT (Just in Time) derleyicisini kullanmaktadır. Xamarin Cross Mobil Platform çözümünün mimari yapısı yukarıdaki şekilde görülmektedir. Detaylı bilgiye https://xamarin.com adresinden ulaşabilirsiniz.
PhoneGap: Adobe firmasının desteklediği Css, Html ve JavaScript geliştiricilerinin kullanabileceği OpenSouce kütüphanedir. Geliştirilen tek kod ile uygulama marketlere mobil uygulamanın yüklenebilmesinin mümkün olduğu platform geliştirme ve test süreçleri ile ilgili başarılı sonuçlar verirken native uygulama geliştirme noktasında kütüphanelere erişememesi PhoneGap’in dezavantajı olarak sayılabilir. Detaylı bilgiye http://phonegap.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Sencha: Cross Mobil Platformalardan biriside Sencha’dır. Android, IOS, WP ve BlackBery marketleri için tek bir kod parçacığı ile uygulamanın geliştirilmesi Sencha Touch ile mümkün olabilmektedir. MVC yapısını destekleyen Sencha mimarisi Extjs kütüphanesi ile başarılı çözümler sunabilmektedir. Mobil uygulamanın büyüklüğü ve karmaşıklığına paralel olarak Sencha ile geliştirilen uygulamalarda performans sıkıntıları yaşanabilmektedir. Arayüzde değişiklikler noktasında sınırlı imkân tanıyan Sencha’nın bazı kontrollerin yapılamaması da dezavantajları arasında saymak mümkündür. Detaylı bilgiye https://www.sencha.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Appcelerator Titanium: OpenSource olması dolayısı ile JavaScript kullanılarak Android ve IOS tabanlı uygulama geliştirenlerin tercih nedeni olabilmektedir. Appcelerator Titanium sitesinde sunduğu dokümantasyon gayet başarılıdır. Detaylı bilgiye http://www.appcelerator.com adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Bir sonraki yazımızda “Platform Bağımsız Tüm Mobil Cihazlara Uygulama Geliştirmek için Çözüm: XAMARIN” adlı makalemizi bulacaksınız.
Kaynak:eeeturkeyblog.com
 

Alakalı Diğer yazılar

WMF - HOŞGELDİNİZ!
WMF - Ticaret, İkinci El, ve Diğer Bölümler Kullanıcılarımıza Ücretsiz Olarak Sunulmuştur.
Forumda Yardıma İhtiyacınız mı Var? Destek ve Yardım İçin Tıklayın..
 • Rap Sözleri Sitemi değerlendirebilir misiniz?
  teknolojix teknolojix
  Güncel Türkçe Rap Sözleri ve orijinal Youtube videolarını paylaştığım sitemin yeni teması ve seo açısından değerlendirmenizi istiyorum. Sitem daha yeni bunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın:)...
 • Sitemde bu kısmı nasıl kaldırabilirim?
  teknolojix teknolojix
  Arkadaşlar güncel Türkçe Rap sözlerini paylaştığım websitemde başlık altında bulunan resimde gösterilen kısmı nasıl kaldırabilirim? Şimdiden teşekkürler... Detaylı Bakmak İçin SORUN HALLEDİLDİ*
 • Makaleyaz.NET - %100 Seo Uyumlu ve Özgün Hazır Makaleler
  E efeince
  Aile ve Çocuk : Ekonomi ve Finans : Kadın Dünyası & Sağlık : Ve , daha birçok kategoride ÖZGÜN VE HAZIR onlarca makale! Sizde Aramıza Katılın!
 • Canlı Donmadan Maç İzle - Maç Linkleri
  teknolojix teknolojix
  Ücretsiz olarak donmadan maç izleme artık hayal değil...;) Sitemizde önemli maçların linkleri yer alıyor. 10 sn içinde takımınınızın maçını donmadan hd kalitede izleyebilceksiniz. Sürekli donup...
 • " Ucuza Backlink Hizmeti "
  S SeoHizmeti
  Fazla girisi olmayan anahtar kelimelerde 10 link ile ilk sayfaya giren siteleri biliyorum. Öncesinde 10 link alın sonrasında daha fazla link alarak sitenizi geliştirin. Diyorlar 300 tl'mi ? niye...
 • İnternetten para kazanma vaadi degil! %100 gerçek (ödeme kanıtlı)
  freedom07 freedom07
  Clixsense 8 yıldır açık olan ve şimdiye kadar hiçbir mesele yaşamadığım bir PTC sitesi. İlk önce belirtmek isterim ki piyasada bol miktarda sahte para kazanma siteleri bulunmakta ve siz internette...
 • GencPanel.com | 1K Takipçi 1 TL | 1K Beğeni 0.10 krş | 7/24 Destek | %100 Müşteri Memnuniyeti
  Gencpanel Gencpanel
  GencPanel.com Sosyal Medya Hizmetleri - İnstagram | Youtube | Facebook | Twitter | Web Site Hit ve daha nicesi... Herkes deneyebilsin diye min bakiye yükleme 1 TL' ye düşürülmüştür. İnstagram...
 • İnstagram User Satın Al
  takipjet takipjet
  Sizde Kaliteli User Sahibi Olmak İstiyorsanız Hemen İletişime Ğeçin...
 • Enom da Ticaret
  L losthawk
  Merhaba arkadaşlar, Enom.com da profesyonel olarak domain satışı yapan arkadaş varsa kendisine komisyon karşılığında yardımcı olabilirim. İleri düzey ingilizcem var ve satış konusunda tecrübeliyim.
 • Takipjet Smm Panel Script En Ucuz Fiyat
  takipjet takipjet
  - Merhaba Arkadaşlar - Satın Almak İçin : 0539 394 33 02 İletişime Geçebilirsiniz. Script Fiyat : 150 TL Hosting+Alan Adı+ Script 300 TL İçinde Bir Çok Özelliği Barından Şık Bir Smm Panel...
 • İzmir Tabela Reklam
  izmir tabela izmir tabela
  İzmir Tabela Reklam ve Fuar Standı Üretimlerinde Lider Firma. İzmir Tabela Reklam ve fuar standı üretimlerinde yeni bir soluk kazandırmak adına reklam sektöründe kazandığımız uzun yılların...
 • İntsağram Takipci Satın Al
  takipjet takipjet
  Merhaba , Takipjet Siz Değerli Kullanıcılarına Her Zaman En Uyğun Fiyatlarla Fırsatları Sunmaya Devam Ediyor.. İnstağram Üzerinde 100 Bin Takipçi Almak İsteyenler. İnstağram Üzerinde Beğeni Almak...
 • Clixsense Tango Card Ödeme $140
  M metin1
  Clixsense Tango Card Ödeme $140 Uzun süredir ödeme çekmedim clixsense,den daha doğrusu bekledim zamanla belki daha iyi ödeme alternatifleri çıkar diye.Bildiğiniz gibi önceden paypal,dan...
 • İnstagram 100 K Takipci Servisi Açıldı
  takipjet takipjet
  - TAKİP JET - En Uygun Sosyal Medya Hizmetleri Sağlayıcısı -...
 • YouTube Haberleri Blogum
  teknolojix teknolojix
  https://youtubeguncelhaber.blogspot.com Son Dakika YouTube Türkiye Haberlerinin, Yeni Yayınlanan YouTube Kurallarının, Youtuberlar hakkında ilginç bilgilerin yer aldığı blog.
 • Papara ve İninal Ödemeli - 7/24 Aktif Sosyal Medya Paneli - 1K Takipçi 1,60TL
  btnaslan btnaslan
  EN UYGUN ve EN İYİ SMM PANEL - WWW.PANELİZİM.COM Herşey Otomatik İşleyen Panelimizde, Her Hafta Sonu 20TL ve Üzeri Yüklemelerde 10TL Hediye Veriyoruz...
 • Mining Game Ücretsiz Ruble Kazan
  M metin1
  Mining Game Ücretsiz Ruble Kazan Mining game Mining Game ile kazanmak kolay, yeni açılan kazanç sitelerinden, sitede yatırımlı veya yatırımsız kazanabiluirsiniz Mining game 25 gün önce açılan...
 • Bitexen İle Anında 100 Exen Coin ( 30 TL ) Hediye Kazanın ! ( İspat Eklendi )
  E efeince
  Merhaba arkadaşlar, Yeni açılan bir kripto para borsasının , ilk 10.000 üyeye kadar hediye olarak verdiği 100 Exen Coin'i sizlere duyurmak için konuyu açtım. Evvela, sizlerden ricam - sizlere...
 • Backlink Satışı
  A atillac
  Selamlar değerli Webmaster Forum üyeleri; Sizler için backlink satışlarımız mevcuttur.Detaylı bilgi için ÖM atmanız yeterlidir. Backlink nedir? Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş...
 • Lotofun ile sürekli ücretsiz ruble kazan
  M metin1
  Lotofun ile sürekli ücretsiz ruble kazan Yeni ve ücretsiz rubler kazanabileceğiniz şahane bir site , deneyince bana hak vereceksiniz. Lotofun 2 ay önce açıldı ve site hakkında henüz hiç bir...
 • Takipjet.com (İNDİRİM GÜNÜ) 50 Bin Takipci (125TL)
  takipjet takipjet
  Merhaba Dostlar , 50 Bin Tek Paket Takipciyi Sizler İçin 125 Tl İndirdik. Gönderielecek Olan Kullanıcılar Full Türk Kişilerden Oluşmaktadır. Türk Data Fiyatları Normalde Pahalıdır. Herkes Türk...
 • Takipjet.com Yenilendi Takipçi 60 KURUŞ
  takipjet takipjet
  MERHABA DOSTLAR TAKİPJET YENİLENDİ. EN UCUZ HİZMETLERİ VERMEYİ AMAÇ EDİNDİK . UMARIM BEĞENİRSİNİZ APİ İNDİRİMİ İSTEYENLER DESTEK TALEBİ ATABİLİRLER. SİTE GÖRSELLERİ VERECEĞİM . SİTE LİNK ...
 • Comviq Vectone Lycamobile Simkart |simkartsatisi.com
  S simkartsatiscom
  Yaklasık 1 yıldır satışını yaptığımız yurtdısı simkartlardan daha fazla kişinin yaralanması için konu olarak sizlere sunuyorum Web Sitemiz : www.simkartsatis.com Satın almadan önce aklınıza...
 • Sitem Hakkında ki Fikirleriniz
  T Trabzon61
  Sitem hakkındaki fikirleriniz benim icin değerlidir lütfen yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Sihirli Kampüs
 • kredi hesaplama
  Mehmet Mehmet
  insanlar belirli dönemlerde kredi çekmeye ihtiyaç duyar. Bazen güzel bir ev satın almak için konut kredi çekerler ve uzun süre her ay düzenli bir şekilde kredi ödemelerini yaparlar sonunda güzel...
 • SosyalBayin.com | Sosyal Medya Bayilik Paneli| takipçi 1.00 tl | beğeni izlenme 0.04 kuruş | Denememiz için min 1 tl
  sosyalbayin sosyalbayin
  Üye olmak için tıklayınız Sistem Durumu : AKTİF SosyalBayin.com |Sosyal Medya Hizmetleri
 • Reklam Vermek İster misin?
  Admin Admin
  KONU KİLİT! Reklam Vermek İster misin? Herkese Merhaba.. Forumumuzda Kısa süreliğine uygun fiyatlarda Reklam fırsatı! Reklam vermek isteyenler için Reklam fiyat listesi ve boyutları sizler için...
 • Dialog Sohbet Scripti
  Okan_ISIK Okan_ISIK
  Dialog Sohbet Scripti Dialog sohbet scripti günlük hayatımızda sürekli kullanmış olduğumuz whatsapp uygulamasına benzemektedir. Arkadaşlarınızla özel konuşmalar yapabileceğiniz dialog scriptimiz...
 • Lisans Yönetim Scripti & Script ve Temalarınızı Lisanslayın
  Okan_ISIK Okan_ISIK
  Açıklama Bu ürün, mevcut script ve temalarınızı lisanslamaya yarar. Php ile kodlanmış olup PDO kullanılmıştır. Yalnızca php ile kodlanan script ve temalarınızı lisanslayarak koruma altına alır...
 • Rüzgar Radyo Scripti
  Okan_ISIK Okan_ISIK
  Rüzgar radyo scriptini kullanarak shoutcast destekli bir radyo oluşturabilirsiniz. Rüzgar radyo scripti mobil uyumlu olup şık ve sade bir görünüme sahiptir. DEMO İNCELE ADMİN PANEL DEMO İNCELE...
 • Canlı Radyo Scripti
  Okan_ISIK Okan_ISIK
  Canlı radyo scriptini tek seferlik ve ömürlük satın alırsınız, her ay ya da her yıl para ödemezsiniz, satın aldığınızda tüm dosyalar üyelik panelinize tanımlanır, radyo scriptine yeni bir...
 • Yazar Olmak İstermisiniz?
  Admin Admin
  Webmaster blogumuzda Yazar Olmak İstermisiniz? Blog sayfamızda Yazar olmak! Okumayı veya Yazmayı seviyormusun? forumumuzda Webmaster blog alanında sende bir yazar olabilir kendi konularını...
 • Forum Kurallarımızı Lütfen Dikkate Alalım!
  Admin Admin
  Merhaba Sevgili WebmasterForum.com.tr Kullanıcıları: Küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum sizlere! Geçtiğimiz günden buyana Forum Kurallarımızı İhlal Eden kullanıcı sayısı oldukça fazla buna...
 • Ücretsiz Kurumsal PHP Script
  Serkan Serkan
  İnternet ortamında gezen farklı amaçlarla tasarlanmış, güvensiz scriptler sitenize zarardan başka bir şey vermeyecektir. Herkesin bütçesi uygun olmayabilir ki günümüzde profesyonel bir scripte...
 • VDS Paketleri
  Admin Admin
  VDS Paketleri Merhaba arkadaşlar sizler için hazırladıgım VDS Paketleri Satın Almak İstermisiniz? VDS 1 PAKET Intel Xeon E5 2620 1 GB Ram 50 GB Disk Limitsiz Aylık Bant Genişliği. 1 Adet IP...
 • Türkiye Lokasyon Reseller Paketleri
  Admin Admin
  Türkiye Lokasyon Reseller ve Paketleri Kaliteli Türkiye Lokasyon reseller satın almak istermisiniz paketlerimizi İnceleyebilirsiniz. (RSTR- 1 PAKET) DİSK ALANI= 1 GB AYLIK TRAFİK= 100 GB...
 • Hosting Paketleri
  Admin Admin
  Hosting Paketleri Merhaba arkadaşlar: kaliteli ve kesintisiz sunucularımızda sitelerinizi barındırmak istermisiniz? Sizler için hazırladıgım hosting paketlerini inceleyebilirsiniz. ( Basit...
 • Dollarclix ödeme kanıtlı
  M metin1
  Dollarclix ödeme kanıtlı Dollarclix ödemeleri sorunsuz devam ediyor, siteye başladığımız günden bu yana sorunsuz her zaman ödemeler geliyor. 3 yıldır para çekmekteyiz siteden. Bildiğiniz gibi...
 • Pocket-mine İle Sınırsız Para Kazan
  M metin1
  Pocket-mine İle Sınırsız Para Kazan Pocket-mine yeni bir kazanç projesi. Pocket-mine ile kazanmak kolay 12 gün önce açıldı ve 15.646 kullanıcı var. Site madencilik mantığı ile işliyor, yeni...
 • İnstagram Takipçi Satışı (En Ucuz)
  LegionTR LegionTR
  1k %90 Aktif türk takipçi sadece 2.5 tl yanlış duymadınız.. instaci sitemize kayıt olup fiyatları daha detaylı inceleyebilirsiniz.. Referans olarak 1 kişi ye 1000 hediye takipçi gönderimi...
 • Golden-farm ödeme kanıtlı
  M metin1
  Golden-farm ödeme kanıtlı Golden-farm oyun onayarak para kazanabileceğiniz basit browser oyunlarından. Kazanmak için siteden kuş satın alıyoruz ve kuşlardan ömür boyu para kanıyoruz. Yumurta...
 • webmasterforum.com.tr hayırlı olsun
  Admin Admin
  webmasterforum.com.tr hayırlı olsun Merhaba arkadaşlar: bundan böle wmlik.com yeni adı webmasterforum.com.tr olarak anılacaktır. yeni ismimiz tüm webmasterforum, kullanıcıları adına hayırlı olsun.
 • Konularınızı Ön Plana Çıkarın
  Admin Admin
  Konularınızı Ön Plana Çıkarın Merhaba sevgili; webmasterforum kullanıcıları sizlerle yeni bir özelliği paylaşmak istedim. Artık özgürce yeni paylaşımlarınızı ön planda herkese gösterebileceksiniz...
 • Her Yönüyle Kali Linux Eğitimi - Penetrasyon Testleri İNDİRİMLİ KAÇIRMAYIN İNDİRİMİ
  damhaber damhaber
  Bu Kursa Katılarak Siber Güvenlik Alanında Büyük Bir Adım Atmış Olacaksınız. Bu Kursu Tamamladığınızda Bir Çok Alanda Penetrasyon Testlerinin Nasıl Yapıldığını Görmüş Olacak ve Kendi Başınıza...
 • Rol Oyunu Yazarı'ndan: Makale Hizmeti! KISA SÜRELİ KAMPANYA!
  Wallace Wallace
  Kendisinden 1 adet makale teslim aldım. Gayet başarılı yazıyor. Teşekkür ederim.Referans amaçlı 336 kelimelik bir adet makale alındı. Akıcılık imla gibi kurallara dikkat ederek yazmış. Teşekkürler...
 • Moderator Alımları Başlamıştır !
  LegionTR LegionTR
  MODERATOR ALIMLARI DEVAM EDİYOR! Değerli webmasterforum üyeleri çalışmalarımız gördüğünüz üzere, son sürat devam ederken sizler için her zaman en iyi hizmeti vermeye çabalıyoruz. Fakat site içi...
 • Örnek İlan Şablonu
  Admin Admin
  Örnek İlan Şablonu Merhaba Arkadaşlar. webmasterforum.com.tr sayfamızın yenilenmesiyle birlikde bazı özellikleri sizler için aktif etmiş bulunmakdayız bunlardan biri 2.el ilanlar bölümünde...
 • Webmaster nedir? Webmaster ne demek?
  WebmasterForum WebmasterForum
  Webmaster nedir? Webmaster ne demek? Webmaster kelimesi sizde neyi çağrıştırıyor? Webmaster ne iş yapar? Gerçek bir webmaster düzeyinde misiniz? Bu soruları öncelikle kendinize sorun ki kendinizi...
 • 1 Adet Ücretsiz .Com Domain Çekilişi..
  LegionTR LegionTR
  dovizyatirim.com adlı domaini sizlerden 1 kişiye ücretsiz vermek istiyoruz arkadaşlar.. şartlar gerçekten çok kolay 1- Katılacak her üyenin forumda en az 5 adet konusu olmalıdır. 2- Her üyenin...
 • webmasterforum.com .tr sayfamız yenilenmiştir
  Admin Admin
  Merhaba Sevgili webmasterforum.com.tr kullanıcıları sayfamız yenilenmiştir. sizlere daha iyi hizmet vermek için çalışmalarımız devam ediyor. mybb alt yapısından çıkıp ücretli ve kaliteli bir alt...
Üst Alt