Microsoft, MS-DOS 1.25 ve 2.0’ı Açık Kaynak Kodlu Olarak Yayınladı (Yeniden)

ZarorrDe

Bağımlı
Tepki
0
Microsoft, 1983 senesinde geliştirilen MS-DOS 1.25 ve 2.0 işletim sistemlerinin kaynak kodlarını, GitHub üstünden tüm meraklı geliştiricilerle paylaştı.

MS-DOS koca bir nesil ve bilgisayar zamanı açısından bir işletim sisteminden oldukça daha fazlası! 1983 senesinde geliştirilen ve Microsoft tarafınca satılan MS-DOS, şimdi meraklı geliştiricilerle yeniden tozlu kod satırlarında buluşuyor.

MS-DOS’un kaynak kodları aslına bakarsak ilk kez oksijene karışmıyor. Daha ilkin 2014 senesinde Microsoft orijinal kaynak kodu Computer History Museum (Bilgisayar Zamanı Müzesi) vesilesiyle paylaşmıştı. Sadece; yazılımcıların bu kodu kullanarak ticari projeler geliştirmesi ve Web’de dağıtması yasaklanmıştı.

msdos.png

Bu kez şartları yumuşatma yoluna giden Microsoft, orijinal kaynak kodları MIT lisansı altında yayınlıyor. Kısaca; isteyen geliştiriciler MS-DOS’un kaynak kodlarını diledikleri benzer biçimde değiştirebilir, kendi ürünlerinde kullanabilir yada dağıtabilirler.

Bilgisayar Tarihinin En Afili İşletim Sistemi: MS-DOS​

MS-DOS 1.25 ve 2.0’ın paylaşılan kaynak kodları 8086 assembly kodu olarak yazılmış. Microsoft kaynak kodun yanı sıra geliştiricilerle MS-DOS’un bazı garip özelliklerini de paylaştı:

• İlk MS-DOS 1.25’in kaynak kodu 9 Mayıs 1983’de yazılmış olup, yalnızca 7 kaynak kod dosyasından oluşmaktaydı. Orijinal MS-DOS komut satırı kabuğu COMMAND.ASM de bunların arasındaydı.
  • MS-DOS 2.0 sürümü 3 Ağustos 1983 civarında yazılırken mühim bir ilerleme kaydetti. Kaynak koddaki bir tek ASM uzantılı dosyalarının sayısı 100’ün üstündeydi.

Daha bunun benzer biçimde öteki garip detaylara göz atmak isterseniz, MS-DOS’un dokümantasyonuna (TXT yada DOC) ne olursa olsun göz atmanızı tavsiye ederim.

MS-DOS 1.25 ve MS-DOS 2.0’ın kaynak kodlarına GitHub üstünden erişebilirsiniz.

Üst Alt