Metaverse Merkeziyetsiz Olmalı

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Admin
Soru & Cevap Uzmanı
Katılım
20 Kas 2020
Mesajlar
1,241
Çözümler
12
Tepki
397
Puan
1,234
Konum
Cyprus
Meslek
Öğrenci | PM
Gerçek dünyanın ötesinde hayal edilen sürükleyici dijital dünyanın adı olan "metaverse" son zamanlarda çok dikkat çekti. Bu dikkat, Facebook'un ismini Meta olarak değiştirmesi ve metaverse'i gerçeğe dönüştürme konusundaki yeni hedefini takiben katlanarak arttı.

Daha yakın zamanlarda Morgan Stanley, metaverse'i “bir sonraki büyük yatırım teması” olarak nitelendirdi ...

Bu, endüstrinin durumunun doğru bir analizidir. Meta'nın bahsettiği ya da Zuckerberg'in videoda gösterdiği şeylerin hiçbiri metaverse değil. En iyi ihtimalle, Meta'nın sunduğu şey sadece bir üründür, Zuckerberg'i yeşil bir ekranın ve iyi post prodüksiyon bilgisayar grafiklerinin önünde gördüğünüzde havalı geliyor olabilir fakat bu az önce de dediğim gibi, gerçek metaverse değil yada olması gereken metaverse değil.

Gerçek şu ki, metaverse'in ne olacağını tam olarak bilmiyoruz, neye benzeyeceğini de öyle. Ancak her şeyi kontrol etmeye (ve para kazanmaya) çalışan bir şirket rahatsız edicidir. İnternet, hiç kimsenin veya kuruluşun kontrol edemediği açık ve merkezi olmayan bir platform olduğu için yükseldi ve popüleritesini sürdürdü. Metaverse, “İnternet 2.0” olarak düşünülebilir ve sonunun zamanında beklendiği gibi yükselemeyen ve popüleritesini koruyamayan AR / VR gibi olmaması için merkeziyetsiz olmalıdır. Facebook yada yeni adıyla Meta'nın yaptığı metaverse ise metaverse teknolojisi ile çalışan bir ürün olarak düşünülebilir.

Güneş sistemini öğrenen gelecekteki bir öğrenciyi düşünün. Geçmiş yıllarda, gezegenler hakkında okumak için ders kitaplarına veya Google'a dönerdik. Öğrenci, metaverse'de sanal bir uzay gemisine binebilir, gezegenleri yakından görmek için hızlandırabilir ve bir kitabın veya web sayfasının iki boyutlu dünyasından ziyade öğrenirken “deneyler" yapabilir.
 
Üst Alt