Kopya İçerik Kontrolü ile İçeriklerinize Sahip Çıkın

rucoder

Eski üye
Tepki
0

Kopya İçerik Kontrolü ile İçeriklerinize Haiz Çıkın​

Kopya İçerik Kontrolü ile İçeriklerinize Sahip Çıkın

Kopya içerikler bir fazlaca site sahibini oldukça rahatsız ediyor. İçeriklerinize sahiplenmek ve kopya içerikleri denetlemek oldukça kolay. Size bu yazımızda kopya içerik kontrolü iyi mi yapılır anlatacağız. Sunacağımız yöntem hem fazlaca kullanışlı hemde oldukça kolay. Kopya içerik kontrolünü kolaylıkla yapacağınız vasıta Copyscape…​

CopyScape ileKopya İçerik Kontrolü

Copyscape ile sitenizde yer edinen yazıların bir kopyasının olup olmadığını kolaylıkla denetim edebilirsiniz. Copyscapeile denetim ettiğiniz içerikler niçin mühim. Bazı siteler başka site ve bloglarda yer edinen içeriklerden yararlanmaktadır. Fakat bunu yaparken kaynak gösterilmesi gerekmektedir. Eğer alıntı yapacaksanız kaynak olarak aldığınız yazının kopyasının olup olmadığını denetim etmeniz gerekir. Bu sebeple kaynak olarak aldığınız yazının benzeri daha doğrusu kopyasının olması durumunda Google başta olmak suretiyle arama motorlarında üst sıralara çıkmanız mümkün olmayacak. Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir ürünün özelliklerini anlattığınız ve tanıtımını yaptığınız blog sayfasına sahipsiniz. Ürünün üretici şirketi yeni bir özellik tanıtımı yaptıktan sonrasında sizde bu bilhassa ilgili bir içerik hazırlamak istiyorsunuz. Bunun için internette araştırma yapıyorsunuz. Bu bilhassa ilgili en iyi açıklamaların ve tanıtımın yapıldığı içinde ne olduğu ve içeriğin yer adlığı siteyi araştırmanızı sonucunda buluyorsunuz. Kaynak olarak kullanacağınız içeriğin URL adresini Copyscape’tendenetim ederek içeriğin kopyalarının olup olmadığını deneyin. Bu şekilde aynı yazının kopyalarının olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Aslına bakarsak içerik hazırlarken ilgili yerli ve yabancı blogları ve siteleri takip edin. Kendi düşünceleriniz ve bilgileriniz yer almış olduğu orjinal içerikler hazırlayın. Buna olanak olmayan durumlarda kaynak olarak başka yazılar kullanılabiliyor.

Copyscape’inaslına bakarsak web siteleri sahipleri için elde etmiş olduğu en büyük katkı sitenizde yer edinen içeriklerin başka siteler tarafınca kullanılıp kullanılmadığını denetlemek. Aslına bakarsak asla etik olmayan bu durum doğrusu içerik hırsızlığına maalesef bazı sitelerde karşılaşabiliyoruz. Hatta öyleki ki günümüzde bu durum fazlasıyla karşılaşılan bir durum haline dönüştü. Bazı durumlarda sizin sayfanızdan içerik çalan siteler Google sıralamasında sizden daha üst bir yerde olabiliyor. Eğer bu şekilde bir durumla karşı karşıyaysanız durumu Google iletip , Google’ın durumu incelemesini isteyebilirsiniz.​

Adım Adım Kopya İçerik Kontrolü

Eğer Copyscape ile denetim ettikten sonrasında sitenizde yer edinen içeriklerin birer kopyasını tespit ettiyseniz yapmanız ihtiyaç duyulan şey oldukça kolay. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan aşağıda size anlatacağımız adımları uygulamak.

İlk olarak Copyscape adresine ulaşın.

kopya içerik kontrolü

İkinci adımda ise denetim edeceğiniz URL adresini belirleyip yapıştırarak arama yapmak.

kopya içerik kontrolü

MorAdam Blog’da yer edinen bir içeriğimizi denetim ettik. Denetim sonucunda herhangi bir kopyasının olmadığını görüyoruz.

kopya içerik kontrolü

Bu adımda başka bir URL için arama yapalım.

kopya içerik kontrolü (3)

Yukarıda Sözcü’nün internet sayfasında yer edinen bir içerik için denetim yaptık. Denetim yaptığımız içeriğin gösterilen 10 tane kopyası yer verilmiştir. Copyscape bir tek 10 tanesini göstermekte. Fakat bu sayının daha çok bulunduğunu unutmayalım.

Copyscape ile sitenizde yer verdiğiniz içeriklerin herhangi bir kopyasının olup olmadığını bu şekilde kolaylıkla denetim edebilirsiniz. Kopya içerik kontrolü yaparak sitenizde büyük uğraşlarla hazırladığınız içeriklere sahiplenmek adına ilk adımı yapacaksınız.​

Üst Alt