Kendi sosyal medya sitemi nasıl kurabilirim?

Hakan23

Eski üye
Tepki
28
Kendi sosyal medya sitemi nasıl kurabilirim? evet başlıktanda anlayabileceğiniz üzere sosyal medya sitesi kurmak istiyorum bunun için tavsiyeleriniz nelerdir?
hosting ve script tavsiyelerinizi ayrıca bu sektöre girip girmeme konusunda bilgilerinizi bekliyorum teşekkürler @Celil @somebach

Çözüldü
Hocam bir ton yazı yazarım buraya ama hepsinden önce size bu işe girmeyin derim...

Ben proje yöneticisiydim, hikayeye girmeden anlatayım, kısa süre içerisinde bağlantım olan birçok kişiye, yere ve fenomenlere yazdık, solcugazeteden tutun da, daha bir sürü sayfalara kadar sitemize üye olmaları konusunda iknâ ettik, inanın bana çok emek verdim şahsi olarak ve o kadar çok kişiye dil döktüm ki, birçok yerden destek görmeme, Twitter'da da RT vs. konusunda yardımlar almamıza rağmen aktif bir kullanıcı tabanı oluşturamadık, kararlı kullanıcı tabanı oluşturmak için yatırımcı aramaya koyuldum, yurtdışından birçok yatırımcıya ulaştım ama insanlar bu sektöre girmek istemiyorlar, eğer aşırı benzersiz bir fikriniz ve güçlü...

somebach

alacakaranlıktan şafağa kadar
Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Hocam bir ton yazı yazarım buraya ama hepsinden önce size bu işe girmeyin derim...

Ben proje yöneticisiydim, hikayeye girmeden anlatayım, kısa süre içerisinde bağlantım olan birçok kişiye, yere ve fenomenlere yazdık, solcugazeteden tutun da, daha bir sürü sayfalara kadar sitemize üye olmaları konusunda iknâ ettik, inanın bana çok emek verdim şahsi olarak ve o kadar çok kişiye dil döktüm ki, birçok yerden destek görmeme, Twitter'da da RT vs. konusunda yardımlar almamıza rağmen aktif bir kullanıcı tabanı oluşturamadık, kararlı kullanıcı tabanı oluşturmak için yatırımcı aramaya koyuldum, yurtdışından birçok yatırımcıya ulaştım ama insanlar bu sektöre girmek istemiyorlar, eğer aşırı benzersiz bir fikriniz ve güçlü bir yatırımcınız yoksa bu işi unutun derim, bakın bir Clubhouse'a, adamlar yeni fikir buldular iyi güzel ama daha tam olarak kullanıcı toplayamadam o özelliği Twitter aldı, zaten sahip olduğu kullanıcılara sundu, insanlar da bu sefer Clubhouse'a katılma ihtiyacı duymadı. Size daha bir ton örnek sayabilirim burada, daha adını duymadığımız ne projeler var ... Devam ediyorduk ama bir #¥%¥*#&" #&$%$¥# yüzünden alan adımız gitti ?, o kadar emek çöp oldu diyebilirim, yatırımcı bulursam devam ederim ama şu anda yok. Ben size sadece bunu söylüyorum hocam, girmeyin !

Çözüldü

Hakan23

Eski üye
Tepki
28

Ben proje yöneticisiydim, hikayeye girmeden anlatayım, kısa süre içerisinde bağlantım olan birçok kişiye, yere ve fenomenlere yazdık, solcugazeteden tutun da, daha bir sürü sayfalara kadar sitemize üye olmaları konusunda iknâ ettik, inanın bana çok emek verdim şahsi olarak ve o kadar çok kişiye dil döktüm ki, birçok yerden destek görmeme, Twitter'da da RT vs. konusunda yardımlar almamıza rağmen aktif bir kullanıcı tabanı oluşturamadık, kararlı kullanıcı tabanı oluşturmak için yatırımcı aramaya koyuldum, yurtdışından birçok yatırımcıya ulaştım ama insanlar bu sektöre girmek istemiyorlar, eğer aşırı benzersiz bir fikriniz ve güçlü bir yatırımcınız yoksa bu işi unutun derim, bakın bir Clubhouse'a, adamlar yeni fikir buldular iyi güzel ama daha tam olarak kullanıcı toplayamadam o özelliği Twitter aldı, zaten sahip olduğu kullanıcılara sundu, insanlar da bu sefer Clubhouse'a katılma ihtiyacı duymadı. Size daha bir ton örnek sayabilirim burada, daha adını duymadığımız ne projeler var ... Devam ediyorduk ama bir #¥%¥*#&" #&$%$¥# yüzünden alan adımız gitti ?, o kadar emek çöp oldu diyebilirim, yatırımcı bulursam devam ederim ama şu anda yok. Ben size sadece bunu söylüyorum hocam, girmeyin !

Hocam her yazdığınız şey için ayrı ayrı teşekkür ederim aklımda sorular vardı çoğunu cevapladım diyebilirim. Gerçekten çoook teşekkürler. Böylesine güzel yanıt verebilecek biri olabileceğini düşünmemiştim iyi ki varsınız hocam. Peki sizce celil hocamında dediği gibi niş bir site türü düşünsem ve yatırım amaçlı bir şeylerde yapsam tutma şansı var mı?

Hosting tarafında paylaşımlı hosting servisleriyle asla çalışmayın. Mutlaka vps/vds sunucu kullanın!
Yazılım/script tarafına hakım değilim @somebach hocam ücretli/ücretsiz bir script önerir bence :)

Girip girmemek size kalmış ancak etraf sosyal medya platformu dolu daha özgün şeyler lazım.
Niş bir sosyal medya platformu açarsanız tutabileceğini düşünüyorum.
Gamerlar için özel bir platform olabilir işte gezi kamp yapanlar için bir platform olabilir ama tavsiyem kesinlikle genel yapmayın tutmaz!

Yaay açıldı pekte özgün tarafı yoktu şimdi siteye giren bile kalmadı. Yaaydan önce yazbee adında güzel bir platform açıldı baya aktifti ne oldu kapandı.

Sosyal medya zor iş hele hele rekabeti çok zor. Ancak niş ve özgün bir sosyal medya sitesi açacaksınız mutlaka tutacağını düşünüyorum.
Yatırım reklam bir çok şey gerekli zahmetli bir iş olduğunu unutmayın...

Haklısınız Celil hocam ben daha fazla düşüneyim bu konu üzerinde.

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
Hocam her yazdığınız şey için ayrı ayrı teşekkür ederim aklımda sorular vardı çoğunu cevapladım diyebilirim. Gerçekten çoook teşekkürler. Böylesine güzel yanıt verebilecek biri olabileceğini düşünmemiştim iyi ki varsınız hocam. Peki sizce celil hocamında dediği gibi niş bir site türü düşünsem ve yatırım amaçlı bir şeylerde yapsam tutma şansı var mı?
Ben teşekkür ederim hocam, bu kadar teşekküre gerek yoktu, evet Celil hocama katılıyorum, tıpkı forum siteleri gibi belirli bir konu üzerine olursa tutma şansı var, genel kategori olarak bu zamandan sonra çok zor maalesef ama niş site olabilir, sadece oyuncular için sosyal ağ mesela, neden olmasın ? Yazılım konusunda özel yazılım tercih etmeyecek iseniz Sngine, OpenSourceSocialNetwork, WoWonder yada ChamelonEngine tercih edebilirsiniz. Bunlar bilinen yazılımlardır ... Reklam olarakta o kategoriyle ilgilenen kitlenin bulunduğu alanlara reklam verirseniz faydalı olacaktır, hatta yeni bir projem olacak buradan birisiyle şu anda kesinleşmeden kim olduğunu söylemeyeyim ama kendisiyle eğer projeyi gerçekleştirirsek kendi projemizde de size destek vermek, moderatör vs. anlamında da ekip bulmanız konusunda yardımcı olmak isterim ama Celil hocamın da dediği gibi kesinlikle zaman, emek ve eğer sadece kendinize mavi tik vermek için açmayacaksanız birçok kullanıcıya ulaşmak için bütçe gerek.

somebach

Kurumsal Üye
Soru & Cevap Uzmanı
Tepki
375
BOYROM GONOÇOĞLU denen bilmem ne şahsı nedeniyle böyle oldu hocam.

Üst Alt